جلبک دریایی قهوه ای

جلبک دریایی قهوه ای

بررسی اجمالی خواص جلبک دریایی قهوه ای


نوعی جلبک دریایی است.مردم از کل گیاه برای ساخت دارو استفاده میکنند. جلبک دریایی قهوه ای در شرایط زیادی استفاده میشوند اما مدارک علمی کافی برای اثبات اینکه در همه ی شرایط ها موثر است در دسترس نمیباشد. مهم است که توجه شود مصرف جلبک دریایی قهوه ای بصورت دهانی ایمن نیست. 

جلبک دریایی قهوه ای برای مشکلات تیروئید استفاده میشود شامل میگزودم ناشی از کم کاری غده تیروئید، بزرگ شدن بیش از حد غده تیروئید(گواتر) و کمبود ید. همچنین در چاقی، آرتروز، درد مفاصل، سخت شدن دیواره شریان(آرترو اسکلروزیس)، سو هاضمه، سوزش معده، تصفیه خون، یبوست، برونشیت،آمفیزم، مشکلات مجاری ادراری و اضطراب کاربرد دارد.  سایر موارد استفاده شامل افزایش ایمنی بدن و افزایش انرژی میباشد. بعضی از مردم از آن برای مشکلات پوستی مانند سوختگی، پیری پوست و نیش حشرات استفاده میکنند.

از نظر نوشتاری انگلیسی bladderwrack با bladderwort اشتباه گرفته نشود.

چگونه گار میکند؟ جلبک دریایی قهوه ای مانند بسیاری از گیاهان دریایی حاوی مقادیر متنوعی ید میباشد که برای پیشکیری یا درمان مشکلات غده تیروئید کاربرد دارد. این گیاه حاوی مقادیر متنوع از ید میباشد که ان را به یک منبع متغیر ید  تبدیل میکند. همچنین شامل آلژینات است گه میتواند به عنوان ملین عمل کرده و خروج مدفوع از شکم را تسهیل کند.

موارد استفاده جلبک دریایی قهوه ای


مدارک ناکافی:

چاقی، تحقیقات اخیر نشان داده اند که جلبک دریایی قهوه ای در استفاده ی همزمان با لسیتین و ویتامین ها، کمکی به کاهش وزن و حفظ آن نمیکند. 

مشکلات غده تیروئید شامل بزرگی بیش از حد غده تیروئید(گواتر) و کمبود ید

آرتروز

مفاصل دردناگ(روماتیسم)

سخت شدن دیواره شریان(آرترواسکروزیس)

مشکلات سوهاضمه

تصفیه خون

یبوست

سایر موارد

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده  موثر شمرد.

عوارض جانبی جلبک دریایی قهوه ای


جلبک قهوه ای دریایی در صورت استفاده ی پوستی احتمالا بی خطر است و در صورت استفاده ی دهانی احتمالا خطرناک است. ممکن است حاوی مقادیر بالای ید باشد که میتواند بعضی از مشکلات تیروئید را ایجاد کرده یا آن را بدتر کند.مصرف بالا و طولانی مدت ید با ابتلا به گواتر مرتبط است و خطر سرطان تیروئید را بیشتر میکند. درمان مشکلات تیروئید نباید بدون نظارت پزشکی انجام گیرد. 

مانند سایر گیاهان دریایی ممکن است  فلزات سنگین مثل آرسنیک (که در آبی که گیاه رشد میکند وجود دارد) در جلبک قهوه ای دریایی تجمع یابد.

توصیه های خاص و هشدارها

بارداری و شیردهی: جلبک قهوه ای دریایی در طی بارداری و شیردهی احتمالا خطرناک است. استفاده نکنید.

مشکلات خونریزی: ممکن است لخته شدن خون را به تعویق بیاندازد. بصورت تئوریک ممکن است سبب کبود شدن و خونریزی در بیماران با مشکلات خونریزی شود.

نازایی: مطالعات اخیر نشان داده است که این گیه میتواند باردار شدن در خانم ها را سخت کند.

حساسیت به ید: جلبک قهوه ای دریای ممکن است شامل مقادیر قابل توجه ید باشد که در افراد حساس به ید سبب واکنش های حساسیتی خواهد شد. استفاده نکنید.

جراحی: ممکن است لخته شدن خون را به تعویق بیاندازد. این نگرانی وجود دارد که ممکن است سبب خونریزی زیاد در طی و بعد از جراحی شود. دو هفته قبل از جراحی مصرف را متوقف کنید.

مشکلات تیروئید شامل تیروئید پرکار(میزان زیاد هورمون تیروئیدی) یا تیروئید کم کار(میزان کم هورمون تیروئیدی) : جلبک قهوه ای دریای ممکن است شامل مقادیر قابل توجه ید باشد که ممکن است تیروئید پرکار یا کم کار را بدتر کند. استفاده نکنید.

 

 

تداخلات جلبک دریایی قهوه ای


تداخل متوسط : در مصرف همزمان با این ترکیبات دارویی احتیاط کنید

  • داروهایی که برای تیروئید پرکار تجویز میشوند(داروهای ضد تیروئید) میتوانند با جلبک دریایی قهوه ای تداخل کنند. جلبک دریایی قهوه ای میتواند شامل مقادیر قابل توجه ید باشد. ید میتواند بر تیروئید اثر بگذارد. مصرف همزمان ید با داروهایی که برای پرکاری تیروئید تجویز میشوند ممکن است عملکرد تیروئید را به میزان زیادی کاهش دهد. در صورت مصرف داروهای ضد تیروئید از مصرف جلبک دریایی قهوه ای خودداری کنید. بعضی از این داروها عبارتند از متن آمین ماندلات(متی مازول)، متی مازول(Tapazole)، پتاسیم یدید(Thyro-Block) و سایر داروها
  • داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش میدهند(داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت) میتواندد با جلبک دریایی قهوه ای تداخل کنند. جلبک دریایی قهوه ای میتواند سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. مصرف همزمان این ترکیبات شانس کبودی و خونریزی را افزایش میدهد. بعضی از داروهایی گه سرعت لخته شدن خون را کاهش میدهند عبارتند از: آسپیرین، کلوپیدوگرل(Plavix)، دیکلوفناک(Voltaren, Cataflam, others)، ایبوپروفن(Advil, Motrin, others)، ناپروکسن (Anaprox, Naprosyn, others)، دالتپارین(Fragmin)، انوکساپارین (Lovenox)، هپارین، وارفارین(Coumadin) و غیره.

مقدار مصرفی مجاز جلبک دریایی قهوه ای


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر فاطمه عمادی
دکتر فاطمه عمادی


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲