لینولئیک اسید کانژوگه

لینولئیک اسید کانژوگه

بررسی اجمالی خواص لینولئیک اسید کانژوگه


لینولئیک اسید کانژوگه به دسته از مواد شیمیایی گفته می شود که از اسید چرب لینولئیک اسید بدست می آید. فرآورده های لبنی و گوشت گاو منبع اصلی این ماده هستند. 

اسید لینولئیک کانژوگه در موارد ذیل استفاده می شود: سرطان، سخت شدن جداره عروق، چاقی، کاهش وزن ناشی از بیماری های مزمن، تناسب اندام، محدود کردن حساسیت های غذایی. 

متوسط لینولئیک اسید کانژوگه مورد مصرف در روز ۱۵-۱۷۴ میلی گرم می باشد. 

چگونه کار می کند؟

لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است به کاهش تجمع چربی در بدن کمک کند و باعث تقویت سیستم ایمنی شود. 

موارد استفاده لینولئیک اسید کانژوگه


لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 
بالا بودن فشار خون: به نظر می رسد مصرف لینولئیک اسید کانژوگه همزمان با رامیپیریل بیش از مصرف رامیپیریل به تنهایی، فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون کنترل نشده کاهش می دهد. 
چاقی: مصرف خوراکی لینولئیک اسید کانژوگه بصورت روزانه ممکن است چربی را در بزرگسالان کاهش دهد، البته تاثیری در کاهش وزن یا شاخص توده بدنی در عمده افراد ندارد. لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است اشتها را کاهش دهد، اما مشخص نیست که آیا تاثیری در کاهش مصرف کالری دارد یا نه. به نظر نمی رسد که لینولئیک اسید کانژوگه از افزایش وزن جلوگیری کند. 
به نظر نمی رسد اضافه کردن لینولئیک اسید کانژوگه به غذاهای چرب تاثیری در کاهش وزن داشته باشد. البته اضافه کردن آن به شیر ممکن است به کاهش وزن در افراد چاق کمک کند. 
مصرف روزانه ۳ گرم لینولئیک اسید کانژوگه در کودکان ممکن است به کاهش چربی بدن کمک کند. 
در حالی که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است به کاهش وزن کمک کند، برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف گونه ای خاص از لینولئیک اسید کانژوگه (ایزومر ترانس-۱۰، سیس-۱۲) ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی شود. هنوز مشخص نیست که آیا مصرف مکمل های حاوی انواع مختلف لینولئیک اسید کانژوگه اثر مشابهی دارند یا نه. 
لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است در موارد زیر موثر نباشد:
سرماخوردگی: تحقیقات نشان می دهند که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه تاثیری در پیشگیری یا کاهش علایم سرماخوردگی ندارد. 
دیابت: مصرف لینولئک اسید کانژوگه تاثیری در کنترل قند خون قبل و بعد از غذا در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ندارد. 
بالا بودن چربی خون: مصرف شیر حاوی لینولئیک اسید کانژوگه تاثیری در کنترل کلسترول و تری گلیسیرید خون در افراد مبتلا به چربی خون ندارد. 
شواهد کافی جهت مصرف لینولئیک اسید کانژوگه در موارد زیر وجود ندارد: 
آلرژی (تب یونجه): به نظر می رسد مصرف لینولئیک اسید کانژوگه به مدت ۱۲ هفته باعث بهبود وضعیت عمومی در افراد دارای حساسیت به گرده گیاه غان شود. البته تاثیری در بهبودی علایم کلی آلرژی ندارد. 
آسم: به نظر می رسد مصرف لینولئیک اسید کانژوگه باعث افزایش حساسیت مجاری هوایی و توانایی ورزش کردن در افراد مبتلا به آسم شود. البته به نظر نمی رسد که مصرف این ماده نیاز به اسپری های تنفسی را برطرف کند یا ظرفیت ریه را افزایش دهد. 
سرطان سینه: نتایج تحقیقات در مورد اثر لینولئیک اسید کانژوگه در پیشگیری از سرطان سینه متناقض است. برخی از تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف مقادیر بالای لینولئیک اسید کانژوگه از غذاهایی بخصوص پنیر می تواند پیشرفت سرطان سینه را کاهش دهد. 
سرطان روده و رکتوم: برخی از تحقیقات نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف رژیم غذایی غنی از لینولئیک اسید کانژوگه و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده و رکتوم  وجود دارد. البته مشخص نیست که آیا مصرف مکمل لینولئیک اسید اثر مشابه را ایجاد می کند یا نه. 
قدرت: نتایج تحقیقات در خصوص اثر لینولئیک اسید کانژوگه بر افزایش توانایی جسمانی متناقض است. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه به همراه کراتین و پروتئین وی به افزایش قدرت و توده بدنی در کسانی که بدن سازی کار می کنند، کمک می کند. البته سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی دهند. 
روماتیسم مفصلی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه به تنهایی یا همراه با ویتامین E، درد، تورم و احساس خشکی صبحگاهی در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی کاهش می دهد. 

 

عوارض جانبی لینولئیک اسید کانژوگه


مصرف خوراکی لینولئیک اسید کانژوگه در مقادیر غذایی احتمالا بی خطر باشد. همچنین مصرف خوراکی آن در مقادیر دارویی (مقادیری بیش از مقادیر موجود در غذا) ممکن است بی خطر باشد. ممکن است عوارض جانبی از جمله ناراحتی شکمی، اسهال، تهوع و خستگی ایجاد کند. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

کودکان: مصرف خوراکی لینولئیک اسید کانژوگه در کودکان به مدت ۷ ماه ممکن است بی خطر باشد. اطلاعات کافی در خصوص مصرف طولانی مدت آن موجود نیست. 

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی لینولئیک اسید کانژوگه در مقادیر غذایی احتمالا در بارداری و شیردهی بی خطر باشد. البته اطلاعات کافی در خصوص مصرف آن در مقادیر دارویی موجود نیست. بهتر است که احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید.

اختلالات خون ریزی دهنده: لینولئیک اسید کانژوگه می تواند باعث کاهش سرعت انعقاد خون شود. بنابرین لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است باعث افزایش خطر خون ریزی و کبودی در افراد مبتلا به اختلالات خون ریزی دهنده شود.

دیابت: این نگرانی وجود دارد که مصرف لینولئیک اسید کانژوگه می تواند دیابت را بدتر کند. از مصرف آن در صورت ابتلا به دیابت اجتناب کنید.

سندروم متابولیک: این نگرانی وجود دارد که در صورت ابتلا به سندروم متابولیک، مصرف لینولئیک اسید کانژوگه ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت شود. بنابرین از مصرف آن اجتناب کنید.

جراحی: لینولئیک اسید کانژوگه می تواند باعث افزایش خطر خون ریزی در هنگام جراحی و پس از آن شود. از مصرف آن حداقل ۲ هفته قبل از جراحی اجتناب کنید.  

تداخلات لینولئیک اسید کانژوگه


در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص تداخلات لینولئیک اسید کانژوگه موجود نیست. 

مقدار مصرفی مجاز لینولئیک اسید کانژوگه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲