کوله خاس

کوله خاس

بررسی اجمالی خواص کوله خاس


بررسی اجمالی:

کوله خاس یک نوع گیاه است. از ریشه این گیاه برای ساخت دارو استفاده می شود.

کوله خوس برای همورویید،سنگ کیسه صفرا، سختی دیواره عروق ( آترواسکلروز) و برای نشانه های جریان خونی ضعیف از جمله درد،سنگینی،انقباضات پا،ورم پا،واریس،خارش و تورم.

کوله خوس همچنین به عنوان لاکساتیو کاربرد دارد و همچنین به عنوان مدر برای افزایش میزان حجم ادرار برای کاهش تورم و تسریع در بهبود شکستگی ها.

در بعضی فرهنگ ها ریشه های این گیاه را به مقدار زیاد مانند مارچوبه میخوردند .

نحوه عملکرد آن :

مواد شیمیایی که در کوله خوس وجود دارد  ممکن است باعث انقباض عروق شوند و این گیاه باعث بهبود خونرسانی در پا از طریق جلوگیری کردن از تجمع خون در سیاهرگ های پا می شود.

 

موارد استفاده کوله خاس


موارد استفاده :

اين گياه معمولا براي مشكلات خونرساني (نارسايي عروقي مزمن ) كاربرد دارد.برخي تحقيقات نشان مي دهند كه استفاده خوراكي از كوله خوس تنها و يا به صورت تركيب با ويتامين سي و هسپريدين،اثرات مثبتي برروي بهبود خونرساني عروق در پاها دارد ، از جمله اثرات نارسايي خونرساني عروق در پاها،درد،سنگيني،انقباضات،خارش و تورم است كه اين اثرات را بهبود مي بخشد.

يك سري شواهد نا كافي در راستاي كاربرد كوله خوس برروي مشكلات مربوط به بينايي در افراد ديابتيك وجود دارد. اما تحقیقی به تازگی نشان داده است که استفاده خوراکی از محصولی که شامل عصاره کله خوس میباشد به نام (Fagorutin-Ruscus ,Fink Gmbh)  به مدت سه ماه اثری برروی بهبود بینایی در افراد دیابتیک نداشت.

التهاب مفاصل دست (lymphoedema): به تازگی تحقیقات نشان داده است که استفاده از محصول خاصی به نام cyclo 3 Fort  که حاوی کوله خوس،هسپیریدین و ویتامین سی است به مدت 90 روز باعث بهبود التهاب در نواحی انتهایی و ابتدایی دست می شود و همچنین باعث بهبود حرکت و حس سنگینی در خانم هایی  که دچار التهاب مفاصل دست پس از درمان سرطان سینه هستند، می شود.

افت فشار وضعیتی : برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده از کوله خوس به صورت خوراکی باعث بهبود افت فشار وضعیتی می شود. 

اطلاعات و شواهد بیشتری در راستای اثربخشی کوله خوس و بیماری هایی از جمله یبوست ، همورویید، احتباس مایعات ، شکستگی استخوان ها ،مشکلات ناشی از نارسایی در خونرسانی و... نیاز می باشد.

عوارض جانبی کوله خاس


عوارض جانبی :

استفتده خوراکی  از کوله خوس حداکثر تا 3 ماه  در اکثر موارد بدون عارضه و خطر می باشد. و تا حدی ممکن است باعث درد های شکمی و حالت تهوع شود.

موارد خاص و هشدار ها :

بارادی و شیردهی : اطلاعات قابل اطمینانی در ازای استفاده از کوله خوس در طی بارداری و شیردهی موجود نمی باشد پس بهتر است که در این دوره ها استفاده نشود.

تداخلات کوله خاس


تداخلات:

تداخلات محدودی بین استفاده از کوله خوس و داروهایی که در کنترل پرفشاری خون(آنتگونیست های آلفا آدرنژیک) استفاده می شوند  وجود دارد. کوله خوس ممکن است باعث تحریک سیستم عصبی و در راستای آن باعث افزایش فشار خون می شود، در نتیجه باعث کاهش اثربخشی داروهایی مورد استفاده در پرفشاری خون می شود. برخی از این داروهای این دسته شامل :دوگزازوسین(cardura)،ترازوسین و ...

داروهای تحریک کننده ( آگونیست های آلفا آدرنژیک) با کوله خوس تداخل دارند. کوله خوس باعث تحریک سیستم عصبی و در راستای آن باعث افزایش فشارخون و افزایش ضربان قلب می شود.دارو های تحریک کننده نیز همچنین  باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب می شوند. درنتیجه استفاده همزمان کوله خوس با این داروها باعث افزایش زیادی در ضربان قلب و فشار خون می شود. برخی از این دارو های این دسته شامل : زودوافدرین، افدرین ، فنیل پروپانول آمین، و ... می باشند.

مقدار مصرفی مجاز کوله خاس


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مارال حق نگهدار
دکتر مارال حق نگهدار