گندم سیاه

گندم سیاه

بررسی اجمالی خواص گندم سیاه


گندم سیاه یک گیاه است. مردم از برگ و گل های آن آرد تهیه می کنند. آرد آن در تهیه غذا (نان، پنکیک، نودل) و دارو استفاده می شود. 

گندم سیاه به عنوان دارو جهت بهبود جریان خون (از طریق تقویت جداره عروق و رگ های کوچک)، درمان واریس، درمان جریان خون ضعیف در پاها، پیشگیری از سخت شدن جداره عروق (آرترواسکلروز) استفاده می شود. 

گندم سیاه همچنین جهت درمان دیابت استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟

گندم سیاه ممکن است به درمان دیابت و کنترل قند خون کمک کند. 

موارد استفاده گندم سیاه


اطلاعات ناکافی برای: 

  • واریس یا سایر مشکلات گردش خون: تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن چای حاوی گندم سیاه به مدت ۳ ماه، ممکن است از تورم بیشتر در افراد مبتلا به واریس یا نارسایی مزمن جریان خون جلوگیری کند. 
  • دیابت: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه ۷۰ تا ۱۰۰ گرم آرد یا دانه گندم سیاه ممکن است به بهبود تحمل قند در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. 
  • مشکلات بینایی در افراد مبتلا به دیابت: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف خوراکی گندم سیاه به مدت ۳ ماه، ممکن است سبب بهبود بینایی در افراد مبتلا به مشکلات بینایی ناشی از دیابت شود. 
  • بهبود جریان خون
  • پیشگیری از سخت شدن جداره عروق (آرترواسکلروز)

البته مدارک بیشتری مورد نیاز است تا بتوان اثربخشی گندم سیاه را در موارد بالا اثبات نمود. 

عوارض جانبی گندم سیاه


مصرف خوراکی گندم سیاه در مقادیر دارویی در بزرگسالان ممکن است بی خطر باشد. عوارض جانبی از قبیل افزایش خطر آفتاب سوختگی ممکن است رخ دهد. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی قابل اعتماد در خصوص ایمنی مصرف گندم سیاه در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

حساسیت به گندم سیاه: برخی از مردمی که طی کار خود با گندم سیاه در ارتباط هستند، نسبت به آن حساسیت به هم می زنند. سایر مردم نیز می توانند نسبت به آن حساسیت به هم بزنند. تماس مجدد با گندم سیاه ممکن است منجر به واکنش های حساسیتی شدید از قبیل راش پوستی، آبریزش بینی، آسم، افت شدید فشار خون خارش، تورم و تنگی نفس (شوک آنافیلاکسی) شود. 

بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن: برخی از محققین معتقدند که مصرف رژیم غذایی فاقد گلوتن اما حاوی گندم سیاه ممکن است خطرناک باشد. البته گندم سیاه به عنوان یک غذای قابل قبول از سوی موسسه بیماری سلیاک و گروه عدم تحمل گلوتن می باشد. بنابرین بیماران مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن احتمالا بتوانند بدون خطر گندم سیاه را مصرف کنند. 

حساسیت به برنج: برخی از افرادی که به برنج حساسیت دارند، به گندم سیاه نیز ممکن است حساسیت داشته باشند. 

دیابت: گندم سیاه ممکن است قند خون را کاهش دهد. مصرف همزمان گندم سیاه ممکن است با کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت تداخل ایجاد کند. ممکن است نیاز به تغییر دز داروهای ضد دیابت باشد. 

جراحی: گندم سیاه ممکن است قند خون را کاهش دهد. این نگرانی وجود دارد که مصرف گندم سیاه با کنترل قند خون در هنگام جراحی و پس از آن تداخل ایجاد کند. از مصرف مقادیر زیاد گندم سیاه، ۲ هفته قبل از جراحی اجتناب کنید. 

تداخلات گندم سیاه


در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص تداخلات گندم سیاه موجود نیست. 

مقدار مصرفی مجاز گندم سیاه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی