کلم بروکلی

کلم بروکلی

بررسی اجمالی خواص کلم بروکلی


کلم بروکلی یک نوع از سبزیجات است. از قسمتی که در بالای سطح زمین رشد می کند، برای ساخت دارو استفاده می شود.

کلم بروکلی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات، سینه، روده بزرگ، مثانه و معده استفاده می شود. همچنین بعضی افراد برای افزایش اثر سیستم ایمنی از آن استفاده می کنند.

 

چگونه عمل می کند؟

مواد شیمایی که در بروکلی وجود دارد ممکن است اثرات ضدسرطان و آنتی اکسیدانی داشته باشند.

موارد استفاده کلم بروکلی


امکان دارد موثر باشد برای:

  • کلسترول بالا: به نظر می رسد مصرف نوشیدنی که حاوی بروکلی، کلم و میوه باشد، 2 بار در روز به مدت 12 هفته، کلسترول "بد" (LDL) (لیپوپروتئین با چگالی کم) را در افرادی که کلسترول بالایی دارند کاهش می دهد.  

اطلاعات ناکافی برای:

  • سرطان مثانه : شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن روزانه 1.75 تکه بروکلی یا کلم می تواند احتمال خطر ابتلا به سرطان مثانه را تا 30 درصد کاهش دهد.
  • سرطان سینه: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خوردن بروکلی می تواند تا حدودی خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان جوان کاهش دهد. البته، به نظر نمی رسد مصرف بروکلی در زنان مسن (دوره یائسگی) کمکی به جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه کند. 
  • سرطان روده بزرگ و مقعد: بعضی از تحقیقات اشاره به این دارد که خوردن بروکلی می تواند باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ و مقعد شود. 
  • فیبرومیالژیا: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف آسکوربیژن (ascorbigen) همراه با پودر بروکلی به صورت خوراکی می تواند درد و علائم دیگری که در افراد مبتلا به فیبرومیالژی وجود دارد را کاهش دهد.
  • سرطان پروستات: بعضی از تحقیقات اشاره به این دارد که مصرف بروکلی و سبزیجات مرتبط به آن مانند جوانه های بروکسل، گل کلم و کلم می تواند از ابتلا به سرطان پروستات جلوگیری کند. البته تحقیقات دیگر هیچگونه ارتباطی بین خوردن سبزیجات و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات پیدا نکردند.
  • سرطان معده: بعضی از تحقیقات نشان می دهد که خوردن بروکلی ممکن است برای جلوگیری از سرطان معده موثر باشد.
  • شرایط دیگر

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان بروکلی را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی کلم بروکلی


بروکلی در مقادیر کم در رژیم های غذایی معمولی احتمالا بی خطر می باشد. اطلاعات کافی در مورد امن بودن مصرف بروکلی در مقادیر زیاد دارویی وجود ندارد.

وقتی به صورت مستقیم روی پوست قرار می گیرد، ممکن است در افراد حساس باعث ایجاد جوش های آلرژیک شود.

 

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: بروکلی در خانم های باردار و شیرده در مقادیر غذایی احتمالا بی خطر است. اما تا دست یابی به اطلاعات بیشتر باید از مصرف مقادیر زیاد (با هدف دارویی) خودداری شود.

تداخلات کلم بروکلی


در حال حاضر هیچگونه اطلاعاتی درباره تداخلات بروکلی وجود ندارد.

مقدار مصرفی مجاز کلم بروکلی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری