ایکوزاپنتایینوییک اسید

ایکوزاپنتایینوییک اسید

افدرا یک گیاه است.عموما از شاخه ها و راس آن برای تهیه دارو استفاده می شود.اما ریشه و کل گیاه هم قابل استفاده می باشد .استفاده از افدرادر آمریکا  به دلیل نگرانی های سلامتی منع شده است.

چای مورمون و افدرا عموما گیج کننده هستند.چای مورمون یا افدرای امریکایی از افدرای نوادینسیس  به وجود آمده است و افدرا یا ماهوانگ در ابتدا از افدرای سینیکا منشا گرفتند.

چای مورمون فاقد مواد شیمیایی ( به ویژه افدرین) است که این مواد باعث ایجاد تاثیرات در افدرا و عوارض جانبی جدی  آن می شوند.

افدرا جهت کاهش وزن و درمان چاقی و ارتقای عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.هم چنین برای درمان آلرژی و تب یونجه , گرفتگی بینی ,و شرایط سیستم تنفسی همچون برونشیال اسپاسم , آسم ,التهاب برونش استفاده می شود.

 هم چنین افدرا برای سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آنفولانزای خوکی، تب، لرز، سردرد، ناتوانی در عرق، درد مفصلی و استخوان و همچنین «قرص آب» برای افزایش جریان ادرار در افرادی که مایعات را حفظ می کنند استفاده می شود.

بحث های زیادی در مورد ایمنی افدرا و قاچاق قانونی طبق وضعیت آن صورت گرفته است.

در ماه ژوئن سال 1997، FDA محدودیت هایی را برای مقدار افدرین مکمل های غذایی، برچسب های اخطار جدید برای محصولات حاوی مواد فعال در افدرا و ممنوعیت ترکیب محصولات حاوی افدرا و سایر محرک های طبیعی مانند گوارا و مهره کولا، که  هر دوی آن شامل مقدار قابل توجهی از کافئین است, پیشنهاد داد.

 این پیشنهادها پس از اینکه ارتباط بین استفاده از افدرا و عوارض جانبی جدی توسط دفتر حسابداری عمومی (GAO) و صنعت مکمل غذایی مورد چالش قرار گرفت، کاهش یافت.

با توجه به قانون مکمل های غذایی سالم و بهداشتی  و عملکرد های آموزشی سال 1994، FDA باید  ثابت کند ، یک مکمل نا امن است ,قبل از اینکه از بازار خارج شود.

FDA گزارشات مربوط به رویدادهای نادرست شامل محصولات حاوی افدرا را مورد بررسی قرار داد و 140 گزارش از بازبینی بالینی عمیق توسط FDA و کارشناسان بیرونی دریافت کرد. یافته های کارشناسان خارج از FDA از یافته اولیه FDA حمایت می کند که افدرا احتمالا علت بسیاری از رویدادهای ذکر شده در گزارش ها است.

در 30دسامبر ، 2003، FDA اعلام کرد ممنوعیت محصولات افدرا در ایالات متحده آمریکا، در آوریل 2004 موثر است.

در آوریل 2005، صنعت مکمل های غذایی با موفقیت به فاجعۀ FDA برای افدرا را چالش زد. یک سال پس از اینکه ممنوعیت افدرا شروع شد، یک قاضی فدرال در یوتا اقدام FDA را متوقف کرد و گفت که FDA اثبات نکرد که دوزهای پایین افدرا مضر هستند.

در ماه اوت سال 2006، یک دادگاه تجدید نظر , تصمیم قاضی یوتا را رد کرد و مجوز FDA برای تأمین مکمل های غذایی حاوی افدرا را تأیید کرد.

استفاده از افدرا توسط انجمن ملی کالج المپیک، کمیته بین المللی المپیک و لیگ ملی فوتبال ممنوع شد.
افدرا گاهی اوقات به عنوان یک داروی تفریحی "روان گردان گیاهی" به فروش می رسد.

FDA اعلام کرده است که محصولات افدرا که به عنوان داروهای تفریحی به فروش می رسند تایید نشده است و مسیولین می توانند دارو های اشتباه را جمع اوری کنند.
 

نحوه ی عملکرد

افدرا حاوی یک ماده شیمیایی به نام افدرین است. افدرین قلب، ریه ها و سیستم عصبی را تحریک می کند.
 

احتمالا موثر برای:

  • چاقی:افدرا می تواند کاهش وزن هنگام مصرف با ورزش و رژیم غذایی کم چرب ایجاد کند، اما می تواند عوارض جانبی جدی را حتی در افراد سالم که دوز مصرفی مناسب دارو را دنبال می کنند، ایجاد کند.

به نظر می رسد مصرف افدرا باعث کاهش وزن حدود 6 کیلوگرم (حدود 2 پوند) در ماه , به مدت شش ماه می شود. معلوم نیست که کاهش وزن بعد از این فرایند زمانی، ادامه پیدا میکند یا بعد از قطع مصرف افدرا وزن باز گردد.

 

کافئین ممکن است کاهش وزن بیشتری را فراهم کند. ترکیبی از افدرا، دانه کولا و پوست بید می تواند باعث کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق نیز شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که یک محصول ترکیبی ویژه شامل گوارانا، افدرا، و دیگر 17 ویتامین، مواد معدنی و مکمل ها (Metabolife 356) ممکن است در طول 8 هفته منجر به حدود 2،7 کیلوگرم (حدود 6 پوند) کاهش وزن شود در صورتی که استفاده ی آن همراه با رژیم کم  چربی و ورزش باشد.

به نظر می رسد مصرف 90 میلی گرم افدرا همراه با کافئین از 192 میلی گرم دانه کولا در روز برای شش ماه   باعث کاهش وزن متوسط ​​(5.3 کیلوگرم یا حدود 12 پوند) در افراد دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 تا 40  می شود.

همچنین به نظر می رسد که این ترکیب، همراه با محدود کردن مصرف چربی تا 30 درصد کالری و تمرین متوسط، کاهش چربی بدن، کاهش لیپوپروتیین های کم چگالی بد  و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا را به دنبال دارد.

 با این حال، حتی در شرایط دقیق و کنترل شده یا به عبارت دیگر در بزرگسالان سالم، ترکیبات افدرا می تواند تغییرات کوچک در فشار خون و ضربان قلب ایجاد کند.

نگرانی های جدی در مورد ایمنی این محصولات وجود دارد، زیرا آنها ترکیبی از مقدار قابل ملاحظه ای از محرک  افدرا و کافیین می باشند  و اغلب بدون نظارت بر عوارض جانبی مضر مصرف می شوند.

 

احتمالا بی اثر برای:

  • عملکرد ورزشی:برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف افدرا با کافئین موثر تر از مصرف کافئین به تنهایی برای بهبود عملکرد ورزشی نیست.
     

شواهد ناکافی برای:

  • آلرژی
  •  آسم و سایر اختلالات تنفسی
  • گرفتگی بینی
  • سرماخوردگی
  • آنفولانزا
  • تب

 شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی افدرا در موارد بالا مورد نیاز است.
 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر سپیده صالحی