کلورلا

کلورلا

بررسی اجمالی خواص کلورلا


کلورلا گونه ای جلبک است که در آب شیرین زندگی می کند. کل گیاه جهت تهیه دارو و مکمل خوراکی استفاده می شود. 

عمده کلورلایی که در آمریکا وجود دارد در تایوان یا ژاپن روییده می شود. این گیاه فرآوری می شود و به شکل قرص یا عصاره مایع درمی آید. این عصاره حاوی هورمون رشد کلورلا می باشد و یک عصاره محلول در آب می باشد که حاوی آمینواسید، پپتید، پروتئین، قند و نوکلئیک اسید می باشد. 

توجه داشته باشید که فرآورده کلورلا کاملا وابسته به نحوه کشت، برداشت و فرآوری گیاه می باشد. تحقیقات نشان داده است  که فراورده خشک کلورلا حاوی ۷-۸۸%پروتئین، ۶-۳۸% کربوهیدرات و ۷-۷۵ چربی بوده است. 

کلورلا به عنوان دارو در موارد ذیل استفاده می شود: پیشگیری از سرطان، کاهش عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی، تحریک سیستم ایمنی، بهبود پاسخگویی به واکسن آنفولانزا، افزایش تعداد گلبول های سفید (بخصوص در افراد مبتلا به سرطان یا ایدز)، پیشگیری از سرماخوردگی، محافظت از بدن در برابر فلزات سمی مثل سرب، جیوه، آهسته کردن فرآیند پیری. 

کلورلا همچنین جهت افزایش باکتری خوب روده و بهبود عملکرد سیستم گوارشی استفاده می شود. به درمان زخم گوارشی، التهاب روده، کرون، دایورتیکولوزیس (تشکیل تعداد زیادی کیسه، زائده در دستگاه گوارش..) کمک می کند. 

برخی از مردم کلورلا را در موارد ذیل استفاده می کنند: پیشگیری از زخم گوارشی وابسته به استرس، درمان یبوست، پرفشاری خون، آنتی اکسیدان، کاهش کلسترول، افزایش انرژی، سم زدایی بدن، به عنوان منبع منیزیم جهت بهبود سلامت ذهنی، رفع علایم قبل از قاعدگی، کاهش حملات آسم، فیبرومیلژیا، زخم های پوستی، راش ایجاد شده توسط شیمی درمانی، بیماری های مقاربتی، تریکوموناس. 

چگونه کار می کند؟

کلورلا منبع چربی، پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، کلروفیل، ویتامین و مواد معدنی می باشد. دیواره سلولی کلرولا بایستی قبل از خوردن شکسته شود تا قابل هضم باشد. 

موارد استفاده کلورلا


شواهد کافی جهت کاربرد کلورلا در موارد زیر موجود نیست:

فیبرومیلژیا: برخی از مردم دچار فیبرومیلژیا گفته اند که با مصرف قرص کلرولا و عصاره آن (حاوی مالیک اسید) به مدت ۲ ماه، احساس بهتری داشته اند. 

تومور مغزی (گلیوما): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف قرص کلورلا و عصاره آن ممکن است به افراد مبتلا به نوعی سرطان مغزی (گلیوما) کمک کند تا شیمی درمانی و رادیو درمانی را بهتر تحمل کنند. احتمالا اثر اشاره شده به دلیل تقویت سیستم ایمنی اتفاق می افتد. البته کلورلا پیشرفت سرطان را آهسته نمی کند و یا باعث بهبودی نمی شود.

بالا بودن فشار خون: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه کلورلا به مدت ۱-۲ ماه فشار خون را در افراد مبتلا به پرفشاری خون کاهش نمی دهد. 

سایر مواردی که جهت اثبات اثربخشی کلورلا در آنها نیاز به شواهد بیشتری دارند: پیشگیری از سرطان، سرماخوردگی، تنگی نفس، بالا بودن کلسترول، بیماری کرون، التهاب زخم شونده روده.  

عوارض جانبی کلورلا


کلورلا ممکن است در مصرف خوراکی و کوتاه مدت (تا ۲ ماه) بی خطر باشد. رایج ترین عوارض جانبی آن اسهال، تهوع، نفخ، سبز شدن مدفوع، درد شکمی می باشد. این عوارض بخصوص در هفته اول مصرف کلورلا ایجاد می شود. 

کلورلا واکنش های حساسیتی شدید و مشکلات تنفسی خطرناک ایجاد کرده است. 

کلورلا می تواند باعث افزایش حساسیت پوست به نور شود. در هنگام مصرف آن، بخصوص زمانی که در معرض نور آفتاب هستید، از ضد آفتاب استفاده کنید. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیر دهی: اطلاعات کافی قابل اطمینان در خصوص مصرف کلورلا در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید.

حساسیت به ید: کلورلا حاوی ید می باشد، بنابرین ممکن است در افراد حساس به ید، واکنش حساسیتی ایجاد کند .

حساسیت به قارچ: کلورلا می تواند باعث ایجاد واکنش حساسیتی در افراد حساس به قارچ شود.

ضعف سیستم ایمنی (نقص ایمنی): این نگرانی وجود دارد که کلورلا ممکن است باعث افزایش باکتری مضر در روده افراد دچار نقص ایمنی شود. در صورتی که دچار نقص یا ضعف ایمنی هستید، در خصوص مصرف کلورلا احتیاط کنید.

بیماری خود ایمنی مثل MS، لوپوس، روماتیسم مفصلی: کلورلا ممکن است باعث فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی و افزایش عوارض بیماری های خود ایمنی شود. در صورتی که مبتلا به یک بیماری خود ایمنی هستید، از مصرف کلورلا اجتناب کنید.  

تداخلات کلورلا


تداخلات متوسط: در خصوص این تداخلات هوشیار باشید: 

  • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی: کلورلا از طریق تقویت سیستم ایمنی می تواند باعث کاهش اثربخشی داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی شود. 
  • وارفارین (کومادین): کلورلا می تواند حاوی مقادیر زیاد ویتامین k  باشد. ویتامین k در بدن به انعقاد خون کمک می کند. وارفارین جهت آهسته شدن فرآیند انعقاد خون استفاده می شود. بنابرین کلورلا با کمک به انعقاد خون باعث کاهش اثربخشی وارفارین می شود. توجه داشته باشید که مرتب آزمایش انعقاد خون دهید. ممکن است نیاز باشد دز وارفارین را تغییر دهید. 

مقدار مصرفی مجاز کلورلا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی