سیلانترو (گیشنیز)

سیلانترو (گیشنیز)

بررسی اجمالی خواص سیلانترو (گیشنیز)


سيلانترو مربوط به برگ گیاه گيشنيز می باشد. این گیاه به عنوان غذا یا ادویه به کار می رود. هم چنین می تواند به عنوان دارو به کار رود.

سيلانترو به صورت خوراکی برای سرطان و حذف فلزات سنگین مثل جیوه ، سرب و آلومینیوم از بدن به کار می رود. هم چنین به صورت خوراکی برای سرخک و دندان درد نیز استفاده می شود. این ترکیب دارای اثر انتی اکسیدان می باشد. 

در غذا ها به عنوان طعم دهنده به کار می رود.

مکانیسم عمل: 

این ترکیب به حذف فلزات جیوه، سرب و آلومینیوم از بدن کمک می کند. حذف این فلزات به اثر بهتر داروهای انتی بیوتیک و ضد ویروس کمک می کند.  همچنین ممکن است به حذف برخی باکتری هلی عامل عفونت نیز کمک کند. 

موارد استفاده سیلانترو (گیشنیز)


اطلاعات ناکافی از کاربرد این ترکیب در سرطان، مسمومیت با سرب، سرخک، مسمومیت با جیوه، دندان درد و کاربرد های دیگر وجود دارد. شواهد بیشتری برای اثبات این کاربرد ها مورد نیاز می باشد. 

عوارض جانبی سیلانترو (گیشنیز)


این ترکیب هنگامی که در مقادیر خوراکی استفاده شود، نسبتا ایمن است. برخی افراد پس از مصرف این ترکیب دچار آلرژی غذایی می شوند. یک مورد کهیر، تورم صورت و گلو در یک مرد که از این ترکیب استفاده کرده است گزارش شده است. 

گزارش ديگري از اسهال شدید، درد معده، تیره شدن پوست، افسردگی، قطع قاعدگی، از دست دادن آب در خانمی که به مدت 7 روز 200 میلی ليتر از عصاره 10 درصد این ترکیب استفاده کرد ذکر شده است. 

این ترکیب در تماس با پوست می تواند باعث کهیر و خارش شود. 

اطلاعات کافی از ایمن بودن این ترکیب به عنوان دارو وجود ندارد. 

احتیاطات و هشدار های خاص: 

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در دست نیست. بیش از،مقادیر غذایی استفاده نشود. 

بیماری های خونی: این ترکیب سبب کاهش سرعت انعقاد خون می شود و در مصرف مقادیر زیاد خطر خونریزی در بیماران خونی وجود دارد. 

جراحی :این ترکیب سبب کاهش سرعت انعقاد خون می شود و در مصرف مقادیر زیاد خطر خونریزی در حین و پس از جراحی وجود دارد حداقل از دو هفته قبل از جراحی از مصرف مقادیر زیاد خودداری شود. 

تداخلات سیلانترو (گیشنیز)


اطلاعاتی در دست نیست.

مقدار مصرفی مجاز سیلانترو (گیشنیز)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر پریسا قاسمیه
دکتر پریسا قاسمیه