زیره سیاه

زیره سیاه

بررسی اجمالی خواص زیره سیاه


زیره سیاه گیاهی است که جایگاه جالب توجهی در افسانه‌ها دارد. طبق عقاید خرافی وجود زیره سیاه در وسایل آنها را از خطر دزدی در امان نگه میدارد! و باعث میشود عشاق مهرشان به همدیگر را از دست ندهند!!

امروزه برخی افراد بر این باورند که زیره سیاه قدرت شفابخشی دارد و از روغن، میوه و دانه‌های آن به عنوان دارو استفاده میکنند.

زیره سیاه برای مشکلات گوارشی مثل سوزش سر دل، نفخ، کاهش اشتها و اسپاسم خفیف معده و روده استفاده میشود. همچنین روغن زیره سیاه برای کمک به دفع خلط، بهبود کنترل ادرار، از بین بردن باکتریها و بهبود یبوست استفاده میشود.

زنان از زیره سیاه برای شروع قاعدگی و تسکین دردهای آن، و مادران شیرده از آن برای افزایش ترشح شیر استفاده میکنند.

زیره سیاه در دهان‌شویه‌ها و فراورده‌های مالشی برای بهبود جریان خون موضعی استفاده میشود.

در غذاها زیره سیاه به عنوان ادویه کاربرد دارد.

در کارخانه‌ها، روغن زیره سیاه برای مزه دار کردن برخی داروها و به عنوان رایحه معطر در خمیر دندان‌ها، صابون‌ها و لوازم آرایشی استفاده میشود.

-چگونه اثر میکند؟

روغن زیره سیاه میتواند هضم را بهبود ببخشد و اسپاسم‌های معده و روده را تسکین دهد.

موارد استفاده زیره سیاه


-ممکن است موثر باشد برای:

 • سوزش سر دل: وقتی در ترکیب با سایر گیاهان استفاده میشود. به نظر میرسد مصرف روغن زیره سیاه به عنوان جزیی از یک ترکیب خاص با روغن نعناع ( Enteroplant, Spitzner Arzneimittel ) سوزش سر دل، حالت پُری و اسپاسم خفیف گوارشی را تقریبا به خوبی داروی سیزاپراید تسکین دهد. این ترکیب از روغن زیره سیاه و روغن نعناع در آمریکا موجود نیست. محصول ترکیبی دیگری که حاوی زیره سیاه همراه با گیاه ایبریس، برگ نعناع، بابونه آلمانی، شیرین بیان، خار مریم، سنبل ختایی، مامیران و بادرنجبویه ( Iberogast, Medical Futures, Inc ) است، نیز به نظر میرسد علایم ناراحتی معده را بهبود ببخشد. به نظر میرسد این ترکیب به مقدار قابل توجهی به کاهش اسید معده، کرامپ، تهوع و استفراغ کمک میکند.

-اطلاعات ناکافی برای:

 • آسم: تحقیقات اولیه پیشنهاد میکنند که نوشیدن چای حاوی بابونه، زعفران، انیسون، رازیانه، زیره، شیرین بیان، هل و سیاه دانه دو بار در روز به مدت شش ماه علایم آسم آلرژیک، شامل مشکل خواب و سرفه را کاهش میدهد.

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان زیره سیاه را برای موارد استفاده ی زیر موثر شمرد:

 • کم اشتهایی
 • یبوست
 • نفخ
 • اسپاسم گوارشی
 • کرامپ قاعدگی
 • افزایش شیر در مادران شیرده
 • سایر مشکلات

عوارض جانبی زیره سیاه


مصرف خوراکی زیره سیاه در مقادیر معمول غذایی احتمالا بی‌خطر است. مصرف خوراکی آن در مقادیر دارویی تا 8 هفته برای اکثر افراد ممکن است بی‌خطر باشد.

روغن زیره سیاه وقتی همراه با روغن نعناع مصرف شود، میتواند باعث آروغ زدن، سوزش سر دل و تهوع شود. همچنین مصرف آن روی پوست میتواند باعث دانه‌های پوستی و خارش در افراد حساس شود.

-احتیاطات خاص و هشدارهای مصرف:

 • بارداری و شیردهی: مصرف زیره سیاه در مقادیر دارویی ممکن است خطرناک باشد. روغن زیره سیاه برای شروع قاعدگی استفاده میشود و میتواند باعث سقط جنین شود. آن را استفاده نکنید.

در مورد ایمنی مصرف زیره سیاه در شیردهی، اطلاعات کافی وجود ندارد. بنابراین جانب احتیاط را رعایت کرده و آن را مصرف نکنید.

 • دیابت: این نگرانی وجود دارد که زیره سیاه میتواند قند خون را پایین بیاورد. اگر شما مبتلا به دیابت هستید و زیره سیاه مصرف میکنید، قند خون خود را به دقت پایش کنید. ممکن است دوز داروهای ضد دیابت شما نیاز به تغییر داشته باشد.
 • تجمع زیاد آهن در بدن (هموکروماتوز): عصاره زیره سیاه میتواند جذب آهن را افزایش دهد. مصرف زیاد عصاره زیره سیاه همراه با مکمل‌های آهن یا غذاهای حاوی آهن میتواند سطح آهن را در بدن افزایش دهد. این موضوع ممکن است برای افرادی که سطح آهن در بدنشان بالاست میتواند مشکل‌ساز باشد.
 • جراحی: زیره سیاه میتواند سطح قند خون را کاهش دهد. این نگرانی وجود دارد که این موضوع میتواند با کنترل قند خون طی جراحی و بعد از آن اختلال ایجاد کند. بنابراین مصرف زیره سیاه را حداقل دو هفته قبل از یک جراحی از پیش تعیین شده قطع کنید.

تداخلات زیره سیاه


-تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

 • داروهای ضد دیابت. زیره سیاه میتواند قند خون را کاهش دهد. داروهای ضد دیابت نیز به همین منظور استفاده میشوند. بنابراین مصرف زیره سیاه همراه با این داروها میتواند قند خون را به شدت پایین بیندازد. قند خون خود را به دقت پایش کنید. ممکن است دوز داروهای ضد دیابت شما نیاز به تغییر داشته باشد. 

برخی داروهایی که برای دیابت استفاده میشوند شامل گلیمپیرید، گلیبوراید، انسولین، پیوگلیتازون، روزیگلیتازون، کلرپروپامید، گلیپیزید، تولبوتامیدو غیره میشوند.

در صورت مصرف هر گونه دارو، قبل از مصرف زیره سیاه با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار مصرفی مجاز زیره سیاه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر زهره عمرانی
دکتر زهره عمرانی