باباآدم جنگلی

باباآدم جنگلی

بررسی اجمالی خواص باباآدم جنگلی


بررسی اجمالی:

بابا ادم یک گیاه است.مردم از برگ،ریشه و پیاز آن به عنوان دارو استفاده می کنند. بعضی از فرآورده های این گیاه حاوی مواد شیمیایی به نام pyrrolizidine alkaloids (PAs) هستند که میتواند برای کبد خطرناک بوده و باعث آسیب های جدی دیگری شود.

فقط باید محصولاتی از این گیاه که دارای تاییدیه بوده و بر روی لیبل عبارت  “PA-free”  قید شده باشد استفاده شود.

بابا آدم برای درد،اختلالات معده،میگرن و سایر سردردها، سرفه مداوم، سرماخوردگی، اضطراب، طاعون، تب، اختلالت خواب (بی خوابی)، سیاه سرفه، آسم، تب یونجه (رینیت آلرژیک) و اسپاسم مثانه و دستگاه ادراری استفاده می شود . همچنین از این گیاه جهت تحریک اشتها نیز استفاده میشود.

برخی از افراد با مالیدن این گیاه بر روی پوست از آن برای بهبود زخم های پوستی استفاده میکنند.

چگونه عمل می کند؟

باباادم حاوی مواد شیمیایی است که میتواند باعث تسکین اسپاسم و کاهش التهاب شود.

موارد استفاده باباآدم جنگلی


احتمالا موثر است برای:

پیشگیری از سردرد های میگرنی;به نظر می رسد استفاده از فرم خوراکی آن از میگرن پیشگیری می کند.

استفاده از عصاره ریشه این گیاه بیشتر از  16 هفته میتواند دفعات و شدت سردرد های میگرنی و مدت زمانی که طول می کشد را کاهش می دهد.

به نظر می رسد برای نتیجه بهتر حداقل 75 میلی گرم دوبار در روز مصرف شود. احتمالا دوز کمتر از 50میلی گرم دو بار در روز برای بزرگسالان موثر نباشد.

به نظر می رسد در تب یونجه ناشی از گرده علفی ، عصاره برگ این گیاه ناراحتی های مربوط به بینی را در افراد مبتلا به این بیماری  کاهش می دهد.

همچنین مستنداتی مبتنی بر کاهش دفعات سردرد میگرنی در کودکان 6-17 سال با مصرف عصاره ریشه این گیاه وجود دارد.

عصاره گیاه بابا آدمی که محققین استفاده میکردند با پتاسین 15% و ایزوپتاسین (عنصر فعال در این گیاه) استاندارد شده و عاری از مواد شیمیایی آسیب رسان به کبد به نام pyrrolizidine alkaloids (PAs) می باشد.

همچنین برخی شواهد نشان می دهند که این عصاره  میتواند به اندازه مصرف 10 میلی گرم سیتریزین یا 180 میلی گرم فکسوفنادین به صورت روزانه موثر باشد .عصاره برگ این گیاه پیرو تحقیقات صورت گرفته توسط Tesalin, Ze 339, Zeller AG عاری از pyrrolizidine alkaloids (PAs) می باشد و با پتاسین به عنوان عنصر فعال استاندارد شده است.

بیماری ها ذهنی که باعث درد فیزیکی می شود  (somatoform disorder);یک مطالعه نشان داد که مصرف فراورده ای حاوی بابا آدم،ریشه والرین،برگ بادرنجبویه و گل ساعتی باعث کاهش اضطراب و افسردگی در افرادی با درد فیزیکی می شود.

احتمالا بی اثر است برای:

التهاب پوست(درماتیت)،برخی از تحقیقات نشان داد که مصرف عصاره بابا آدم التهاب پوستی ناشی از آلرژی را کاهش نمی دهد.

شواهد ناکافی برای:

درد ، کولیک ، سرفه، آسم ، برونشیت مزمن، مثانه تحریک پذیر ، اسپاسم دستگاه ادرار، زخم ها و سایر شرایط . شواهد بیشتری برای ارزیابی اثربخشی بابا ادم در موارد ذکر شده  مورد نیاز است.

عوارض جانبی باباآدم جنگلی


 

عوارض جانبی

برخی از فرآورده های این گیاه حاوی پیرولوزیدین آلکالوئیدها (PAs) می باشد که این نگرانی اصلی در مورد این گیاه است. PAsمیتواند باعث آسیب به کبد،ریه و گردش خون شده و همچنین ممکن است باعث سرطان شود.فرآورده هایی از این گیاه شامل پیرولوزیدین آلکالوئیدها (PAs)زمانیکه به صورت خوراکی مصرف شده یا روی سطح پوست آسیب دیده مالیده شود خطرناک است.

پوست آسیب دیده این اجازه را به مواد شیمیایی میدهد که از طریق جذب وارد بدن شوند. از فرآورده های این گیاه فقط در شرایطی که بر روی لیبل عاری از PAs ذکر شده باشد، استفاده شود.

فرآورده هایی از این محصول که عاری از PAs باشد ممکن است زمانی که به صورت خوراکی مصرف شود  برای بزرگسالان و کودکان بی خطر باشد.

به نظر می رسد عصاره ریشه عاری از PAs  این گیاه هنگامی که حداکثر تا 16 هفته استفاده شود بی خطر باشد. همچنین مدارکی وجود دارد مبنی بر اینکه عصاره عاری از PAs  این گیاه میتواند به صورت خوراکی در کودکان بین 6 تا 17 سال تا حداکثر 4 ماه  بی خطر باشد.
 در مورد بی خطر بودن استفاده از محصول عاری از PAs این گیاه بر روی پوست سالم اطلاعات کافی در دسترس نمی باشد.در این شرایط استفاده نشود..

بابا آدم عاری از PAs  به طور کلی خوب تحمل می شود.این گیاه می تواند باعث آروغ زدن، سردرد، خارش چشم ، اسهال، اسم، نارحتی های معده، خستگی و خواب آلودگی شود.با این حال به نظر می رسد خواب آلودگی و خستگی  ناشی از این گیاه از سیتریزین کمتر است. فراورده های این گیاه میتواند باعث واکنش های آلرژیک در افرادی که به ragweed، گل همیشه بهار،گل مینا و سایر گیاهان مرتبط با آنها، آلرژی دارند شود.

 

هشدارها و توصیه های مخصوص:

 

بارداری و شیردهی:

مصرف خوراکی این گیاه احتمالا خطرناک است. فراورده های اماده این گیاه که حاوی pyrrolizidine alkaloids (PAs)  می باشند ممکن است باعث نقص مادرزادی و آسیب کبدی شوند.در مورد مصرف فراورده های  عاری از PAs   در بارداری و شیردهی در دسترس نیست.بنابراین در این دوران استفاده نشود.

آلرژی به ragweed و گیاهان مرتبط به آن:

باباآدم ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در افراد حساس به خانواده Asteraceae/Compositae شود.اعضای این خانواده شامل ragweed، گل همیشه بهار،گل مینا و سایر گیاهان مرتبط با آنها میشود.

بیماری کبد:

نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این گیاه ممکن است بیماری های کبد را بدتر کند. بنابراین در این دوران استفاده نشود.

تداخلات باباآدم جنگلی


تداخلات:

تداخل متوسط با داروهایی که  باعث افزایش دفع سایر داروها توسط کبد Cytochrome P450 3A4 (CYP3A4)) inducers ) می شوند.بابا ادم توسط کبد تجزیه می شود. برخی مواد شیمیایی زمان تجزیه این گیاه در کبد تولید می شود که میتواند خطرناک باشد.داروهایی که باعث تجزیه این گیاه توسط کبد میشوند ممکن است اثرات سمی این مواد شیمیایی موجود در این گیاه را افزایش دهند. برخی از این داروها شامل  carbamazepine (Tegretol), phenobarbital, phenytoin (Dilantin), rifampin, rifabutin (Mycobutin و ... می شود.

مقدار مصرفی مجاز باباآدم جنگلی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
فاطمه احمدی
فاطمه احمدی