لینولئیک اسید کانژوگه

لینولئیک اسید کانژوگه

لینولئیک اسید کانژوگه به دسته از مواد شیمیایی گفته می شود که از اسید چرب لینولئیک اسید بدست می آید. فرآورده های لبنی و گوشت گاو منبع اصلی این ماده هستند. 

اسید لینولئیک کانژوگه در موارد ذیل استفاده می شود: سرطان، سخت شدن جداره عروق، چاقی، کاهش وزن ناشی از بیماری های مزمن، تناسب اندام، محدود کردن حساسیت های غذایی. 

متوسط لینولئیک اسید کانژوگه مورد مصرف در روز ۱۵-۱۷۴ میلی گرم می باشد. 

چگونه کار می کند؟

لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است به کاهش تجمع چربی در بدن کمک کند و باعث تقویت سیستم ایمنی شود. 

لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 
بالا بودن فشار خون: به نظر می رسد مصرف لینولئیک اسید کانژوگه همزمان با رامیپیریل بیش از مصرف رامیپیریل به تنهایی، فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون کنترل نشده کاهش می دهد. 
چاقی: مصرف خوراکی لینولئیک اسید کانژوگه بصورت روزانه ممکن است چربی را در بزرگسالان کاهش دهد، البته تاثیری در کاهش وزن یا شاخص توده بدنی در عمده افراد ندارد. لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است اشتها را کاهش دهد، اما مشخص نیست که آیا تاثیری در کاهش مصرف کالری دارد یا نه. به نظر نمی رسد که لینولئیک اسید کانژوگه از افزایش وزن جلوگیری کند. 
به نظر نمی رسد اضافه کردن لینولئیک اسید کانژوگه به غذاهای چرب تاثیری در کاهش وزن داشته باشد. البته اضافه کردن آن به شیر ممکن است به کاهش وزن در افراد چاق کمک کند. 
مصرف روزانه ۳ گرم لینولئیک اسید کانژوگه در کودکان ممکن است به کاهش چربی بدن کمک کند. 
در حالی که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است به کاهش وزن کمک کند، برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف گونه ای خاص از لینولئیک اسید کانژوگه (ایزومر ترانس-۱۰، سیس-۱۲) ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی شود. هنوز مشخص نیست که آیا مصرف مکمل های حاوی انواع مختلف لینولئیک اسید کانژوگه اثر مشابهی دارند یا نه. 
لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است در موارد زیر موثر نباشد:
سرماخوردگی: تحقیقات نشان می دهند که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه تاثیری در پیشگیری یا کاهش علایم سرماخوردگی ندارد. 
دیابت: مصرف لینولئک اسید کانژوگه تاثیری در کنترل قند خون قبل و بعد از غذا در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ندارد. 
بالا بودن چربی خون: مصرف شیر حاوی لینولئیک اسید کانژوگه تاثیری در کنترل کلسترول و تری گلیسیرید خون در افراد مبتلا به چربی خون ندارد. 
شواهد کافی جهت مصرف لینولئیک اسید کانژوگه در موارد زیر وجود ندارد: 
آلرژی (تب یونجه): به نظر می رسد مصرف لینولئیک اسید کانژوگه به مدت ۱۲ هفته باعث بهبود وضعیت عمومی در افراد دارای حساسیت به گرده گیاه غان شود. البته تاثیری در بهبودی علایم کلی آلرژی ندارد. 
آسم: به نظر می رسد مصرف لینولئیک اسید کانژوگه باعث افزایش حساسیت مجاری هوایی و توانایی ورزش کردن در افراد مبتلا به آسم شود. البته به نظر نمی رسد که مصرف این ماده نیاز به اسپری های تنفسی را برطرف کند یا ظرفیت ریه را افزایش دهد. 
سرطان سینه: نتایج تحقیقات در مورد اثر لینولئیک اسید کانژوگه در پیشگیری از سرطان سینه متناقض است. برخی از تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف مقادیر بالای لینولئیک اسید کانژوگه از غذاهایی بخصوص پنیر می تواند پیشرفت سرطان سینه را کاهش دهد. 
سرطان روده و رکتوم: برخی از تحقیقات نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف رژیم غذایی غنی از لینولئیک اسید کانژوگه و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده و رکتوم  وجود دارد. البته مشخص نیست که آیا مصرف مکمل لینولئیک اسید اثر مشابه را ایجاد می کند یا نه. 
قدرت: نتایج تحقیقات در خصوص اثر لینولئیک اسید کانژوگه بر افزایش توانایی جسمانی متناقض است. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه به همراه کراتین و پروتئین وی به افزایش قدرت و توده بدنی در کسانی که بدن سازی کار می کنند، کمک می کند. البته سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی دهند. 
روماتیسم مفصلی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه به تنهایی یا همراه با ویتامین E، درد، تورم و احساس خشکی صبحگاهی در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی کاهش می دهد. 

 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی