کرفس

کرفس

بررسی اجمالی خواص کرفس


میوه ها و دانه های کرفس، خشک می شوند، پرس شده و روغن گیری می شوند. روغن کرفس به فرم کپسول در بازار دارویی یافت می شود. برخی از مردم آب کرفس را به عنوان دارو مصرف می کنند. در یونان قدیم، از کرفس در تهیه مشروب استفاده می کنند و به عنوان جایزه به قهرمان ورزشی می دادند. 

کرفس جهت درمان درد مفاصل (مثلا درد مفاصل ناشی از روماتیسم)، نقرس، اضطراب، سردرد، کاهش وزن ناشی از سوتغذیه، کاهش اشتها و خستگی استفاده می شود. کرفس همچنین در موارد ذیل استفاده می شود: به عنوان آرام بخش و ایجاد خواب آوری، از بین بردن باکتری در مجاری ادراری، کمک به هضم غذا و بهبود حرکات دستگاه گوارش، تحریک شروع قاعدگی، کنترل نفخ، افزایش تمایل جنسی، کاهش جریان شیر سینه، تحریک غدد، درمان اختلالات قاعدگی، پاک سازی خون. 

چگونه کار می کند؟

این تصور وجود دارد که مواد شیمایی موجود در کرفس می تواند خواب آوری ایجاد کند، ادرار را زیاد کند تا احتباس مایعات را کاهش دهد، باعث کاهش عوارض التهاب مفاصل شود، کاهش فشار خون دهد، قند خون را کاهش دهد، خون را رقیق کند و عضلات را شل کند.

موارد استفاده کرفس


کرفس ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

دردهای قاعدگی: برخی از مطالعات بالینی نشان داده اند که مصرف فرآورده ای به نام SCA (فرآورده شرکت گل دارو حاوی دانه های کرفس، انیسون و زعفران) به مدت ۳ روز درد قاعدگی و مدت زمان خون ریزی را کاهش می دهد. 

دفع حشرات: برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف ژل حاوی %۵ تا ۲۵% عصاره کرفس بر روی پوست می تواند به مدت ۴/۵ ساعت پشه ها را دور کند. سایر تحقیقات نشان داده اند که مصرف فرآورده دیگری به نام G10 حاوی ۵% عصاره کرفس، وانیل، روغن اکالیپتوس، روغن پرتقال و سنبل نیز مانند سایر فرآورده ها از جمله DEET ۲۵%  و insect block 28 پشه ها را دور می کند. 

شواهد کافی در مورد مصرف کرفس در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن می باشد: درد عضلانی و مفاصل، نقرس، اضطراب، سردرد، تحریک اشتها، خستگی، احتباس مایعات، تنظیم حرکات شکم، خواب آور، نفخ، محرک آغاز قاعدگی، کاهش شیر، کمک به هضم غذا.

عوارض جانبی کرفس


مصرف خوراکی روغن کرفس و دانه های آن به اندازه مقادیر موجود در رژیم غذایی احتمالا بی خطر هستند. مصرف کوتاه مدت کرفس در مقادیر دارویی بصورت خوراکی یا موضعی ممکن است در عمده افراد بی خطر باشد. البته ممکن است باعث التهاب پوستی و حساسیت به آفتاب شود. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی روغن کرفس و دانه های آن در مقادیر دارویی احتمالا در دوران بارداری بدون خطر نباشد. مصرف مقادیر زیاد کرفس ممکن است باعث انقباض رحم و سقط شود. اطلاعات کافی قابل اطمینان در خصوص ایمنی مصرف روغن کرفس و دانه های آن در دوران شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

آلرژی: کرفس ممکن است باعث ایجاد واکنش های حساسیتی در افراد حساس به برخی از گیاهان یا ادویه های مخصوص مثل هویج وحشی، برنجاسف، درخت فان(غان) و قاصدک شود. این نوع حساسیت سندروم "کرفس-هویج-برنجاسف-ادویه" نامیده شده است. 

اختلالات خون ریزی دهنده: این نگرانی وجود دارد که مصرف کرفس در مقادیر دارویی ممکن است باعث افزایش خطر خون ریزی شود. در صورت ابتلا به اختلالات خون ریزی دهنده، از مصرف کرفس اجتناب کنید. 

مشکلات کلیوی: در صورت داشتن مشکلات کلیوی از مصرف کرفس در مقادیر دارویی اجتناب کنید. کرفس ممکن است التهاب ایجاد کند. 

پایین بودن فشار خون: کرفس در مقادیر دارویی می تواند باعث افت فشار خون شود. در صورتی که فشار خون شما در حالت عادی پایین است، مصرف کرفس می تواند باعث افت شدید فشار خون شود. 

جراحی: کرفس بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد. این نگرانی وجود دارد که مصرف همزمان کرفس با داروهای بیهوشی و سایر داروهایی که در زمان جراحی استفاده می شوند، ممکن است باعث سرکوب شدید سیستم عصبی مرکزی شوند. حداقل ۲ هفته قبل از انجام عمل، مصرف کرفس را متوقف کنید. 

تداخلات کرفس


تداخلات متوسط: در خصوص این دسته از ترکیبات دارویی هوشیار باشید: 

لووتیروکسین: لووتیروکسین جهت کم کاری تیروئید استفاده می شود. مصرف لووتیروکسین با دانه های کرفس، ممکن است باعث کاهش اثربخشی لووتیروکسین شود. اما علت وقوع این تداخل و اینکه چقدر جدی است، هنوز مشخص نیست. 

لیتیوم: کرفس ممکن است اثرات مشابه قرص های مدر داشته باشد. مصرف همزمان لیتیوم و کرفس می تواند باعث کاهش دفع لیتیوم از بدن شود. بنابرین مقدار لیتیوم در بدن و عوارض جانبی آن افزایش می یابد. در صورت مصرف لیتیوم، با اعضای تیم درمانی در خصوص مصرف کرفس مشورت کنید. ممکن است نیاز به تغییر دز لیتیوم باشد. 

داروهای ایجاد کننده حساسیت به نور: برخی از داروها می توانند باعث ایجاد حساسیت به نور شوند. کرفس نیز می تواند باعث ایجاد حساسیت به نور شود. مصرف همزمان کرفس با این دسته از داروها می تواند باعث حساسیت بیش از حد به نور و ایجاد عوارض جانبی از جمله آفتاب سوختگی، تاول زدن، راش در نواحی در معرض نور شود. بنابرین حتما در صورت در معرض آفتاب بودن از ضد آفتاب و لباس های محافظ استفاده کنید.

برخی از داروهایی که حساسیت به نور ایجاد می کنند شامل موارد ذیل می باشند: سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین، کوتریموکسازول، آمی تریپتیلین، تتراسایکلین.

داروهای آرام بخش: کرفس می تواند حالت خواب آلودگی و گیجی ایجاد کند. داروهای خواب آور و آرام بخش نیز حالت خواب آلودگی و گیجی ایجاد می کنند. مصرف همزمان کرفس با این دسته از داروها می تواند باعث حالت خواب آلودگی و آرام بخشی بیش از حد شود.  

مقدار مصرفی مجاز کرفس


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی