همیشه بهار

همیشه بهار

بررسی اجمالی خواص همیشه بهار


 همیشه بهار یک گیاه است. گل آن برای ساخت دارو مورد استفاده قرار میگیرد.

گل همیشه بهار برای جلوگیری از گرفتگی عضلات، شروع قاعدگی و کاهش تب استفاده میشود. همچنین برای درمان زخم گلو و دهان، دردهای قاعدگی، سرطان و زخم معده و روده مورد استفاده قرار میگیرد.

گل همیشه بهار بصورت پوستی برای کاهش درد و التهاب و برای درمان زخم هایی که دیر بهبود میابند و زخمهای پا استفاده میشود. همچنین بصورت پوستی برای خونریزی بینی، وریدهای واریسی، بواسیر، التهاب مقعد (proctitis) و التهاب لایه ی داخلی پلک(conjunctivitis) اعمال میشود.

گل همیشه بهار را از نظر ظاهری با گل جعفری زینتی که بصورت معمول در باغ های سبزیجات رشد میکند، اشتباه نگیرید.

چگونه عمل میکند؟

تصور میشود که ترکیبات شیمیایی همیشه بهار کمک میکند که بافتهای جدید  در محل زخمها رشد کند و تورم گلو و دهان کاهش یابد.

موارد استفاده همیشه بهار


اطلاعات ناکافی

 • شکاف مقعد(فیشر): مطالعات اخیر اظهار داشته اند که اعمال همیشه بهار بر روی ناحیه ی مورد نظر در بیماران مبتلا به فیشر که به درمان با وان کوچک و داروی نیفدیپین پاسخ نداده اند، ممکن است درد را کاهش دهد. 
 • بثورات پوشک: مطالعات اخیر اظهار داشته اند که اعمال پماد همیشه بهار 1.5 درصد  بر روی پوست به مدت 10 روز نسبت به ژل آلوئه ورا باعث بهبود بثورات پوشک میشود. 
 • عفونت گوش (otitis media): مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف گوشی محصول خاص(Otikon Otic Solution by Healthy-On Ltd) حاوی خرگوشک، سیر، همیشه بهار و علف چای به مدت 3 روز باعث کاهش درد گوش در کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونت گوش میشود.
 • التهاب پوست ناشی از پرتو درمانی(radiation dermatitis): مطالعات اخیر نشان داده است که اعمال پماد همیشه بهار بر روی پوست در بیماران مبتلا به سرطان سینه که تحت پرتو درمانی قرار میگیرند میتواند التهاب پوست را کاهش دهد.
 • نازک شدن دیواره واژن(آتروفی واژن): مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف واژینال ژل خاص (Estromineral Gel, Rottapharm-Madaus) حاوی همیشه بهار، لاکتو باسیلوس اسپروژنز، ایزوفلاوون و لاکتیک اسید به مدت 4 هفته میتواند علائم آتروفی واژن مانند خارش، سوزش، خشکی و درد حین نزدیکی را کاهش دهد.
 • زخم های پا: مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف پوستی پماد 7.5 درصد همیشه بهار به بهبود زخم های پا ناشی از کاهش گردش خون، سرعت میبخشد.
 • گرفتگی عضلات
 • تب
 •  سرطان
 • خونریزی بینی
 • وریدهای واریسی
 •  بواسیر
 • شروع قاعدگی
 • درمان زخم گلو و دهان  و زخم های پوستی
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری مورد نیاز است تا بتوان همیشه بهار را برای درمان موارد ذکر شده موثر شمرد.

 

 

عوارض جانبی همیشه بهار


برای اکثر مردم مصرف خوراکی یا پوستی محصولات گل همیشه بهار احتمالا بی خطر است.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: درصورت بارداری گل همیشه بهار را خوراکی مصرف نکنید. احتمالا بی خطر است. این نگرانی وجود دارد که ممکن است سبب سقط شود. بهتر است که از مصرف موضعی آن نیز خودداری شود تا اطلاعات بیشتری در دسترس قرار گیرد.

اطلاعات موثق در مورد ایمنی مصرف گل همیشه بهار در حین شیردهی وجود ندارد.

حساسیت به ابروسیا و گیاهان مرتبط: در مردمی که به خانواده آستراسه/کامپوزیته حساسیت دارند، گل همیشه بهار ممکن است سبب واکنش های حساسیتی شود. اعضای این خانواده شامل ابروسیا، گل داوودی، گل جعفری، گل آفتاب گردان و سایر گیاهان میباشد. اگر حساسیت دارید، مطمئن شوید که قبل از مصرف با فرد حرفه ای در حوزه سلامت موارد لازم را چک کرده اید.

جراحی: در صورت مصرف همزمان همیشه بهار با داروهایی که در حین و پس از جراحی مصرف میشوند، ممکن است سبب خواب آلودگی خیلی زیادی شود. حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده همیشه بهار را قطع کنید.

تداخلات همیشه بهار


تداخلات حد متوسط : در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید.

همیشه بهار با داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی تداخل دارد. همیشه بهار ممکن است سبب خواب آلودگی و کسالت شود. به داروهایی که سبب خواب آلودگی میشوند خواب آور گفته میشود. مصرف همزمان داروهای خواب آور با همیشه بهار ممکن است سبب خواب آلودگی بیش از حد شود.

بعضی از داروهای خواب آور عبارتند از: کلونازپام(Klonopin)، لورازپام(Ativan), فنوباربیتالDonnatal), زولپیدم(Ambien) و سایر داروها

 

مقدار مصرفی مجاز همیشه بهار


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر فاطمه عمادی
دکتر فاطمه عمادی