دارچین

دارچین

بررسی اجمالی خواص دارچین


بررسی اجمالی :

دارچین از درختی به نام cinnamomum verum گرفته می شود. مردم از این پوست برای تولید دارو استفاده میکنند.

پوست درخت دارچین برای بیماری های معده ای رودهای ، اسهال،گاز معده کاربرد دارد.همچنین در افزایش اشتها ، حساسیت فصلی ، عفونت های ناشی از باکتری و کرم های انگلی ، برفک دهانی (Thrush) و همچنین برای درد ها و اتقباضات دوره قاعدگی ، سرماخوردگی و تب و آنفولانزا نیز کاربرد دارد.

پوست درخت دارچین  به عنوان بخشی از یک فرمولاسیون چندماده ی ،جهت درمان زودانزالی ،به صورت موضعی برروی آلت تناسلی آقایان استفاده می شود. همچنین در افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند به صورت موضعی و برای جلوگیری از زخم های دهانی استفاده می شود.

در صنایع غذایی و آشامیدنی: دارچین به عنوان ادویه و طعم دهنده به نوشیدنی ها استفاده می کنند.

در صنعت داروسازی : در ساخت خمیردندان و دهان شوییه ها، لوسیون ها،روغن های مالشی ، صابون ها، مواد شوینده و سایر موارد دارویی و آرایشیاز روغن دارچین در مقدارهای کم استفاده می کنند.

انواع مختلفی از دارچین وجود دارد ،از جمله انواع رایج آن می توان cinnamomum verum(درخت سیلان دارچین )و یا  cinnamon aromaticum ( کاسیا و یا دارچین چینی )  را نام برد که بیشتر از سایر گونه های آن کاربرد دارند. در بسیاری از موارد دارچینی که به عنوان ادویه در صنایع غذایی به فروش می رسد ترکیبی از این دو گونه ی دارچین است.می توانید لیست های انواع مختلف دارچین کاسیا را مشاهده کنید.

دارچین چگونه کار می کند 

تحقیقات نشان داده که روغنی که در پوست درخت دارچین موجود است در کاهش اسپاسم، گاز معده (نفخ)،افزایش اشتها ومقابله با باکتری ها و قارچ ها کاربرد دارد. دارچین همچنین ممکن است باعث کاهش فشار خون و چربی خون نیز شود. مواد شیمیایی که در پوست درخت دارچین می باشند ممکن است که شبیه انسولین عمل کنند و میزان قند خون را کاهش دهند اما این تاثیراتتقریبا کم هستند.

همچنین در پوست درخت دارچین موادی با نام تانین ( tannins ) وجود دارد که به عنوان قابض عمل کرده و به بهبود زخم کمک می کند و باعث جلوگیری از اسهال نیز می شود .

موارد استفاده دارچین


موارد استفاده :

آلرژی های فصلی:شواهد ناکافی در راستای کاربرد دارچنین در آلرژی های فصلی موجود است. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از عصاره پوست (تنه)درخت داچین به همراه میوه acerola (گیلاس) غلیظ شده و پودر گل جعفری اسپانیایی می تواند باعث کاهش علایم آلرژ های فصلی شود . عفونت های قارچی (برفک دهانی): به تازگی تحقیقات نشان داده است که استفاده از آبنبات هایی که حاوی دارچین می باشند به مدت یک هفته عفونتهای قارچی دهانی را بهبود می دهند (حالت هایی که thrush یا برفک دهانی نامیده می شوند به خصوص در افراد مبتلا به ایدز).

سندروم روده ی تحریک پذیر(IBS):تحقیقات به تازگی نشان داده اند که استفاده از ترکیب دارچین ، بیلبری از گونه ای bluberry ، نارون آمریکایی و agrimony از گونه رز دو بار درروز و به مدت سه هفته میتواند حرکات روده ؛دردهای شکمی ،نفخ و در کل ناراحتی این افراد را بهبود ببخشد .

زخم های دهانی ناشی از دندان مصنوعی: تحقیقات به تازگی نشان داده اند که شست وشوی دهان با 10 میلی لیتر ازروغن  برگ درخت دارچین به جلوگیری از این زخم ها کمک میکند.

زودانزالی: برخی تحقیقات نشان داده است که استفاده موضعی از یه کرم خاص که شامل دارچین و بسیاری از مواد دیگر می باشد ممکن است که باعث جلوگیری از زودانزالی شود.

مسمومیت غذایی (عفونت سالمونلا): استفاده از دارچین باعث کمک به درمان عفونت سالمونلایی می شود.

شواهد بیشتری برای اثبات اثربخشی دارچین برروی موارد زیر لازم است: افزایش اشتها،سرماخوردگی،دیابت،اسهال،نفخ شکم،عفونت ها، آنفولانزا ،دردهای قاعدگی،اسپاسم،عفونت های انگلیو....

عوارض جانبی دارچین


عوارض جانبی احتمالی: استفاده کردن از دارچین در مصارف خوراکی تقریبا بدون عارضه است و همچنین برای افرادی که از دارچین به صورت خوراکی و به عنوان مصارف دارویی استفاده می کنند نیز بی خطر می باشد. (این مقادیر معمولا از مقداری که به عنوان مصارف خوراکی استفاده می شود بیشتر می باشد ). اما دارچین اگر در مقادیر بالاتر به صورت خوراکی مصرف شود میتواند خطرناک باشد ، روغن دارچین میتواند باعث عارضه های پوستی و همچنین آسیب به غشای موکوزی شود که این غشاها شامل غشای معده،روده و مجاری ادراری می باشد. همچنین می تواند باعث عارضه هایی از جمله اسهال، استفراغ،سرگیجه و ...شود.

احتیاط های خاص و اخطار :

بارداری و شیردهی: استفاده از دارچین در دوران بارداری و شیردهی درصورت استفاده خوراکی بی خطر می باشد..به علت عدم وجود اطلاعات کافی در راستای استفاده مقادیر بیشتر دارچیندر دوره بارداری و شیردهی  بهتراست  که از مقادیر بالاتر در صورت بارداری و شیردهی استفاده نشود.

دیابت:دارچین ممکن است که باعث کاهش قند خون در افراد با دیابت نوع 2 شود. بهتر است که این افراد  در صورت استفاده از دارچین مراقب علایم افت قند خون باشند و میزان قند خون  خود را به دقت بررسی کنند .

افت فشار خون: دارچین ممکن است باعث پایین آمدن فشارخون شود. در نتیجه استفاده از دارچین در افرادی که سابقه فشارخون پایین دارند ممکن است باعث افت شدید فشار خون شود.

جراحی: مصرف دارچین میتواند برروی فشارخون و میزان قند خون اثر بگذارد و ممکن است با کنترل این مقادیر در حین و بعد از جراحی مداخله ایجاد کند. بهتر است که مصرف دارچین حداقل از دو هفته قبل از جراحی قطع شود.

تداخلات دارچین


تداخلات : تداخلات نسبی در راستای استفاده از دارچین موجود می باشد که بهتر است به آنها توجه شود.

دارچین با ترکیبات آنتی دیابتیک تداخل دارد. از آنجایی که دارچین باعث کاهش سطح قندخون می شود و داروهای دیابت نیز باعث کاهش قندخون می شوند، مصرف همزمان آنها با هم ممکن است باعث افت شدید قند خون شود . در نتیجه در صورت استفاده همزمان قند خون باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. و یا ممکن است که در دوز دارویی خود تغییراتی مطابق نظر پزشک ایجاد کنید.

برخی داروهای مورد استفاده در دیابت:

گلیمپرامید(آماریل)،گلیبوراید(micronase)،انسولین،پیوگلیتازون (actose)، رزیگلوتازون (avandia)،کلرپروپامید(diabinese)،گلیپزاید(glucotrol)،تالبوتامید(orinase) و ....

مقدار مصرفی مجاز دارچین


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مارال حق نگهدار
دکتر مارال حق نگهدار