کاراگینان

کاراگینان

بررسی اجمالی خواص کاراگینان


کاراگینان (Carrageenan) از اجزای جلبک های قرمز مختلف یا جلبک دریایی ساخته شده و برای ساخت دارو استفاده می شود.

این ماده برای سرفه، برونشیت، سل و مشکلات روده ای استفاده می شود. فرانسوی ها فرمی از این ماده را استفاده می کنند که با اضافه کردن اسید در دمای بالا دچار تغییر شده است. این فرم از ماده برای درمان زخم معده و ملین حجیم استفاده می شود.

بعضی از مردم کاراگینان را مستقیما بر روی پوست برای ناراحتی های اطراف مقعد استفاده می کنند.

در صنعت، از کاراگینان به عنوان بایندر، عامل ضخیم کننده و به عنوان نگه دارنده در داروهای، غذا و خمیردندان استفاده می شود. همچنین این ماده افزودنی ای در فرآورده های کاهش دهنده وزن نیز می باشد.

 

چگونه عمل می کند؟

کاراگینان حاوی ماده ای است که ممکن است باعث کاهش ترشحات معده و روده شود. به نظر می رسد مقادیر بالای این ماده باعث کشیده شدن آب به روده شده و به همین دلیل به عنوان ملین نیز طبقه بندی می شوند. همچنین ممکن است باعث کاهش درد و ورم (التهاب) شود.

موارد استفاده کاراگینان


اطلاعات ناکافی برای:

 • سرفه
 • برونشیت
 • سل
 • کاهش وزن
 • یبوست
 • زخم معده
 • مسکلات روده ای
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این ماده را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی کاراگینان


کاراگینان برای بیشتر افراد وقتی به صورت خوراکی و در مقادیر غذا مصرف شود، احتمالا بی خطر می باشد. یک نوع فرم تغییریافته از این ماده در فرانسه وجود دارد و از آن برای درمان زخم معده استفاده می شود. این فرم امکان دارد خطرناک باشد زیرا شواهدی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد سرطان شود.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: کاراگینان در مقادیر غذایی احتمالا بی خطر است اما اطلاعات کافی در مورد امنیت مصرف آن در مقادیر زیاد و دارویی وجود ندارد. بهتر است محض احتیاط از مصرف آن در شرایط ذکر شده در مقادیر دارویی خودداری شود.

اختلالات خونریزی: کاراگینان ممکن است باعث کاهش سرعت انعقاد خون و افزایش خونریزی شود. در تئوری، این ماده ممکن است باعث بدتر شدن خونریزی شود.

فشار خون پایین: کاراگینان ممکن است باعث کاهش فشار خون شود. در تئوری، مصرف کاراگینان ممکن است باعث شود فشار خون در افرادی که فشار خون پایینی دارند، بیش از اندازه کاهش یابد.

عمل جراحی: این ماده ممکن است در بعضی افراد باعث کاهش سرعت انعقاد خون و پایین آمدن فشار خون شود. در تئوری، کاراگینان ممکن است احتمال خطر خونریزی و تداخل با کنترل فشار خون در حین عمل جراحی را افزایش دهد. از مصرف آن حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات کاراگینان


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشد):

 • تداخل با داروهایی که برای فشار خون بالا استفاده می شوند (داروهای ضدفشار خون):

به نظر می رسد کاراگینان باعث کاهش فشار خون می شود. مصرف این ماده همراه با داروهایی که برای فشار خون بالا استفاده می شوند ممکن است باعث کاهش بیش از اندازه فشار خون گردد.

 • تداخل با داروهای خوراکی:

کاراگینان یه نوع ژل ضخیم است که می توانند به داروهای موجود در معده و روده بچسبد. مصرف این ماده همراه با داروهای دیگر که به صورت خوراکی مصرف می شوند می تواند باعث کاهش مقدار جذب شده این داروها به بدن شده و در نتیجه باعث کاهش اثرگذاری آن ها شود. برای جلوگیری از این تداخل، کاراگینان را حداقل یک ساعت بعد از استفاده داروی خوراکی مصرف کنید.

 • تداخل با داروهایی که باعث کاهش سرعت انعقاد خون می شوند (داورهای ضدانعقاد خون):

کاراگینان ممکن است باعث کاهش سرعت انعقاد خون شود. مصرف این ماده همراه با دارو هایی که باعث کاهش سرعت انعقاد می شوند ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد.

مقدار مصرفی مجاز کاراگینان


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری