فلفل سیاه و فلفل سفید

فلفل سیاه و فلفل سفید

بررسی اجمالی خواص فلفل سیاه و فلفل سفید


فلفل سیاه و فلفل سفید از گیاه Piper nigrum به دست می‌آیند. فلفل سیاه از آسیاب کردن کل میوه نرسیده‌ی خشک شده به دست می‌آید. فلفل سفید از آسیاب کردن میوه رسیده‌ی خشک شده که لایه بیرونی آن جدا شده است، به دست می‌اید. پودر فلفل سیاه و فلفل سفید برای تهیه دارو استفاده می‌شود.

مردم از فلفل سیاه برای ناراحتی معده، برونشیت و سرطان استفاده میکنند. و از فلفل سفید برای ناراحتی معده، مالاریا، وبا و سرطان استفاده میکنند.

فلفل سیاه گاهی اوقات برای درمان درد عصب (نورالژی) و بیماری پوستی گال به طور مستقیم روی پوست استعمال میشود. فلفل سفید و فلفل سیاه همچنین به صورت موضعی به عنوان یک پادآزارگر (Counterirritant) برای درد استفاده میشوند.

فلفل سیاه، فلفل سفید و روغن فلفل (محصولی که از فلفل سیاه تقطیر میشود)، در غذاها و نوشیدنی‌ها به عنوان طعم‌دهنده استفاده میشوند.

چگونه اثر میکند؟

فلفل سیاه و سفید میتوانند به مبارزه با میکروب‌ها کمک کنند و باعث شوند معده جریان شیره‌ی گوارشی را بیشتر کند. شواهد متناقضی در مورد نقش این فراورده‌ها در سرطان وجود دارد. برخی شواهد پیشنهاد میکنند که فلفل میتواند علیه سرطان کولون محافظت ایجاد کند، ولی شواهد دیگری پیشنهاد میکنند که این گیاه ممکن است باعث ایجاد سرطان کبد شود.

موارد استفاده فلفل سیاه و فلفل سفید


اطلاعات ناکافی:

  • التهاب راه‌های تنفسی (برونشیت)
  • مالاریا
  • وبا
  • ناراحی معده
  • سرطان
  • درد
  • گال
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان فلفل سیاه و سفید را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی فلفل سیاه و فلفل سفید


فلفل سیاه و سفید وقتی در مقادیر غذایی مصرف میشوند بی‌خطر هستند و وقتی در مقادیر دارویی مصرف میشوند میتوانند برای اکثر افراد بی‌خطر باشند. فلفل میتواند یک طعم سوزاننده داشته باشد. گزارش شده است که مصرف مقادیر زیاد فلفل سیاه و سفید از راه خوراکی، که میتواند تصادفا وارد ریه شود، باعث مرگ شده است. این موضوع خصوصا در کودکان صادق است.

فلفل سیاه و سفید وقتی به طور مستقیم روی پوست استعمال میشوند، برای بیشتر بزرگسالان بی‌خطر هستند. هرچند اطلاعات کافی وجود ندارد که مشخص کند آیا مصرف روی پوست برای کودکان بی‌خطر است یا نه. این مکمل‌ها در صورت ورود به چشم میتوانند باعث قرمزی و سوزش شوند.

توصیه‌های خاص و هشدارها:

بارداری و شیردهی:

در بارداری مصرف فلفل سیاه و سفید در مقادیر غذایی بدون مشکل است. اما مصرف مقادیر بیشتر میتواند خطرناک باشد. این نگرانی وجود دارد که فلفل سیاه در مقادیر زیاد میتواند باعث القای سقط جنین شود. همچنین از گذاشتن فلفل روی پوست خود اجتناب کنید. در مورد بی‌خطر بودن مصرف موضعی فلفل در بارداری به اندازه کافی اطلاعات وجود ندارد.

در شیردهی مصرف فلفل باید به مقادیر غذایی محدود شود. در مورد بی‌خطر بودن مصرف مقادیر بیشتر دارویی به اندازه کافی اطلاعات وجود ندارد.

تداخلات فلفل سیاه و فلفل سفید


1. تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

·        لیتیم: فلفل سیاه و سفید میتوانند اثری مشابه یک دیورتیک داشته باشند و مصرف آنها میتواند دفع لیتیم از بدن را کاهش دهد که این موضوع میتواند منجر به افزایش مقدار لیتیم در بدن و عوارض جانبی جدی شود. در صورت مصرف لیتیم، قبل از مصرف این فراورده با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. ممکن است نیاز به تغییر دوز لیتیم داشته باشید.

·        داروهایی که توسط کبد متابولیزه میشوند (سوبستراهای CYP3A4): فلفل سیاه و سفید میتوانند سرعت متابولیزه کردن برخی داروها توسط کبد را کاهش دهند و مصرف فلفل با این داروها میتواند منجر به بالا رفتن احتمال عوارض جانبی این داروها شود. در صورت مصرف این نوع داروها، قبل از مصرف فلفل با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

    برخی داروهایی که توسط کبد متابولیزه میشوند: لوستاتین، کتوکونازول، ایتراکونازول، فکسوفنادین، تریازولام و بسیاری داروهای دیگر.

·        داروهایی که با پمپ به درون سلول انتقال داده میشوند (سوبستراهای P-Glycoprotein): فلفل سیاه وسفید میتوانند فعالیت این پمپها را کمتر کنند و به این ترتیب مقداری از دارو را که جذب بدن میشود، افزایش دهند. که این موضوع میتواند منجر به افزایش عوارض جانبی این داروها شود.

               برخی از این داروها شامل: اتوپوزاید، پکلی‌تاکسل، وین‌بلاستین، وین‌کریستین، کتوکونازول، ایتراکونازول، ایندیناویر، نلفیناویر، سایمتیدین، رانیتیدین، دیلتیازم، وراپامیل، دیگوکسین، کورتیکواستروییدها، اریترومایسین، سیزاپراید، فکسوفنادین، سیکلوسپورین، لوپرامید، کینیدین و غیره میشوند.

·        فنی‌توئین: فلفل سیاه و سفید میتوانند جذب فنی‌توئین را افزایش دهند و بنابراین مصرف همزمان آنها میتواند منجر به افزایش اثرات و عوارض جانبی فنی‌توئین شود.

·        پروپرانولول: فلفل سیاه و سفید میتوانند جذب پروپرانولول را افزایش دهند و بنابراین مصرف همزمان آنها میتواند منجر به افزایش اثرات و عوارض جانبی پروپرانولول شود.

·        ریفامپین: فلفل سیاه و سفید میتوانند جذب ریفامپین را افزایش دهند و بنابراین مصرف همزمان آنها میتواند منجر به افزایش اثرات و عوارض جانبی ریفامپین شود.

·        تئوفیلین: فلفل سیاه و سفید میتوانند جذب تئوفیلین را افزایش دهند و بنابراین مصرف همزمان آنها میتواند منجر به افزایش اثرات و عوارض جانبی تئوفیلین شود.

2. تداخلات جزیی، در صورت مصرف همزمان مراقب باشید:

·       کاربامازپین: فلفل سیاه و سفید میتوانند مقدار جذب کاربامازپین به بدن را افزایش دهند، همچنین میتوانند سرعت متابولیسم و دفع آن را کاهش دهند. که این موضوع میتواند منجر به افزایش مقدار کاربامازپین در بدن و افزایش احتمال بروز اثرات جانبی آن شود. با این وجود اطلاعات کافی در مورد این تداخل بالقوه وجود ندارد تا اهمیت آن را مشخص کند.

مقدار مصرفی مجاز فلفل سیاه و فلفل سفید


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر زهره عمرانی
دکتر زهره عمرانی