کپسیکوم یا فلفل قرمز

کپسیکوم یا فلفل قرمز

کپسیکوم یک گیاه است که تحت عنوان فلفل تند یا فلفل قرمز شناخته می شود. میوه آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

فلفل قرمز در موارد مختلفی استفاده می شود، از جمله: مشکلات گوارشی (مشکلات هضم) مثل دل درد، نفخ، گرفتگی و اسهال. همچنین جهت مشکلات قلب و عروق مثل تشکیل لخته، بالا بودن کلسترول خون، پیشگیری از بیماری های قلبی استفاده می شود. 

سایر مصارف شامل موارد ذیل می باشد: دندان درد، اعتیاد به الکل، مالاریا، تب، کمک به افراد دارای مشکل بلع. 

فلفل قرمز به صورت موضعی بر روی پوست جهت موارد ذیل استفاده می شود: استئو آرتریت (التهاب مفاصل)، روماتیسم مفصلی، زونا، فیبرومیلژیا (درد عضلانی و مفاصل)، درد ناشی از نوروپاتی دیابتی یا نوروپاتی ناشی از ابتلا به HIV، سایر دردهای عصبی، کمردرد، اسپاسم عضلانی.  

فلفل قرمز همچنین جهت التهاب حنجره غرغره می شود. بعلاوه به عنوان یک عامل بازدارنده از مکیدن انگشتان دست و جویدن ناخن ها نیز استفاده می شود. 

برخی از مردم فلفل قرمز را در بینی می گذارند تا تب یونجه، سردرد های میگرنی، سردردهای خوشه ای و عفونت سینوس ها را درمان کنند. 

گونه از فلفل قرمز در حال حاضر به عنوان یک فرم دارویی جهت میگرن، استئوآرتریت و درد مورد مطالعه قرار گرفته است. 

گونه از از فلفل قرمز در تماس با صورت باعث درد چشم و سایر عوارض ناخوشایند می شود. این گونه در تهیه اسپری های فلفل محافظتی استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

میوه فلفل حاوی مواد شیمیایی به نام کاپسایسین است. در مصرف موضعی این ماده شیمیایی باعث کاهش درد و حس می شود. 

فلفل قرمز احتمالا در موارد زیر موثر باشد: 

درد: مصرف فلفل قرمز بر روی پوست احتمالا برای درد روماتیسم مفصلی، استئوآرتریت، سوریازیس، زونا و نوروپاتی دیابتی مفید باشد. نقش جز فعال فلفل قرمز یعنی کاپسایسین جهت موارد ذکر شده با تائید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده است. 

فلفل قرمز ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

کمردرد: زمانی که فلفل قرمز بر روی پوست استفاده می شود، نقاط دردناک و حساس را در افراد مبتلا به فیبرومیلژیا کاهش می دهد. 

کاهش علایم بیماری پوروریگو نودولاریس: پوروریگو نودولاریس یک بیماری پوستی است که باعث تشکیل نودول های پوستی و خارش پوست می شود. فلفل قرمز می تواتد علایم این بیماری را برطرف کند. ممکن است از ۲۲ هفته تا ۳۳ ماه زمان ببرد تا فایده دارو ظاهر شود. با قطع دارو ممکن است علایم برگردد. 

سردرد خوشه ای: به نظر می رسد مصرف فلفل قرمز در بینی باعث کاهش دفعات و شدت سردرد های خوشه ای می شود. بهترین حالت این است که فلفل در سوراخی از بینی استفاده شود که سردرد در همان جا اتفاق افتاده است. 

آبریزش بینی: مصرف فلفل قرمز در بینی ممکن است علایم آبریزش همیشگی (نه آبریزش ناشی از عفونت یا حساسیت) را برطرف کند. برخی اوقات این اثر مفید برای ۶-۹ ماه باقی می ماند. 

شواهد کافی جهت مصرف فلفل قرمز در موارد زیر موجود نیست و به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد نیاز است: 

زخم معده: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که به طور متوسط ۲۴ بار فلفل قرمز در ماه استفاده می کنند نسبت به افرادی که ۸ بار استفاده می کنند، کمتر شانس ابتلا به زخم معده دارند. این نتیجه در مورد مصرف فلفل قرمز به صورت پودر، سس یا پودر کاری و غذای محتوی فلفل قرمز نیز صادق می باشد. 

سوزش معده: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف پودر فلفل قرمز به صورت کپسول ۳ بار در روز قبل از غذا سوزش معده را کاهش می دهد. البته در برخی از افراد علایم سوزش معده با این درمان بدتر شد. 

سندروم روده تحریک پذیر: شواهد اولیه نشان می دهد که مصرف فلفل قرمز کمکی به علایم سندروم روده تحریک پذیر نمی کند. 

تب یونجه: شواهد متناقضی جهت کارایی فلفل قرمز در کاهش علایم تب یونجه وجود دارد. 

پلیپ بینی: گذاشتن فلفل قرمز در بینی علایم پلیپ بینی را کاهش می دهد و جریان هوا را بهتر می کند. 

مشکلات بلع: در برخی از مردم، بخصوص سالمندان یا کسانی که قبلا سکته کرده اند، احتمال بروز نومونیا آسپیراسیون بیشتر است. نومونیا آسپیراسیون زمانی اتفاق می افتد که ماده غذایی یا بزاق وارد مجاری هوایی می شود و فرد به درستی نمی تواند ببلعد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گذاشتن لزنج فلفل قرمز در دهان افراد سالمند، قبل از هر وعده غذایی، می تواند باعث بهبود توان بلعیدن شود. 

سایر مواردی که نیاز به شواهد بیشتر دارند: کولیک، دردشکم، دندان درد، تشکیل لخته خونی، تب، تهوع، بالا بودن کلسترول، بیماری قلبی، سردرد میگرنی، گرفتگی عضلانی

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی