خار مریم

خار مریم

بررسی اجمالی خواص خار مریم


خار مقدس یک گیاه است. از گلهای بالایی ، برگ و ساقه های انتهایی آن برای ساخت دارو استفاده می کنند. این گیاه در قرون وسطی برای درمان طاعون خیارکی و به عنوان تونیک برای راهبان استفاده می شده است.

امروزه، این گیاه به عنوان چای تهیه می شود و برای کم شدن اشتها و سوء هاضمه مورد استفاده قرار می گیرد، و برای درمان سرماخوردگی، سرفه، تب، عفونت باکتریایی و اسهال نیز استفاده می شود. همچنین به عنوان مدر برای افزایش حجم ادرار و بهبود جریان شیر سینه در اولین شیردهی مادران استفاده می گردد.

بعضی افراد گاز را در این گیاه خیس می کنند و برای درمان جوش، جراحت و زخم استفاده می کنند.

در صنعت، این گیاه به عنوان طعم دهنده در نوشیدنی ها استفاده می شود.

(blessed thistle با milk thistle یا خار مریم اشتباه گرفته نشود.)

چگونه عمل می کند؟

این گیاه این گیاه حاوی تانن ها است که به درمان اسهال، سرماخوردگی و التهاب کمک می کند. به هر حال اطلاعات کافی برای استفاده های ذکر شده در مورد این گیاه در دسترس نیست.

موارد استفاده خار مریم


مداراک ناکافی برای: اسهال، سرماخوردگی، عفونت، جوش و جراحت، بهبود جریان شیر در سینه ی مادران شیرده، بهبود جریان ادرار و دیگر موقعیت ها. مدارک بیشتری مورد نیاز است تا بتوان خار مقدس را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی خار مریم


این گیاه ممکن است برای بیشتر افراد بی خطر باشد. در دوز های بالا برای مثال بیشتر از 5 گرم در هر لیوان چای می تواند باعث تحریک معده و استفراغ شود.

احتیاط ها و هشدار های ویژه:

حاملگی و شیردهی: اگر حامله هستید خار مقدس را در ماه های بارداری مصرف نکنید. مدارکی وجود دارد که این گیاه ممکن است در زمان بارداری خطرناک باشد. و بهترین کار این است که در دوران شیردهی هم مصرف نشود. به اندازه ی کافی در مورد بی خطر بودن این محصول نمی دانیم.

مشکلات روده: مثل عفونت، بیماری کورون و دیگر موقیت های التهابی: اگر هرکدام از این مشکلات را دارید از مصرف این گیاه اجتناب کنید. ممکن است معده و روده را تحریک کند.

آلرژی به regweed و گیاهان مرتبط: این گیاه ممکن است در افرادی که به خانواده ی Asteraceae/Compositae حساسیت دارند ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شود.

اعضای این خانواده شامل ragweed، chrysanthemums، marigolds، daisies و بسیاری دیگر. اگر الرژی دارید، قبل از مصرف این گیاه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

تداخلات خار مریم


تداخلات جزئی Antacids با این گیاه، در صورت مصرف همزمان مراقب باشید.

Antacid ها برای کاهش اسید معده استفاده می شوند. این گیاه ممکن است اسید معده را افزایش دهد. با افزایش اسید معده این گیاه ممکن است اثربخشی Antacid ها را کاهش دهد.

داروهایی که اسید معده را افزایش می دهند (H2-Blockers) با این گیاه تداخل دارند. این گیاه ممکن است اسید معده را افزایش دهد. با افزایش اسید معده، این گیاه ممکن است اثر بخشی برخی دارو هایی به نام H2-Blockers که اسید معده را زیاد می کنند را کاهش دهد.

داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند (Proton pump inhibitors) با این گیاه تداخل دارند.

این گیاه ممکن است اسید معده را افزایش دهد. با افزایش اسید معده این گیاه ممکن است اثربخشی داروهایی به نام Proton pump inhibitors که اسید معده را کاهش می دهند را کاهش دهد.

مقدار مصرفی مجاز خار مریم


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
پوریا پشنگه
پوریا پشنگه


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲