آقطی سیاه

آقطی سیاه

بررسی اجمالی خواص آقطی سیاه


آقطی سیاه گلی از یک درخت بوده که از عصاره ی این گل برای ساخت دارو استفاده می شود. 

آقطی سیاه برای سینوس های ورم کرده (سینوزیت)، سرماخوردگی، آنفلوانزا، آنفولانزای خوکی، برونشیت، دیابت و یبوست استفاده می شود. همچنین برای افزایش تولید ادرار (به عنوان ادرارآور)، افزایش عرق کردن (عرق آور) و جلوگیری از خونریزی کاربرد دارد. 

آقطی سیاه همچنین به عنوان ماده ای برای غرغره کردن و دهان شوی برای سرفه، سرماخوردگی، خشنی صدا (التهاب حنجره)، آنفلوانزا و تنگی نفس استفاده می شود. همچنین بر روی پوست برای دردهای مفصلی (رماتیسم) و درد و ورم (التهاب) استفاده می گردد. 

بعضی از مردم از این گل در چشم برای قرمزی چشم استفاده می کنند. 

این گیاه در ترکیب با ریشه کوشاد (ژانسیان)، شاه پسند (verbena)، گل پامچال (cowslip flower) و ترشک (sorrel) برای نگه داشتن سینوس های سالم و درمان بیماری سینوزیت استفاده می شود.

در غذا و نوشیدنی ها، به عنوان عامل طعم دهنده استفاده می گردد.

در صنعت، عصاره آقطی سیاه در عطرسازی کاربرد دارد. آب آقطی سیاه نیز در چشم و لوسین های پوستی استفاده می شود.

 

چگونه عمل می کند؟

آقطی سیاه ممکن است مانند انسولین قند خون را کاهش دهد.

موارد استفاده آقطی سیاه


امکان دارد موثر باشد برای:

 • یبوست: به نظر می رسد نوشیدن چایی حاوی آقطی سیاه، گل سنا، میوه رازیانه و میوه سبز انیسون باعث بهبود علائم یبوست شده و باعث افزایش احتمال حرکت روده در افرادی که مبتلا به یبوست هستند می شود.
 • ورم (مجاری) بینی (سینوزیت): به نظر می رسد مصرف فرآورده ترکیبی خاصی (SinuComp, Sinupret) که حاوی آقطی سیاه، کوشاد (ژانسیان)، شاه پسند (verbena)، گل پامچال (cowslip flower) و ترشک (sorrel) است، برای درمان مسیرهای ملتهب شده بینی کمک کننده باشد.

اطلاعات ناکافی برای:

 • برونشیت
 • سرماخوردگی
 • آنفلوانزا
 • سرفه
 • التهاب حنجره
 • دیابت
 • دردهای شبه-آرتروز
 • ورم (التهاب)
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی آقطی سیاه


این گیاه وقتی در مقادیری که معمولا در غذا مصرف می شود استفاده شود، احتمالا بی خطر می باشد. همچنین برای بیشتر افراد در مقادیر کم به عنوان عضوی از فرآورده ترکیبی حاوی ترشک، کوشاد (ژانسیان)، شاه پسند (verbena) و گل پامچال (cowslip flower) استفاده شود، احتمالا بی خطر باشد. اطلاعات کافی درباره ی امنیت استفاده از این گیاه در مقادیر دارویی به جز بخشی از محصولات ترکیبی وجود ندارد. محصولات ترکیبی می تواند باعث ناراحتی های سیستم گوارشی و گاها حساسیت های پوستی ایجاد کند.

آقطی سیاه وقتی در مقادیر زیاد مصرف شود، امکان دارد خطرناک باشد. بعضی از قسمت های این گیاه حاوی مواد شیمیایی تولید کننده سیانید بوده که می توانند باعث حالت تهوع، استفراغ و اسهال شوند. پختن، این ماده را از بین می برد.

اطلاعات کافی درباره ی مصرف موضعی این گیاه بر روی پوست وجود ندارد.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی قابل اعتمادی درباره ی امنیت مصرف این گیاه در هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض اطمینان از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید.

دیابت: نگرانی هایی وجود دارد که این گیاه ممکن است باعث کاهش قند خون شود. اگر همراه با داروهای دیابتی مصرف شود، ممکن است سطح قند خون را بیش از حد پایین ببرد. اگر مبتلا به دیابت هستید و از این گیاه مصرف می کنید، سطح قند خون خود را به دقت کنترل کنید. همچنین با ارائه دهنده خدمات بهداشتیات مشورت کنید که اگر نیاز باشد، دوز مصرفی داروهای دیابتیات را کاهش دهید. 

عمل جراحی: آقطی سیاه ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. نگرانی هایی وجود دارد که این گیاه ممکن است با کنترل قند خون در حین عمل جراحی یا بعد از آن تداخل ایجاد کند. از مصرف آن حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات آقطی سیاه


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

 • تداخل با داروهای مصرفی برای دیابت (داروهای ضددیابت):

آقاطی سیاه می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. داروهای مصرفی برای دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده می شوند. مصرف این گیاه همراه با داروهای دیابت ممکن است باعث شود قند خون بیش از حد کاهش یابد. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. دوز مصرفی داروهای دیابتتان ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

مقدار مصرفی مجاز آقطی سیاه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری