بیل بری (قره قاط) (سیاه گیله)

بیل بری (قره قاط) (سیاه گیله)

بررسی اجمالی خواص بیل بری (قره قاط) (سیاه گیله)


بیل بری یک گیاه است. از میوه رسیده خشک شده و برگ های آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

بیل بری جهت موارد زیر استفاده می شود: 

بهبود بینایی: در واقع در جنگ جهانی دوم. خلبان انگلیسی نیروی هوایی پادشاهی جهت بهبود دید شب خود مربای بیل بری استفاده کرد، اما تحقیقات بعدی نشان داد که احتمالا اثری ندارد. 

بیل بری جهت ناراحتی های چشمی مثل آب مروارید و ناراحتی های شبکیه استفاده می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بیل بری ممکن است به اختلالات قرنیه کمک کند. 

برخی از مردم بیل بری را جهت اختلالات قلب و عروقی مثل سخت شدن جداره عروق (آرترواسکلروز)، واریس، کاهش جریان خون در عروق و درد قفسه سینه استفاده می کنند. 

بیل بری همچنین جهت سندروم خستگی مزمن، همورویید، دیابت، التهاب مفاصل و استخوان، نقرس، عفونت پوستی، اختلالات گوارشی، بیماری کلیوی، عفونت مجاری ادراری استفاده می شود. 

همچنین گاهی اوقات بصورت مستقیم در دهان جهت درد دهان و گلو استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟

بیل بری حاوی موادی به نام تانن است که به درمان اسهال، گلودرد، تورم کمک می کند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مواد موجود در برگ بیل بری به کاهش قند خون و سطح کلسترول کمک می کند. برخی از محققین بر این باورند که فلاونوییدهای موجود در بیل بری ممکن است به بهبود جریان خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. مشکلات جریان خون منجر به آسیب قرنیه می شود. 

موارد استفاده بیل بری (قره قاط) (سیاه گیله)


بیل بری ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

مشکلات جریان خون (نارسایی مزمن وریدی): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه عصاره بیل بری (که حاوی ۱۷۳ میلی گرم آنتوسیانین می باشد) به مدت ۳۰ روز، مشکلات وابسته به نارسایی مزمن وریدی را کاهش می دهد. سایر تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۴۸۰ میلی گرم آنتوسیانین به مدت ۶ ماه، علایم درد، تورم، کبودی و سوزش وابسته به این اختلال را کاهش می دهد. 

مشکلات شبکیه چشم در افراد مبتلا به دیابت یا پرفشاری خون: به نظر می رسد مصرف میوه بیل بری که حاوی مقادیر زیاد آنتوسیانوزید است، مشکلات شبکیه وابسته به دیابت و پرفشاری خون را کاهش دهد، 

بیل بری ممکن است در موارد زیر موثر نباشد: 

بهبود بینایی: شواهد متناقضی در خصوص اثربخشی بیل بری در بهبود بینایی شب وجود دارد. البته بسیاری از تحقیقاتی که تاکنون انجام شده اند، نشان می دهند که بیل بری در بهبود بینایی شب اثری ندارد. 

شواهد کافی جهت مصرف بیل بری در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

قاعدگی دردناک: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک فرآورده مخصوص بیل بری (Tegens)، دو بار در روز و به مدت ۳ روز قبل از آغاز قاعدگی و ادامه دادن آن تا ۸ روز در دو سیکل پشت سر هم، علایمی همچون درد، تهوع، استفراغ و سردرد را در خانم هایی که قاعدگی دردناک دارند، کاهش می دهد. 

خستگی و فشار چشم: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه فرآورده حاوی روغن ماهی، لوتئین، عصاره بیل بری و به مدت ۴ هفته خشکی چشم، کمردرد، احساس گرفتگی سر و سفتی شانه ها را در این دسته از افراد کاهش می دهد. 

افزایش فشار داخل چشم (گلوکوم): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف عصاره بیل بری حاوی ۶۰ میلی گرم آنتوسیانین، ۲ بار در روز و به مدت ۱۲ ماه، سبب بهبود بینایی در افراد مبتلا به گلوکوم می شود. 

پیش دیابت: برخی از تحقیقات نشان می دهند که داشتن رژیم غذایی غنی از غلات کامل، ماهی چرب و بیل بری، ۳ بار در روز و به مدت ۱۲ هفته، قند خون را کاهش می دهد. البته مشخص نیست که آیا بیل بری یا سایر اجزای این فرآورده در کاهش قند خون موثر هستند. 

افزایش فشار داخل چشم: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف فرآورده حاوی ۸۰ میلی گرم عصاره بیل بری (Mirtogenol) و ۴۰ میلی گرم از عصاره پوست کاج دریایی فرانسوی (Pycnogenol)، دو بار در روز و به مدت ۶ ماه، علایم فشار چشم را کاهش می دهد و سبب بهبود جریان خون به چشم می شود. 

سندروم روده تحریک پذیر: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف فرآورده حاوی غافث، دارچین، بیل بری، نارون آمریکایی تعداد دفعات حرکات شکم، درد و نفخ را در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر کاهش می دهد. 

سندروم متابولیک: برخی از شواهد نشان می دهند که مصرف روزانه ۴۰۰ گرم بیل بری تازه، اثری بر وزن بدن، قند خون و کلسترول در افراد مبتلا به سندروم متابولیک ندارد. 

کاهش وزن: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه ۱۰۰ گرم میوه کامل بیل بری یخ زده به مدت ۳۳ تا ۳۵ روز، وزن و دور کمر را در خانم های دارای اضافه وزن یا چاق کاهش می دهد.

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند: 

 • درد قفسه سینه (آنژین)
 • واریس
 • آب مروارید
 • سخت شدن جداره عروق (آرترواسکلروز)
 • دیابت
 • التهاب استخوان و مفاصل
 • نقرس
 • مشکلات پوستی
 • همورویید
 • مشکلات مجاری ادراری
 • سندروم خستگی مزمن  

عوارض جانبی بیل بری (قره قاط) (سیاه گیله)


مصرف میوه رسیده، خشک شده بیل بری در مقادیر موجود در رژیم غذایی در عمده افراد احتمالا بی خطر می باشد. 

مصرف عصاره میوه بیل بری در مقادیر دارویی به مدت ۱ ماه ممکن است بی خطر باشد. همچنین فرآورده حاوی عصاره بیل بری (Mirtogenol) و پوست کاج دریایی فرانسوی (Pycnogenol) بدون خطر تا ۶ ماه استفاده شده است. 

مصرف برگ بیل بری در دزهای بالا و برای طولانی مدت در عمده افراد ممکن است خطرناک باشد. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص مصرف بیل بری در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید.

دیابت: برگ بیل بری ممکن است قند خون را کاهش دهد. مصرف برگ بیل بری به همراه داروهای ضد قند خون ممکن است سبب افت شدید قند خون شود. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. 

جراحی: بیل بری ممکن است سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد. این اثر می تواند با کنترل قند خون در هنگام جراحی و پس از آن تداخل ایجاد کند، از مصرف بیل بری حداقل ۲ هفته قبل از جراحی اجتناب کنید.

تداخلات بیل بری (قره قاط) (سیاه گیله)


تداخلات حد متوسط: در خصوص این دسته ترکیب دارویی هوشیار باشید: 

داروهای ضد دیابت: بیل بری ممکن است قند خون را کاهش دهد. داروهای ضد دیابت نیز قند خون را کاهش می دهند. مصرف همزمان بیل بری و داروهای ضد دیابت ممکن است سبب افت شدید قند خون شود. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. ممکن است نیاز به تغییر دز داروهای ضد دیابت باشد. 

داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد/ضد پلاکت): این نگرانی وجود دارد که بیل بری ممکن است سرعت انعقاد خون را کم کند. مصرف همزمان بیل بری و داروهای ضد انعقاد ممکن است سبب افزایش خطر خون ریزی و کبودی شود. البته اطلاعات کافی در خصوص اهمیت و شدت این تداخل موجود نیست. 

مقدار مصرفی مجاز بیل بری (قره قاط) (سیاه گیله)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی