فوفل (کاد هندی )

فوفل (کاد هندی )

بررسی اجمالی خواص فوفل (کاد هندی )


فوفل یک گیاه است که از برگ، شاخه ها و چوب آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. دو نوع گونه فوفل شامل فوفل سیاه و فوفل بی رنگ می باشد که دارای انواع متفاوتی از مواد شیمیایی هستند، اما هر دو به یک منظور و در دزهای یکسانی استفاده می شوند. 

فوفل جهت اسهال، تورم گلو و بینی، اسهال خونی، تورم روده (کولیت)، خون ریزی، سوهاضمه، التهاب مفاصل و استخوان و سرطان استفاده می شود. 

مردم آن را بصورت مستقیم بر روی پوست جهت بیماری های پوستی، هموروئید و آسیب های مختلف به منظور متوقف کردن خون ریزی و پانسمان استفاده می شود. 

فوفل در دهانشویه ها و قرقره ها جهت بیماری های لثه و تورم دهان، گلودرد و زخم دهانی استفاده می شود. 

در خوراکی ها و نوشیدنی ها، فوفل به عنوان طعم دهنده استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

به نظر می رسد که فوفل حاوی مواد شیمیایی است که به کمک آن التهاب را کاهش می دهد و باکتری ها را می کشد. 

موارد استفاده فوفل (کاد هندی )


شواهد کافی جهت مصرف آن در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی است:  

التهاب مفاصل و استخوان: تحقیقات کنونی نشان می دهد که مصرف ۵۰۰ میلی گرم از عصاره فوفل به همراه عصاره فلاونوئیدی فرنجشمک (به نام فلاووکوکسید) (Limbrel, Primus Pharmaceuticals) دو بار در روز، علایم التهاب مفاصل و استخوان را کاهش می دهد.

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی فوفل دارند: 

زخم، اسهال، تورم بینی و گلو، تورم روده، خون ریزی، سرطان، مشکلات پوستی، هموروئید. 

عوارض جانبی فوفل (کاد هندی )


مصرف فوفل در مقادیر خوراکی بی خطر است. اما اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف آن در مقادیر دارویی موجود نیست. فرآورده ترکیبی حاوی فلاوکسوئید و فوفل (Limbrel, Primus Pharmaceuticals) به مدت ۱۲ هفته بدون خطر استفاده شده است. البته این نگرانی وجود دارد که این فرآورده ممکن است در برخی از افراد عوارض کبدی ایجاد کند. البته این عارضه جانبی شایع نیست و ممکن است در افراد حساس به گیاه رخ دهد. 

هنوز ایمنی مصرف پوستی فوفل مشخص نیست. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: مصرف فوفل در مقادیر خوراکی در بارداری و شیردهی بی خطر می باشد. اما ایمنی مصرف آن در مقادیر بیشتر (مقادیر دارویی) مشخص نیست، بنابرین بهتر است از مصرف این مقادیر اجتناب شود.

پایین بودن فشار خون: فوفل ممکن است فشار خون را کاهش دهد. این نگرانی وجود دارد که این گیاه فشار خون را به شدت کاهش دهد و باعث غش کردن و بروز علایم دیگر شود. 

جراحی: از آنجا که فوفل فشار خون را کاهش می دهد. این نگرانی وجود دارد که با کنترل فشار خون در هنگام جراحی و پس از آن تداخل ایجاد کند. از مصرف فوفل حداقل ۲ هفته قبل از جراحی اجتناب کنید. 

تداخلات فوفل (کاد هندی )


تداخلات متوسط: در خصوص این دسته از ترکیبات دارویی هوشیار باشید: 

داروهای کاهنده فشار خون: فوفل ممکن است فشار خون را کاهش دهد. مصرف همزمان فوفل با داروهای کاهنده فشار خون، ممکن است موجب افت شدید فشار خون شود. 

برخی از داروهای کاهنده فشار خون شامل موارد زیر می باشند: 

کپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان، والزارتان، دیلتیازم، آملودیپین، هیدروکلروتیازید، فورزوماید

مقدار مصرفی مجاز فوفل (کاد هندی )


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی