زنیان

زنیان

بررسی اجمالی خواص زنیان


زنیان گیاهی است که دانه هایش برای ساخت دارو مورد استفاده قرار می گیرد.

نسخه ی داروی متوکسالن از ابتدا  از زنیان آماده شده بود.

زنیان برای مشکلات هضم ،آسم،درد قفسه سینه،سنگ کلیه واحتباس مایعات استفاده می شود.

برخی افراد زنیان را برای برخی مشکلات پوستی مانند پسوریازیس  به صورت مستقیم روی پوست استفاده می کنند.

مراقب باشید که زنیان (Ammi majus) را با گیاه وایه (Ammi visnaga)که به طور معمول از آن استفاده می شود اشتباه نگیرید.این 2 گونه حاوی مواد شیمیایی مشترکی می باشند و هم چنین برخی اثرات مشترکی هم دارند اما زنیان به طور معمول بیشتر برای مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد اما وایه بیشتر برای مشکلات قلبی و ریوی مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه عمل می کند؟

زنیان حاوی تعداد زیادی ماده شیمیایی  مانند متوکسالن(ماده شیمیایی که برای یک نسخه دارویی برای مشکلات پوستی مانند پسوریازیس مورد استفاده قرار می گیرد)می باشد

موارد استفاده زنیان


شواهد ناکافی برای:

 • مشکلات پوستی مانند پسوریازیس و ویتیلیگو
 • مشکلات هضم
 • آسم
 • درد قفسه سینه
 • سنگ کلیه
 • احتباس مایعات

شواهد بیشتری نیاز است تا از زنیان برای موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی زنیان


اطلاعات کافی درباره اینکه زنیان ایمن هست یا خیر در دسترس نمی باشد.

وقتی به صورت خوراکی مصرف شود ممکن است باعث تهوع،استفراغ و سردرد شود.برخی افراد به زنیان آلرژی دارند و مشکلاتی مانند آبریزش بینی ،راش یا کهیر برای آنها به وجود می آید.

هم چنین این نگرانی درباره ی زنیان وجود دارد که به کبد و شبکیه ی چشم آسیب بزند.

زنیان می تواند باعث شود پوست بیش از حد به نور خورشید حساس شود که این اثر می تواند فرد را بیشتر در معرض سرطان پوست قرار دهد. پس هنگام خروج از خانه لباس بلند بپوشید مخصوصا اگر پوستتان نازک می باشد.

ملاحظات و هشدارها:

 • بارداری و شیردهی:اگر شما باردار هستید استفاده از زنیان خطرناک می باشد.این گیاه حاوی ماده شیمیایی به نام خلین می باشد که می تواند باعث انقباض رحم شود که این اثر ممکن است بارداری را تهدید کند.

           هم چنین بهتر است در هنگام شیردهی هم از مصرف زنیان                  خودداری کنید.اطلاعات کافی درباره ی ایمنی زنیان برای نوزادان             در دسترس نیست.

 • مشکلات کبدی:شواهدی وجود دارد که زنیان می تواند بیماری های کبدی را بدتر کند.
 • عمل جراحی:زنیان ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد.این نگرانی وجود دارد که می تواند ریسک خونریزی را حین یا پس از عمل جراحی بیشتر کند. مصرف زنیان را حداقل 2 هفته قبل از عمل متوقف کنید.

تداخلات زنیان


تداخلات متوسط(هنگام استفاده همزمان هوشیار باشید):

 • داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند(زیر مجموعه یCYP3A4):برخی داروها توسط کبد تغییرمیکنند یا تخریب می شوند.زنیان می تواند سرعت تخریب و تغییر این داروها را کاهش دهد.استفاده همزمان زنیان با این داروها می تواند اثر یا عوارض جانبی آنها را افزایش دهد.قبل از استفاده از زنیان اگر از داروهایی استفاده می کنید که توسط کبد تغییر یا تخریب می شوند با پزشک خود مشورت کنید.

**برخی از داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند :لووستاتین،کتوکونازول،ایتراکونازول،فکسوفنادین،تریازولام و...

 • داروهایی که به کبد آسیب می زنند(هپاتوتکسیک):زنیان می تواند به کبد آسیب برساند.استفاده همزمان زنیان با داروهای هپاتوتوکسیک می تواند ریسک تخریب کبد را بالا ببرد.اگر از داروهایی که به کبد آیب می رساند استفاده می کنید از مصرف زنیان خودداری کنید.

**برخی از داروهای هپاتوتوکسیک:استامینوفن،آمیودارون،کاربامازپین،ایزونیازید،متوتروکسیت،متیل دوپا،فلوکونازول،ایتراکونازول،اریترومایسین،فنی توئین،لووستاتین،پراواستاتین،سیمواستاتین و...

 • داروهایی که حساسیت به نور را افزایش می دهند(داروهای فوتوسنسیتیو):برخی داروها می توانند حساسیت به نور را افزایش دهند.زنیان هم می تواند حساسیت به نور را افزایش دهد.استفاده همزمان از زنیان با داروهایی که حساسیت به نور را افزایش می دهد می تواند شانس آفتاب سوختگی ،تاول یا راش در قسمت هایی از پوست که در معرض نور خورشید بوده اند را افزایش دهد.مطمئن شوید که از لباس هایی استفاده می کنید که شما را زمان هایی که در معرض آفتاب هستید محافظت می کند.

**برخی از داروهایی که باعث حساسیت به نور می شوند شامل:آمی تریپتیلین،سیپروفلوکساسین،نورفلوکساسین،لومی فلوکساسین،افلوکساسین،لووفلوکساسین،اسپارفلوکساسین،گتی فلوکساسین،موکسی فلوکساسین،تری متوپریم،تتراسایکلین،متوکسالن وتریوکسالن

 • داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهند(ضد انعقاد):زنیان ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد.استفاده همزمان از زنیان با داروهای ضدانعقاد خون ممکن است شانس کبودی و خونریزی را افزایش دهد.

**برخی از داروهایی که سرعت انعقاد خون را کاهش می دهند:آسپیرین،کلوپیدوگرول،دیکلوفناک،ایبوپروفن،ناپروکسن،دالتپرین،انوکساپارین،هپارین،وارفارین و...

مقدار مصرفی مجاز زنیان


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .