میخک

میخک

بررسی اجمالی خواص میخک


میخک یک نوع گیاه است که مردم از روغن، جوانه های گل خشک شده، برگ و ساقه آن برای ساخت دارو استفاده می کنند. 

این گیاه برای ناراحتی های معده و به عنوان خلط آور استفاده می شود. خلط آورها دفع خلط را آسان تر می کنند. روغن میخک برای اسهال، فتق و بوی بد دهان مصرف می شود. میخک و روغن آن برای گاز روده، حالت تهوع و استفراغ نیز استفاده می شوند.

این گیاه مستقیما بر روی لثه (مصرف موضعی) برای دندان درد، کنترل درد در طول کار کردن روی دندان و برای عارضه ای به نام "حفره خشک" که در کشیدن دندان اتفاق می افتد، موثر است. همچنین بر روی پوست به عنوان یک ضدعفونی کننده برای درد و التهاب دهان و گلو کاربرد دارد. در ترکیب با مواد دیگر، میخک را مستقیما بر روی پوست به عنوان عضوی از فرآورده چند جزئی برای جلوگیری از رسیدن مردان به ارگاسم زودرس (انزال زودرس) استفاده می کنند.

این گیاه در غذا و نوشیدنی ها به عنوان طعم دهنده کاربرد دارد.

در صنعت، از میخک در خمیردندان ها، صابون، فرآورده های آرایشی، عطر و سیگار استفاده می شود. سیگار میخک (یا سیگار کرتک) به طور کلی از 60 تا 80 درصد تنباکو و 20 تا 40 درصد میخک زمینی تشکیل شده است. اوژنول (Eugenol) یکی از مواد شیمیایی موجود در میخک است که مانند منتول عمل کرده و شدت دود سیگار را کاهش می دهد.

 

چگونه عمل می کند؟

روغن میخک حاوی ماده شیمیایی بوده که ممکن است درد را کاهش دهد.

موارد استفاده میخک


امکان دارد موثر باشد برای:

 • انزال زودرس: تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کرمی که حاوی گل میخک، ریشه جینسینگ، ریشه سنبل ختایی، Cistanches deserticola، گونه های Zanthoxyl، دانه دونگ کوئی، ریشه Asiasari، پوست دارچین و زهر خروس باشد بر روی پوست آلت تناسلی باعث بهبود (اصلاح) انزال زودرس می شود.

اطلاعات ناکافی برای:

 • شکاف های مقعدی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف کرم روغن میخک بر شکاف های مقعدی به مدت 6 هفته در مقایسه با ملین ها و کرم های لیدوکائین، باعث پیشرفت بهتر در درمان این بیماری می شود.
 • پلاک دندان: تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از یک خمیردندان خاص (Sudantha, Link Natural Products) شامل ترکیبی از میخک، Acacia chundra Willd، malabar nut، درخت بلوط، فلفل سیاه، Millettia pinnata، gall oak، Terminalia و زنجبیل روزانه دوبار به مدت 12 هفته می تواند باعث کاهش پلاک دندان، خونریزی و تعداد باکتری موجود در دهان شود.
 • دور کننده حشرات: تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از روغن میخک یا ژل آن بر روی پوست می تواند حشرات را به مدت 5 ساعت دور نگه دارد.
 • درد: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ژل حاوی میخک زمینی 5 دقیقه قبل از تزریق می تواند سوزش حاصل از سوزن را همانند بنزوکائین کاهش دهد.
 • دندان درد: روغن میخک و یکی از مواد موجود در آن ،اوژنول، مدت هاست که به صورت موضعی برای دندان درد استفاده می گردد اما سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) مجددا اوژنول را طبقه بندی کرده و از امتیاز مقدار اثرگذاری آن کم کرده است. این سازمان اکنون معتقد است که اطلاعات کافی در مورد تاثیر این ماده در دندان درد وجود ندارد.
 • "حفره خشک" حاصل از کشیدن دندان
 • استفراغ
 • ناراحتی های معده
 • حالت تهوع
 • گاز (نفخ شکم)
 • اسهال
 • فتق
 • درد و ورم (التهاب) دهان و گلو
 • سرفه
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی میخک


به نظر می رسد میخک وقتی در مقادیر غذا به صورت خوراکی مصرف شود، برای بیشتر افراد احتمالا بی خطر می باشد. اما اطلاعات کافی درباره ی مصرف به صورت خوراکی در مقادیر دارویی و زیاد وجود ندارد.

روغن میخک یا کرم حاوی گل میخک وقتی به صورت موضعی بر روی پوست قرار گیرد، امکان دارد بی خطر باشد. البته مصرف مکرر و پشت سر هم از روغن آن در دهان یا لثه بعضی مواقع می تواند آسیب هایی را به لثه، پالپ دندان (مرکز دندان)، پوست و غشاهای مخاطی وارد سازد.

استنشاق دود سیگار میخک یا تزریق روغن آن به درون رگ ها احتمالا خطرناک بوده و می تواند عوارض جانبی مختلفی مانند مشکلات تنفسی و عفونت های ریوی ایجاد کند.

میخک خشک شده نیز می تواند حساسیت های دهانی و سوزش ایجاد کرده و همچنین به بافت های دندان آسیب وارد سازد.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

کودکان: مصرف خوراکی روغن میخک در کودکان احتمالا خطرناک بوده و می تواند عوارض جانبی جدی مانند تشنج، آسیب های کبدی و عدم تعادل مایعات را ایجاد کند.

بارداری و شیردهی: میخک وقتی به صورت خوراکی در مقادیر غذایی مصرف شود احتمالا بی خطر می باشد. اطلاعات کافی قابل اعتمادی درباره امنیت مصرف این گیاه در مقادیر دارویی در هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض اطمینان از مصرف آن خودداری کنید.

اختلالات خونریزی: روغن میخک حاوی ماده شیمیایی به نام اوژنول (eugenol) بوده که به نظر می رسد باعث کاهش سرعت انعقاد خون شود. نگرانی هایی وجود دارد که مصرف روغن میخک ممکن است باعث خونریزی در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی گردد.

عمل جراحی: روغن میخک حاوی ماده شیمیایی به نام اوژنول (eugenol) بوده که به نظر می رسد باعث کاهش سرعت انعقاد خون شود. نگرانی هایی وجود دارد که مصرف روغن میخک ممکن است باعث خونریزی در هنگام عمل جراحی و یا بعد از آن شود. از مصرف این گیاه حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات میخک


تداخلات جزئی (در صورت مصرف همزمان مراقب باشید):

 • تداخل با داروهایی که باعث کاهش سرعت انعقاد خون می شوند (داروهای ضد انعقاد خون):

میخک ممکن است باعث کاهش سرعت انعقاد خون شود. مصرف روغن میخک همراه با داروهایی که سرعت خون را کاهش می دهند ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را بالا ببرد. این گیاه حاوی اوژنول (eugenol) است. این ماده جزئی از گیاه میخک بوده که باعث کاهش سرعت انعقاد خون می شود. این ماده به شدت معطر بوده و باعث تمایز فلفل شیرین و مخیک از یکدیگر می گردد.

مقدار مصرفی مجاز میخک


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری