افدرا

افدرا

بررسی اجمالی خواص افدرا


افدرا یک گیاه است.عموما از شاخه ها و راس آن برای تهیه دارو استفاده می شود.اما ریشه و کل گیاه هم قابل استفاده می باشد .استفاده از افدرادر آمریکا  به دلیل نگرانی های سلامتی منع شده است.

چای مورمون و افدرا عموما گیج کننده هستند.چای مورمون یا افدرای امریکایی از افدرای نوادینسیس  به وجود آمده است و افدرا یا ماهوانگ در ابتدا از افدرای سینیکا منشا گرفتند.

چای مورمون فاقد مواد شیمیایی ( به ویژه افدرین) است که این مواد باعث ایجاد تاثیرات در افدرا و عوارض جانبی جدی  آن می شوند.

افدرا جهت کاهش وزن و درمان چاقی و ارتقای عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.هم چنین برای درمان آلرژی و تب یونجه , گرفتگی بینی ,و شرایط سیستم تنفسی همچون برونشیال اسپاسم , آسم ,التهاب برونش استفاده می شود.

 هم چنین افدرا برای سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آنفولانزای خوکی، تب، لرز، سردرد، ناتوانی در عرق، درد مفصلی و استخوان و همچنین «قرص آب» برای افزایش جریان ادرار در افرادی که مایعات را حفظ می کنند استفاده می شود.

بحث های زیادی در مورد ایمنی افدرا و قاچاق قانونی طبق وضعیت آن صورت گرفته است.

در ماه ژوئن سال 1997، FDA محدودیت هایی را برای مقدار افدرین مکمل های غذایی، برچسب های اخطار جدید برای محصولات حاوی مواد فعال در افدرا و ممنوعیت ترکیب محصولات حاوی افدرا و سایر محرک های طبیعی مانند گوارا و مهره کولا، که  هر دوی آن شامل مقدار قابل توجهی از کافئین است, پیشنهاد داد.

 این پیشنهادها پس از اینکه ارتباط بین استفاده از افدرا و عوارض جانبی جدی توسط دفتر حسابداری عمومی (GAO) و صنعت مکمل غذایی مورد چالش قرار گرفت، کاهش یافت.

با توجه به قانون مکمل های غذایی سالم و بهداشتی  و عملکرد های آموزشی سال 1994، FDA باید  ثابت کند ، یک مکمل نا امن است ,قبل از اینکه از بازار خارج شود.

FDA گزارشات مربوط به رویدادهای نادرست شامل محصولات حاوی افدرا را مورد بررسی قرار داد و 140 گزارش از بازبینی بالینی عمیق توسط FDA و کارشناسان بیرونی دریافت کرد. یافته های کارشناسان خارج از FDA از یافته اولیه FDA حمایت می کند که افدرا احتمالا علت بسیاری از رویدادهای ذکر شده در گزارش ها است.

در 30دسامبر ، 2003، FDA اعلام کرد ممنوعیت محصولات افدرا در ایالات متحده آمریکا، در آوریل 2004 موثر است.

در آوریل 2005، صنعت مکمل های غذایی با موفقیت به فاجعۀ FDA برای افدرا را چالش زد. یک سال پس از اینکه ممنوعیت افدرا شروع شد، یک قاضی فدرال در یوتا اقدام FDA را متوقف کرد و گفت که FDA اثبات نکرد که دوزهای پایین افدرا مضر هستند.

در ماه اوت سال 2006، یک دادگاه تجدید نظر , تصمیم قاضی یوتا را رد کرد و مجوز FDA برای تأمین مکمل های غذایی حاوی افدرا را تأیید کرد.

استفاده از افدرا توسط انجمن ملی کالج المپیک، کمیته بین المللی المپیک و لیگ ملی فوتبال ممنوع شد.
افدرا گاهی اوقات به عنوان یک داروی تفریحی "روان گردان گیاهی" به فروش می رسد.

FDA اعلام کرده است که محصولات افدرا که به عنوان داروهای تفریحی به فروش می رسند تایید نشده است و مسیولین می توانند دارو های اشتباه را جمع اوری کنند.
 

نحوه ی عملکرد

افدرا حاوی یک ماده شیمیایی به نام افدرین است. افدرین قلب، ریه ها و سیستم عصبی را تحریک می کند.
 

موارد استفاده افدرا


احتمالا موثر برای:

 • چاقی:افدرا می تواند کاهش وزن هنگام مصرف با ورزش و رژیم غذایی کم چرب ایجاد کند، اما می تواند عوارض جانبی جدی را حتی در افراد سالم که دوز مصرفی مناسب دارو را دنبال می کنند، ایجاد کند.

به نظر می رسد مصرف افدرا باعث کاهش وزن حدود 6 کیلوگرم (حدود 2 پوند) در ماه , به مدت شش ماه می شود. معلوم نیست که کاهش وزن بعد از این فرایند زمانی، ادامه پیدا میکند یا بعد از قطع مصرف افدرا وزن باز گردد.

 

کافئین ممکن است کاهش وزن بیشتری را فراهم کند. ترکیبی از افدرا، دانه کولا و پوست بید می تواند باعث کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق نیز شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که یک محصول ترکیبی ویژه شامل گوارانا، افدرا، و دیگر 17 ویتامین، مواد معدنی و مکمل ها (Metabolife 356) ممکن است در طول 8 هفته منجر به حدود 2،7 کیلوگرم (حدود 6 پوند) کاهش وزن شود در صورتی که استفاده ی آن همراه با رژیم کم  چربی و ورزش باشد.

به نظر می رسد مصرف 90 میلی گرم افدرا همراه با کافئین از 192 میلی گرم دانه کولا در روز برای شش ماه   باعث کاهش وزن متوسط ​​(5.3 کیلوگرم یا حدود 12 پوند) در افراد دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 تا 40  می شود.

همچنین به نظر می رسد که این ترکیب، همراه با محدود کردن مصرف چربی تا 30 درصد کالری و تمرین متوسط، کاهش چربی بدن، کاهش لیپوپروتیین های کم چگالی بد  و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا را به دنبال دارد.

 با این حال، حتی در شرایط دقیق و کنترل شده یا به عبارت دیگر در بزرگسالان سالم، ترکیبات افدرا می تواند تغییرات کوچک در فشار خون و ضربان قلب ایجاد کند.

نگرانی های جدی در مورد ایمنی این محصولات وجود دارد، زیرا آنها ترکیبی از مقدار قابل ملاحظه ای از محرک  افدرا و کافیین می باشند  و اغلب بدون نظارت بر عوارض جانبی مضر مصرف می شوند.

 

احتمالا بی اثر برای:

 • عملکرد ورزشی:برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف افدرا با کافئین موثر تر از مصرف کافئین به تنهایی برای بهبود عملکرد ورزشی نیست.
   

شواهد ناکافی برای:

 • آلرژی
 •  آسم و سایر اختلالات تنفسی
 • گرفتگی بینی
 • سرماخوردگی
 • آنفولانزا
 • تب

 شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی افدرا در موارد بالا مورد نیاز است.
 

عوارض جانبی افدرا


محصولاتی را که حاوی افدرا یا مواد فعال آن هستند، مصرف نکنید.

افدرا به طور خاص برای بزرگسالان و کودکان خطرناک است. افدرا می تواند در بعضی از افراد موجب بیماریهای  مخاطره انگیز و یا ناتوان کننده شود.

استفاده از افدرا  با فشار خون بالا، حملات قلبی، اختلالات عضلانی، تشنج، سکته مغزی، ضربان قلب نامنظم، از دست دادن هوشیاری و مرگ مرتبط است.

این عوارض جانبی، در صورتی که افدرا در دوزهای بالا یا درازمدت استفاده شود, محتمل تر است. 

دوزهای بیش از 32 میلی گرم در روز ممکن است بیش از سه برابر خطر خونریزی مغزی (سکته مغزی) را بالا ببرد.به نظر می رسد خطر عوارض جانبی جدی بیشتر از هر مزیت بالقوه ای می باشد..

افدرا در ایالات متحده ممنوع است.

افدرا همچنین می تواند عوارض جانبی کمتر جدی از جمله سرگیجه، بی حسی، اضطراب، تحریک پذیری، تپش قلب، سردرد، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ و دیگر موارد را  ایجاد کند.

افدرا را با سایر محرک ها مانند کافئین مصرف نکنید. این ممکن است احتمال عوارض جانبی، از جمله مخاطره انگیز ها را افزایش دهد. منابع کافئین عبارتند از قهوه، چای، دانه کلا، گوارا، و آمیزش جنسی.

ملاحظات و هشدارها:

 • بارداری و شیردهی:افدرا به احتمال زیاد مضر است. افدرا به چندین مورد از عوارض جانبی شدید مرتبط شده است. از آن استفاده نکنید.
 • درد قفسه سینه (آنژین صدری):افدرا می تواند قلب را تحریک کند و این می تواند درد قفسه سینه را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.
 • قلب نامنظم یا سندرم طولانی مدت QT:افدرا می تواند قلب را تحریک کند و ممکن است ضربان قلب نامنظم را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.
 • اضطراب:دوزهای بالای افدرا ممکن است اضطراب را بدتر کنند. از آن استفاده نکنید.
 • دیابت:افدرا ممکن است با کنترل قند خون تداخل ایجاد کند و می تواند فشار خون بالا و افزایش مشکلات گردش خون در افراد مبتلا به دیابت را افزایش دهد. از آن استفاده نکنید.
 • اختلال حرکتی به نام  لرزش ضروری :افدرا ممکن است لرزش ضروری را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.
 • فشار خون بالا: افدرا ممکن است فشار خون بالا را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.
 • پرکاری تیرویید  و شرایط مرتبط: افدرا ممکن است تیروئید را تحریک کند و علائم تیرویید پرکار را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.
 • سنگ کلیه: افدرا و ماده فعال آن، افدرین می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. از افدرا یا افدرین استفاده نکنید.
 • گلوکوم زاویه محدود: افدرا ممکن است این وضعیت را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.
 • تومور غده فوق کلیوی (فئوکروموسیتوم): افدرا ممکن است علائم این بیماری را بدتر کند. از آن استفاده نکنید.
 • اختلالات تشنج: افدرا ممکن است تشنج یا یکی دیگر از عوامل  را  در برخی از افرادی که مستعد ابتلا به تشنج هستند,  بدتر کند. از 33 مورد تشنج  گزارش شده  به FDA در طول بیش از 7 سال که در ارتباط با مکمل های غذایی بود، 27 مورد افدرا داشتند.

تداخلات افدرا


تداخلات عمده(این داروهای  ترکیبی را مصرف نکنید):

 • داروهایی که می توانند باعث ضربان قلب نامنظم (داروهای طولانی کننده مدت QT) شوند :افدرا می تواند سرعت ضربان قلب شما را افزایش دهد. مصرف افدرا همراه با داروهایی که می تواند منجر به ضربان قلب نامنظم شود ممکن است عوارض جانبی جدی مانند حمله قلبی را ایجاد کند.

بعضی از داروهایی که می توانند موجب ضربان قلب نامنظم شوند عبارتند از: آمیودارون (کوردارون)، دیسپیرامید (نورپس)، دوفلیتید (تیکوسین)، ایبوتیید (کورت)، پروکین آمید (پروستیل)، کینیدین، استالول (Betapace)، ترییدیزین (ملریل) و بسیاری دیگر.

 • متیل زانتین:افدرا می تواند بدن را تحریک کند. متیل زانتین  نیز بدن را تحريک مي کند. مصرف افدرا همراه با متیل زانتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند ، عصبانیت، ضربان قلب سریع، فشار خون بالا و اضطراب.

متیل زانتین ها  شامل آمینوفیلین، کافئین و تئوفیلین است.

 • داروهای تحریک کننده :داروهای تحریک کننده سرعت بخشیدن به سیستم عصبی را افزایش می دهند و باعث می شوند که شما احساس خجالت زدگی کرده و ضربان قلب خود را افزایش دهید. افدرا همچنین می تواند سیستم عصبی را سریع کند. مصرف افدرا همراه با داروهای محرک ممکن است باعث مشکلات جدی مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا شود.  از مصرف داروهای محرک همراه با افدرا اجتناب کنید.

برخی از داروهای محرک شامل رژیم پروپین (Tenuateاپی نفرین، فنتریم (یونامین)، سودوافدرین (سودافد) و بسیاری دیگر است.


تداخلات موثر(هنگام استفاده همزمان هوشیار باشید):

 •  دگزامتازون :بدن دگزامتازون  را از بین می برد.در حالی که بدن به سرعت دگزامتازون  را از بین می برد  افدرا ممکن است افزایش یابد . مصرف افدرا همراه با دگزامتازون  ممکن است اثر بخشی دگزامتازون  را کاهش دهد.
 • مشتقات Ergot :افدرا می تواند فشار خون را افزایش دهد. مشتقات ergotهمچنین می توانند فشار خون را افزایش دهند. استفاده از افدرا با مشتقات ergotممکن است فشار خون بیش از حد افزایش یابد.

برخی از این مشتقات ergot عبارتند از: بروموکریپتین، دی هیدروارگوتامین ،

 • داروهای  ضد افسردگی (MAOIs): افدرا شامل مواد شیمیایی است که بدن را تحریک می کند. برخی از داروهای مورد استفاده برای افسردگی می توانند این مواد شیمیایی را افزایش دهند. مصرف افدرا همراه با این داروها ی ضد افسردگی می تواند  عوارض جانبی جدی را شامل ضربان قلب سریع، فشار خون بالا، تشنج، عصبی بودن و دیگر موارد ایجاد کند.

برخی از این داروها برای افسردگی عبارتند از فنلزین (ناردیل)، ترنیل سپیرومین  و دیگر موارد.

داروهای دیابت :افدرا ممکن است قند خون را افزایش دهد. داروهای دیابتی برای کاهش قند خون استفاده می شود. با افزایش قند خون، افدرا ممکن است اثربخشی داروهای دیابت را کاهش دهد. قند خون خود را دقیقا کنترل کنید. ممکن است دز داروهای دیابتی شما نیاز به تغییر داشته باشد.

برخی از داروهایی که برای دیابت استفاده می شوند عبارتند از:  گلیمپرید،گلیبورید، انسولین، پیوگلیتازون،روژیلیتازون، کلرپروپامید، گلایپیزید، تولوباتید و دیگر موارد.

 • داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج (Anticonvulsants) :داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج بر روی مواد شیمیایی در مغز تاثیر می گذارد. افدرا همچنین ممکن است بر روی مواد شیمیایی موجود در مغز تاثیر بگذارد. با تأثیر روی  مواد شیمیایی در مغز، افدرا ممکن است اثر داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج را کاهش دهد.

بعضی از داروهای مورد استفاده برای پیشگیری از تشنج عبارتند از: فنوباربیتال، پرییدون (میسولین)، اسید والپروک ، گاباپنتین (نورونتی)، کاربامازپین (تگراتول)، فنیتوین (دیلانتین) و دیگرموارد.
 

مقدار مصرفی مجاز افدرا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .