آلفا-آلانین

آلفا-آلانین

بررسی اجمالی خواص آلفا-آلانین


آلفا-آلانین یک آمینواسید غیر ضروری است که در بدن ساخته می شود، بنابرین نیازی نیست از راه غذا تامین شود. آمینواسیدها اجزای سازنده پروتئین ها هستند. 

ممکن است با اسامی ال-آلفا آلانین یا دی-آلفا آلانین مواجه شوید. ال اشاره به ایزومر چپ گرد و دی اشاره به ایزومر راست گرد آلفا-آلانین دارد. ال و دی اشکال آینه ای یکدیگر هستند. 

آلفا-آلانین جهت افت قند خون (هیپوگلیسمی)، کاهش آب وابسته به اسهال، بیماری کبدی، بزرگی خوش خیم پروستات، خستگی، استرس، برخی از بیماری های ارثی مثل بیماری ذخیره ای گلیکوژن، اختلال سیکل اوره استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟

آلفا-آلانین یک آمینو اسید است که روی سطح قند خون اثر می گذارد. 

موارد استفاده آلفا-آلانین


آلفا-آلانین ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

افت قند خون (هیپوگلیسمی) در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱: برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی ال-آلفا-آلانین موجب افزایش سطح قند خون در افراد دچار افت قند خون (به دلیل مصرف زیاد انسولین) می شود. ال-آلفا-آلانین همچنین از افت شدید قند خون در طول شب جلوگیری می کند. 

شواهد کافی جهت مصرف آلفا-آلانین در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

کاهش آب وابسته به اسهال: مطالعات نتایج متفاوتی را در خصوص اثربخشی ال-آلفا-آلانین در درمان کاهش آب ناشی از اسهال نشان می دهند. 

بیماری وراثی ذخیره ای گلیکوژن: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ال-آلفا-آلانین ممکن است سبب بهبود برخی از علایم این بیماری شود. اما موجب بهبود همه علایم نمی شود. 

اسکیزوفرنی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که دی-آلفا-آلانین ممکن است به کارکرد بهتر داروهای رایج در درمان برخی از علایم اسکیزوفرنی کمک کند. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند: 

  • بیماری کبدی
  • بزرگی خوش خیم پروستات
  • خستگی
  • استرس
  • اختلال سیکل اوره

عوارض جانبی آلفا-آلانین


مصرف آلفا-آلانین برای کوتاه مدت ممکن است بی خطر باشد. در مطالعات انجام گرفته بر روی آلفا-آلانین، عوارض جانبی آن گزارش نشده است. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف آلفا-آلانین در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

دیابت: الفا-آلانین می تواند سبب افزایش قند خون شود. در صورتی که قند خون پایین باشد، این اثر مفید می باشد، اما در صورت نرمال یا بالا بودن قند خون، مضر خواهد بود. در صورت ابتلا به دیابت و مصرف آلفا-آلانین، قند خون خود را به دقت مورد پایش قرار دهید. 

تداخلات آلفا-آلانین


در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص تداخلات آلفا-آلانین موجود نیست. 

مقدار مصرفی مجاز آلفا-آلانین


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی