آلژين

آلژين

بررسی اجمالی خواص آلژين


بررسي اجمالي

آلژين يك تركيب شيميايي مي باشد كه از يك نوع جلبك قهوه اي گرفته مي شود. از اين تركيب در ساخت تركيبات دارويي استفاده مي شود.

آلژين به عنوان پايين آورنده ي كلسترول استفاده مي شود  همچنين ميزان مواد شيميايي سنگين مانند استرانتيوم،باريم،قلع،كادميوم،منگنز،زينك و جيوه كه توسط بدن گرفته شده است را كاهش مي دهد.

آلژين همچنين براي جلوگيري و درمان فشار خون استفاده مي شود.

در صنايع غذايي

آلژين در شكلات ها ، ژلاتين،پودينگ، ادويه جات، طعم دهنده ها، سبزيجات فرآوري شده، محصولاتي كه از ماهي گرفته مي شود و همچنين لبنيات مصنوعي استفاده مي شود.

صنعت داروسازي

در صنعت داروسازي از آلژين به عنوان متصل كننده در قرص سازي، به عنوان متصل كننده و نرم كننده در آبنبات هاي گلودرد،و به عنوان روكش در ماسك هاي پاك كننده صورت استفاده مي شود.

نحوه عملكرد

آلژين يك فرم ژل را تشكيل مي دهد كه از طريق كاهش ميزان كلسترول ورودي باعث كاهش سطح كلسترول در بدن مي شود.

 

موارد استفاده آلژين


موارد استفاده 

اطلاعات ناكافي در ارتباط با :

كاهش كلسترول

كاهش فشار خون

كاهش سطح ميزان فلزات سنگي كه به وسيله ي بدن جذب مي شود، كه اين فلزات شامل استرانسيوم،باريوم،قلع،كادميوم،منگنز و زينك مي باشد. 

در كل مدارك بيشتري نياز است تا بتوان آلژين را براي موارد استفاده هاي ذكر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی آلژين


عوارض جانبي

گفته شده است كه آلژين احتمالا بي خطر است هنگامي كه در مقادير كم و در مواد غذايي استفاده مي شود . اما بي خطري آن در مقادير بالاتر و در مصارف دارويي هنوز مشخص نشده است.

توصيه هاي خاص و هشدارهاي مصرف

بارداري و شيردهي

استفاده از آلژين خشك در دهانه ي رحم براي تسريع زايمان احتمالا خطرناك مي باشد و رابطه ي مستقيمي با عوارض جدي دارد.

اطلاعات كافي در راستاي استفاده خوراكي از آلژين در طول بارداري موجود نيست و همچنين اطلاعاتي در رابطه با استفاده از هر فرم از آلژين در شيردهي نيز موجود نمي باشد. پس بهتر است كه در اين دوره ها استفاده نشود.

تداخلات آلژين


تداخلات

تداخلات حد متوسط در استفاده ي خوراكي همزمان اين داروها با آلژين بهتر است جانب احتياط را رعايت كنيد.

آلژين به صورت يك ژل ضخيم مي باشد و ميتواند به داروها در روده و معده متصل شود. استفاده همزمان آلژين به همراه داروهايي كه به صورت خوراكي مصرف مي شود ميتواند ميزان جذب داروها را در بدن كاهش دهد در نتيجه اثربخشي داروها كاهش پيدا مي كند. براي جلوگيري از اين تداخلات بهتر است كه آلژين حداقل يك ساعت بعد از داروهاي خوراكي استفاده شود.

مقدار مصرفی مجاز آلژين


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مارال حق نگهدار
دکتر مارال حق نگهدار