اسفرزه سیاه

اسفرزه سیاه

بررسی اجمالی خواص اسفرزه سیاه


بررسی اجمالی:

پسیلیوم (اسفرزه) سیاه علف هرزی است که به شدت در سراسر جهان رشد می کند. این گیاه با استعمار دنیای جدید پخش شد و توسط سرخپوستان آمریکای شمالی به نام "پای انگلیس" نامگذاری شد. مردم از این دانه ها این گیاه به عنوان دارو استفاده می کنند. مراقب باشید پسیلیوم سیاه به اشتباه با انواع دیگری از اسفرزه از جمله اسفرزه بور اشتباه گرفته نشود. پسیلیوم سیاه برای درمان یبوست مزمن و  نرم شدن مدفوع در بیماری هایی مانند بواسیر(همورویید)، ترک در پوست اطراف مقعد (شقاق مقعد)، عمل جراحی بر روی رکتوم، و بارداری مورد استفاده قرار میگیرد. از این گیاه همچنین برای درمان اسهال، اسهال خونی، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ، کاهش کلسترول بالای خون و درمان سرطان استفاده می شود

 

چگونه عمل می کند؟

پسیلیوم (اسفرزه) سیاه ، ممکن است با افزایش حجم مدفوع به یبوست، اسهال و سندرم روده تحریک پذیر کمک کند ُ همچنین باعث افزایش حذف کلسترول از بدن قبل از ورود آن به جریان خون گردد.

موارد استفاده اسفرزه سیاه


ممکن است موثر باشد برای:

یبوست ؛ پسیلیوم سیاه به عنوان یک ملین حجیم عمل کرده و باعث کاهش یبوست می شود.

احتمالا موثر برای:

کلسترول بالا؛ به نظر میرسد مصرف پسیلیوم (اسفرزه) سیاه از طریق دهان (به صورت خوراکی)باعث کاهش کلسترول و کلسترول LDL یا کلسترول"بد"  میشود.

شواهد ناکافی برای:

 دیابت؛ تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف پسیلیوم (اسفرزه) سیاه به صورت خوراکی به مدت 6 هفته باعث کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

سرطان

 اسهال

 سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

عوارض جانبی اسفرزه سیاه


عوارض جانبی:

پسیلیوم (اسفرزه) سیاه زمانی که به صورت خوراکی با آب کافی مصرف شود احتمالا برای اکثر افراد بی خطر است. 

عوارض جانبی متوسط این گیاه شامل نفخ و گاز میشود.

در بعضی از افراد  پسیلیوم (اسفرزه) سیاه میتواند باعث واکنش های آلرژیک از جمله آبریزش بینی, قرمزی چشم, راش و آسم شود.

این گیاه ممکن است باعث کاهش قند خون شود بنابراین اگر دیابت دارید، قند خون خود را با دقت بررسی کنید.

پسیلیوم (اسفرزه) سیاه زمانی که به صورت خوراکی با آب کافی مصرف نشود احتمالا برای اکثر افراد پرخطر است به همین دلیل در خصوص مصرف مقدار زیاد آب اطمینان حاصل شود.

نگرانی در این مورد انقدر اهمیت دارد که سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA)  دستور داده که بر روی لیبل(برچسب ) این مکمل نوشته شود: "هشدار:مصرف این محصول بدون مایعات کافی ممکن است باعث  التهاب و انسداد گلو یا مری شده که این امر میتواند باعث خفگی شود.

در صورتیکه در بلع مشکل دارید از مصرف این دارو خودداری فرمایید.

در صورت مشاهده هر یک از علایم درد در قفسه سینه،استفراغ یا مشکل در بلع یا تنفس شدید بعد از مصرف این گیاه سریع به پزشک مراجعه نمایید.

همچنین استفاده از فرآورده های غیرتجاری از این گیاه احتمالا پرخطر است.دانه های این گیاه حاوی موادی است که باعث آسیب به کلیه می شود که این ماده در فرآورده های تجاری حذف گردیده است. به همین دلیل از دانه های این گیاه استفاده نشود مگر اینکه طی فرآیند های ویژه ای سم زدایی شده باشد.

 

هشدارها و توصیه های مخصوص:

بارداری و شیردهی:

مصرف پسیلیوم (اسفرزه) سیاه در بارداری و شیردهی تا زمانی که با مقدار کافی آب مصرف شود احتمالا بی خطر است.

دیابت:

این گیاه میتواند سطح قند خون را در بیماران دیابت نوع 2 از طریق کاهش سطح جذب کربوهیدرات ها کاهش دهد.

در صورت داشتن دیابت و استفاده از پسیلیوم (اسفرزه) سیاه، سطح گلوکز خون به دقت کنترل شده و دوز مصرفی داروهای مورد استفاده در دیابت تنظیم گردد.

از سوی دیگر برخی از فرآورده های این گیاه حاوی شکر اضافه و سایر کربوهیدرات ها می باشد که ممکن است سطح قند خون را افزایش دهد. حتما لیبل برای شکر اضافه چک شود.

مشکلات روده:

اگر مدفوع فشرده دارید که این یکی از عوارض یبوست است که مدفوع در راست روده سفت شده و نتواند با حرکات معمول روده حرکت کند، نباید از این گیاه استفاده شود.

در صورتیکه هر یک از بیماری های مربوط به دستگاه گوارش را دارید، narrowing of the GI tract،انسداد روده یا شرایطی مانند  spastic bowelمی تواند باعث انسداد روده شود  از این محصول استفاده نکنید. نگرانی در این مورد این است که وقتی پسیلیوم (اسفرزه) سیاه آب را جذب کرده افزایش حجم داده که این ممکن است باعث انسداد دستگاه گوارش در افرادی با این شرایط شود.

حساسیت:

برخی از افراد به شدت به این گیاه حساسیت دارند. احتمال این عارضه بیشتر در افرادی است که در محل کار خود در معرض آن می باشند.این افراد نباید از پسیلیوم (اسفرزه) سیاه استفاده کنند.

فنیل کتونوریا:

برخی از این محصولات ممکن است با آسپارتام شیرین شده باشد که در این صورت این بیماران باید از مصرف آن خودداری نمایند.

جراحی:

با توجه به اینکه پسیلیوم (اسفرزه) سیاه بر روی سطح قند خون تاثیر می گذارد  این نگرانی را ایجاد می کند که ممکن است باعث ایجاد اختلال در سطح قند خون در حین و پس از جراحی شود. در صورت داشتن برنامه جراحی استفاده از این گیاه حداقل از دو هفته قبل از عمل جراحی  قطع شود.

اختلالات بلع :

افرادی که در بلع مشکل دارند ممکن است به احتمال زیاد باعث خفگی شود. در صورت وجود این اختلال نباید از این محصول استفاده کرد.

تداخلات اسفرزه سیاه


تداخلات:

 کاربامازپین:

تداخلات حد متوسط در صورت مصرف هم زمان این دارو با پسیلیوم (اسفرزه) سیاه. این گیاه حاوی مقدار زیادی فیبر می باشد. فیبر می تواند میزان جذب کاربامازپین در بدن را کاهش دهد. در نتیجه کاهش میزان جذب کاربامازپین با مصرف این گیاه  ممکن است باعث کاهش اثربخش این دارو شود.

دیگوکسین:

فیبر زیاد این گیاه میتواند باعث کاهش  جذب و اثربخشی این دارو شود.

به عنوان یه قانون کلی جهت جلوگیری از این تداخل، هر دارویی که به صورت خوراکی مصرف شود باید یک ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از آن استفاده شود.

لیتیم :

کاهش میزان جذب این دارو در بدن به علت فیبر بالای این گیاه. مصرف طولانی مدت این دارو با پسیلیوم (اسفرزه) سیاه ممکن است اثربخشی این دارو را کاهش دهد. برای جلوگیری از این تداخل ،لیتیم را یه ساعت قبل از آن مصرف نمایید.

داروهای مورد استفاده در دیابت:

این گیاه ممکن است سطح قند خون را از طریق کاهش میزان جذب قند بدن از مواد غذایی کاهش دهد.داروهای مورد استفاده در دیابت هم باعث کاهش سطح قند خون می شوند. استفاده از این گیاه در کنار داروهای دیابت ممکن است سطح قند خون را خیلی کاهش دهد.

 در این شرایط حتما سطح قند خون به دقت کنترل شود.ممکن است دوز داروهای دیابتی مورد استفاده نیاز به تغییر داشته باشد.

برخی داروهای مورد استفاده در دیابت :

Glimepiride (Amaryl), Glyburide (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), Insulin, Pioglitazone (Actos), Rosiglitazone (Avandia), Chlorpropamide (Diabinese), Glipizide (Glucotrol), Tolbutamide (Orinase)

مقدار مصرفی مجاز اسفرزه سیاه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
فاطمه احمدی
فاطمه احمدی