بادام تلخ

بادام تلخ

بررسی اجمالی خواص بادام تلخ


بادام یک دانه رایج است که بر حسب نوع درخت می تواند شیرین یا تلخ باشد. بادام شیرین از گونه ای درخت بادام به نام    prunus amygdalus var.dulci بدست می آید و فاقد مواد سمی می باشد. بادام تلخ از گونه متفاوت تری درخت به نام prunus amygdalus var. amara بدست می آید و حاوی مواد سمی می باشد. 

با وجود نگرانی های فراوان در خصوص ایمنی آن، مردم از مغز دانه دارو تهیه می کنند. جهت اسپاسم، درد، سرفه و خارش استفاده می شود. 

روغن فرار مشابه روغن بادام تلخ از مغز میوه های دیگر مثل زرد آلو، هلو و آلو تهیه می شود. مشابه روغن بادام تلخ، این روغن ها سمی هستند. 

چگونه عمل می کند؟

اطلاعات علمی کافی در خصوص نحوه عملکرد بادام تلخ برای هر موردی موجود نبست. بادام تلخ حاوی مواد سمی به نام هیدروسیانیک اسید می باشد که می تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند. 

موارد استفاده بادام تلخ


شواهد کافی جهت مصرف بادام تلخ موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

  • اسپاسم
  • سرفه
  • خارش
  • درد

عوارض جانبی بادام تلخ


از مصرف بادام تلخ اجتناب کنید. مصرف خوراکی بادام تلخ احتمالا خطرناک باشد. بادام تلخ حاوی مواد سمی به نام هیدروسیانیک اسید می باشد. عوارض جانبی شدیدی از قبیل سرکوب سیستم عصبی، مشکلات تنفسی و مرگ ایجاد می کند. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص

مصرف بادام تلخ احتمالا برای هر کس خطرناک باشد، اما برخی از افراد دلایل بیشتری برای استفاده نکردن آن دارند: 

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی بادام تلخ احتمالا در دوران بارداری و شیردهی خطرناک باشد. 

جراحی: بادام تلخ سبب سرکوب سیستم عصبی می شود. بیهوشی و سایر داروهایی  که در هنگام جراحی استفاده می شوند، نیز سبب سرکوب سیستم عصبی می شوند. مصرف بادام تلخ به همراه این داروها می تواند سبب سرکوب شدید سیستم عصبی مرکزی شود. حداقل ۲ هفته قبل از انجام جراحی از مصرف بادام تلخ اجتناب کنید. 

تداخلات بادام تلخ


تداخلات حد متوسط: در خصوص این دسته از ترکیب دارویی هوشیار باشید: 

داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی: بادام تلخ می تواند سمی باشد و موجب گیجی و خواب آلودگی شود. داروهای آرام بخش نیز موجب گیجی و خواب آلودگی می شوند. مصرف همزمان بادام تلخ و این دسته از داروها می تواند موجب خواب آلودگی بیش از حد شود. 

برخی از داروهای آرام بخش شامل موارد زیر می باشند: 

کلونازپام، لورازپام، فنوباربیتال، زولپیدم

مقدار مصرفی مجاز بادام تلخ


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲