باباآدم جنگلی

باباآدم جنگلی

بررسی اجمالی:

بابا ادم یک گیاه است.مردم از برگ،ریشه و پیاز آن به عنوان دارو استفاده می کنند. بعضی از فرآورده های این گیاه حاوی مواد شیمیایی به نام pyrrolizidine alkaloids (PAs) هستند که میتواند برای کبد خطرناک بوده و باعث آسیب های جدی دیگری شود.

فقط باید محصولاتی از این گیاه که دارای تاییدیه بوده و بر روی لیبل عبارت  “PA-free”  قید شده باشد استفاده شود.

بابا آدم برای درد،اختلالات معده،میگرن و سایر سردردها، سرفه مداوم، سرماخوردگی، اضطراب، طاعون، تب، اختلالت خواب (بی خوابی)، سیاه سرفه، آسم، تب یونجه (رینیت آلرژیک) و اسپاسم مثانه و دستگاه ادراری استفاده می شود . همچنین از این گیاه جهت تحریک اشتها نیز استفاده میشود.

برخی از افراد با مالیدن این گیاه بر روی پوست از آن برای بهبود زخم های پوستی استفاده میکنند.

چگونه عمل می کند؟

باباادم حاوی مواد شیمیایی است که میتواند باعث تسکین اسپاسم و کاهش التهاب شود.

احتمالا موثر است برای:

پیشگیری از سردرد های میگرنی;به نظر می رسد استفاده از فرم خوراکی آن از میگرن پیشگیری می کند.

استفاده از عصاره ریشه این گیاه بیشتر از  16 هفته میتواند دفعات و شدت سردرد های میگرنی و مدت زمانی که طول می کشد را کاهش می دهد.

به نظر می رسد برای نتیجه بهتر حداقل 75 میلی گرم دوبار در روز مصرف شود. احتمالا دوز کمتر از 50میلی گرم دو بار در روز برای بزرگسالان موثر نباشد.

به نظر می رسد در تب یونجه ناشی از گرده علفی ، عصاره برگ این گیاه ناراحتی های مربوط به بینی را در افراد مبتلا به این بیماری  کاهش می دهد.

همچنین مستنداتی مبتنی بر کاهش دفعات سردرد میگرنی در کودکان 6-17 سال با مصرف عصاره ریشه این گیاه وجود دارد.

عصاره گیاه بابا آدمی که محققین استفاده میکردند با پتاسین 15% و ایزوپتاسین (عنصر فعال در این گیاه) استاندارد شده و عاری از مواد شیمیایی آسیب رسان به کبد به نام pyrrolizidine alkaloids (PAs) می باشد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهند که این عصاره  میتواند به اندازه مصرف 10 میلی گرم سیتریزین یا 180 میلی گرم فکسوفنادین به صورت روزانه موثر باشد .عصاره برگ این گیاه پیرو تحقیقات صورت گرفته توسط Tesalin, Ze 339, Zeller AG عاری از pyrrolizidine alkaloids (PAs) می باشد و با پتاسین به عنوان عنصر فعال استاندارد شده است.

بیماری ها ذهنی که باعث درد فیزیکی می شود  (somatoform disorder);یک مطالعه نشان داد که مصرف فراورده ای حاوی بابا آدم،ریشه والرین،برگ بادرنجبویه و گل ساعتی باعث کاهش اضطراب و افسردگی در افرادی با درد فیزیکی می شود.

احتمالا بی اثر است برای:

التهاب پوست(درماتیت)،برخی از تحقیقات نشان داد که مصرف عصاره بابا آدم التهاب پوستی ناشی از آلرژی را کاهش نمی دهد.

شواهد ناکافی برای:

درد ، کولیک ، سرفه، آسم ، برونشیت مزمن، مثانه تحریک پذیر ، اسپاسم دستگاه ادرار، زخم ها و سایر شرایط . شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی بابا ادم در موارد ذکر شده  مورد نیاز است.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
فاطمه احمدی