سیاه توسه

سیاه توسه

بررسی اجمالی خواص سیاه توسه


سیاه توسه یک گیاه است که پوست پیر و یا حرارت دیده آن برای تهیه دارو استفاده می شود. از لحاظ نوشتاری سیاه توسه (Alder buckthorn) با European buckthorn اشتباه گرفته نشود.

به عنوان ملین، تونیک و یک ماده در فرمول سرطان Hoxsey استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

پوست آن شامل مواد شیمیایی است که به وسیله تحریک روده به عنوان ملین به کار می رود.

موارد استفاده سیاه توسه


امکان دارد موثر باشد برای:

 • یبوست. سیاه توسه دارای مواد شیمیایی خاصی است که به عنوان مسهل عمل می کنند. به نظر می رسد مانند کاسکارا برای خلاصی از یبوست عمل می کند.

اطلاعات ناکافی برای:

 • سرطان 
 • سایر مشکلات

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان آن را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی سیاه توسه


عوارض جانبی

برای اغلب بزرگسالان زمانی که بصورت خوراکی برای کمتر از ۸ تا ۱۰ روز مصرف شود امکان دارد بی خطر باشد. مصرف خوراکی بیش از ۸ تا ۱۰ روز آن امکان دارد خطرناک باشد. ممکن است باعث کمبود پتاسیم، مشکلات قلب، مشکلات معده، ضعف عضلانی، مشکلات خونی، از جمله خون در ادرار شود. بعضی از افراد در صورت استفاده آن دچار کرمپ های ناخوشایند می شوند. اگر در حین مصرف اسهال یا مدفوع آبی را تجربه کردید، مصرف آن را متوقف کنید.

پوست تازه آن می تواند باعث استفراغ شدید شود. اطمینان حاصل کنید که از یک محصول پوسته آن استفاده می کنید که حداقل یک ساله است یا حرارت داده شده است.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

 • بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی این گیاه در دوران بارداری یا شیردهی احتمالا خطرناک است. از مصرف آن اجتناب کنید.

 

 • کودکان: مصرف خوراکی این گیاه در کودکان زیر ۱۲ سال احتمالا خطرناک است.

 

 • اسهال: اگر اسهال دارید، از آن استفاده نکنید. اثرات ملینی آن ممکن است این وضعیت را بدتر کند. 

 

 • اختلالات روده ای، از جمله مسدود شدن روده، آپاندیس، بیماری کرون، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، یا کولیت اولسراتیو: اگر انسداد روده، آپاندیس، درد ناخوشایند معده، یا شرایط التهابی روده از جمله بیماری کرون، کولیت و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) دارید، این گیاه را مصرف نکنید.

تداخلات سیاه توسه


تداخلات جدی، این داروها را همزمان مصرف نکنید:

 • داروهای ضد التهاب (کورتیکواستروئیدها)

بعضی از داروهای ضد التهاب می توانند پتاسیم را در بدن کاهش دهند. این گیاه نوعی ملین است که ممکن است پتاسیم را در بدن کاهش دهد. مصرف همزمان آن با بعضی از داروهایی که برای التهاب استفاده میشود ممکن است پتاسیم را در بدن به شدت کاهش دهد.

تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

 • دیگوکسین (لانوکسین)

این گیاه نوعی ملین است که به عنوان ملین محرک شناخته می شود. ملین های محرک می توانند سطح پتاسیم را در بدن کاهش دهند. سطح پایین پتاسیم می تواند خطر عوارض جانبی دیگوکسین (لانوکسین) را افزایش دهد.

 • داروهایی که بصورت دهانی استفاده میشوند (داروهای خوراکی) 

این گیاه یک ملین است. ملین ها می توانند میزان جذب دارو در بدن را کاهش دهند. کاهش میزان جذب دارو باعث کاهش اثربخشی دارو می شود.

 • ملین های محرک

سیاه توسه نوعی ملین است که به عنوان ملین کننده محرک شناخته می شود. ملین های تحریک کننده تخلیه روده ها را افزایش می دهند. مصرف همزمان آن با سایر ملین های محرک می تواند سرعت تخلیه روده ها را بیش از حد افزایش داده و باعث کم آبی و کمبود مواد معدنی در بدن شود.

 • وارفارین (کومادین)

این گیاه می تواند به عنوان یک ملین عمل کند. در برخی از افراد می تواند باعث اسهال شود. اسهال می تواند اثرات وارفارین را افزایش داده و خطر خونریزی افزایش یابد. اگر شما وارفارین را مصرف می کنید، مقدار زیاد سیاه توسه را مصرف نکنید.

 • قرص های مدر (داروهای دیورتیک)

این گیاه یک ملین است. برخی از ملین ها می توانند پتاسیم را در بدن کاهش دهند. "قرص های مدر" همچنین می تواند پتاسیم را در بدن کاهش دهند. مصرف این گیاه همراه با "قرص های مدر" ممکن است پتاسیم را در بدن به شدت کاهش دهد.

مقدار مصرفی مجاز سیاه توسه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر طناز خسروی
دکتر طناز خسروی