باكتري بيفيدو

باكتري بيفيدو

بررسی اجمالی خواص باكتري بيفيدو


بررسي اجمالي

باكتريبيفيدو يك باكتري مي باشد كه به صورت طبيعي در روده ها زندگي مي كند. اين باكتري ها را ميتوان در خارج از بدن رشد داد و به عنوان دارو استفاده كرد.

از اين باكتري به صورت معمول در درمان اسهال، يبوست،يك بيماري مرتبط با روده به نام سندروم روده تحريك پذير، جلوگيري از سرماخوردگي و تب و بسياري شرايط ديگر  استفاده مي كنند. اما اطاعات علمي كافي كه اين شواهد را تحقق ببخشد موجود نمي باشد.

نحوه عملكرد 

اين باكتري به گروهي از باكتري ها به نام باكتري هاي لاكتيك اسيدي تعلق دارد، اين گروه از باكتري هاي لاكتيك اسيدي در غذاهاي فراوري شده مثل ماست و پنير وجود دارد.

بيفيدوباكتري در فراورده هاي درماني با نام پروبيوتيك استفاده مي شود كه مخالف انتي بيوتيك مي باشد. آن ها به عنوان باكتري هاي دوستانه(فلور نرمال) شناخته مي شوند .

اين نوع باكتري ها  گرفته مي شوند تا در مناطقي از بدن كه معمولا وجود دارند رشد و تكثير كنند.

بدن انسان برروي باكتري هاي نرمال خود براي انجام بسياري از اعمال حساب مي كند. اين اعمال شامل شكستن غذاها، كمك به جذب مواد غذايي،از بين بردن باكتري و ...مي باشد.

پروبيوتيك هايي از جمله بيفيدوباكتري ها به صورت كلي در شرايط بروز بيماري و يا در شرايطي كه باكتري هاي نرمال ( فلور نرمال) از بين رفته باشد ، كاربرد دارند. به طور مثال، درمان با آنتي بيوتيك ها ممكن است كه بيماري هاي ناشي از باكتري را بهبود ببخشد اما باكتري هاي نرمالي كه در سيستم گوارش و سيستم ادراري وجود دارد را نيز از بين مي برد.

تئوري موجود اين است كه استفاده كردن از پروبيوتيك هاي بيفيدوباكتري همزمان با درمان با آنتي بيوتيك ها،ميزان از بين رفتن باكتري هاي مفيد را به حداقل مي رساند در حالي كه به عمليات از بين بردن باكتري هاي بيماري زا آسيبي نمي رساند.

موارد استفاده باكتري بيفيدو


موارد استفاده

ممكن است كه براي موارد زير مفيد باشد:

يبوست

تحقيقات نشان مي دهد كه استفاده از بيفيدوباكتري ميتواند حركات روده را از طريق افزايش ميزان مدفوع به ٢ تا ٤ بار در هفته در افراد مبتلا به يبوست، افزايش دهد.

عفونت H.pylori

استفاده از  محصولات حاوي بيفيدوباكتر به همراه لاكتوباسيلوس در كنار درمان هاي H.pylori ، اثربخشي درمان را نسبت به حالتي كه داروهاي مرتبط به تنهايي استفاده مي شوند دو برابر مي كند. اين محصولات همچنين عارضه ي درمان h.pylori را نيز كاهش مي دهد.

سندروم روده تحريك پذير(IBS)

بسياري از تحقيقات نشان داده اند كه استفاده از محصولات حاوي بيفيدوبكتري به مدت ٤ تا ٨ هفته، مي تواند علائمي از جمله دردهاي شكمي،نفخ و سختي حركات روده اي را بهبوز مي بخشد.

اين محصولات حتي باعث كاهش علائمي از جمله اضطراب وافسردگي در بيماران IBS مي شود. اما هچنان بحث هاي مختلفي در اين رابطه وجود دارد.

پوچيتيس

شرايطي مي باشد كه پس از جراحي كوليت اولسراتيو (زخمي) ايجاد مي شود. 

استفاده تركيبي از بيفيدوباكتري،لاكتوباسيلوس و استرپتوكوكوس به صورت خوراكي مي تواند از بروز اين عارضه پس از عمل جراحي كوليت جلوگيري كند.

عفونت راه هاي هوايي

تحقيقات نشان داده است كه استفاده از محصولات حاوي بيفيدوباكتري از بروز عفونت هاي راههاي هوايي از جمله سرماخوردگي عادي در افراد سالم به خصوص در كودكان در سن مدرسه و دانشجويان، جلوگيري مي كند. اما به نظر نمي رسد كه ريسك اين عفونت ها را در كودكان و نوجوانان بستري كاهش دهد.

اسهال در نوزادان (Rotaviral diarrhea)

استفاده از بيفيدوباكتري در نوزاداني كه اين نوع اسهال را دارند مي تواند ميزان اسهال آن ها را به يك بار در روز كاهش دهد.

اسهال مسافرتي

اگر بيفيدوباكتري به همراه ساير پروبيوتيك ها از جمله لاكتوباسيلوس و استرپتوكوكوس استفاده شود مي تواند به بهبود اسهال مسافرتي كمك كند.

كوليت زخمي روده

تحقيقات نشان داده است كه استفاده از پروبيوتيك هاي حاوي بيفيدوباكتري به همراه لاكتوباسيلوس و استرپتوكوكوس بهبود اين بيماري را تا دو برابر افزايش مي دهداما بسياري تحقيقات نشان داده است كه اثري در بازگشت اين بيماري ندارد.

اسهال ناشي از عفونت باكتريايي كلستريديوم ديفيسيل

بسياري از تحقيقات نشان مي دهند كه استفاده از بيفيدوباكتري همراه ساير فراررده هاي پروبيوتيك از اين نوع اسهال باكتريايي جلوگيري نمي كند.

مرگ و مير نوزادان نارس

اضافه كردن بيفيدوباكتري به فرمولاسيون مورد استفاده در اين نوزادان ريسك مرگ و مير را در آن ها كاهش نمي دهد.

رشد نوزادان

اضافه كردن بيفيدوباكتري به فرمولاسيوني كه براي نوزادان استفاده مي شود ، كمكي به رشد نوزادان نمي كند.

نوزادان با آسيب روده اي (Necrotizing entrocolitis)

تحقيقات نشان داده است كه استفاده از بيفيدوباكتري در اين افراد از بيماري و احتمال مرگ و مير نوزادان با اين شرايط ،جلوگيري نمي كند.

عفونت خون(sepsis)

اضاف كردن بيفيدوباكتري به فرمولاسيون مورد استفاده در نوزادان نارس از سپسيس جلوگيري نمي كند.

كاهش وزن

استفاده كردن از بيفيدوباكتري به مدت ٦ ماه در افراد مبتلا به اضاف وزن و چاقي ، اثري برروي كاهش وزن آن ها ندارد.

اطلاعات ناكافي

اسهال ناشي از استفاده از آنتي بيوتيك ها

تحقيقات نشان داده است كه استفاده از بيفيدوباكتري همرا با آنتي بيوتيك مي تواند ريسك ابتلا به اسهال را تا ٤٥٪؜ كاهش دهد اما همچنان در اين مورد بحث هاي زيادي موجود است. 

در واقع اين امكان وجود دارد كه بيفيدوباكتري اسهال ناشي از برخي آنتي بيوتيك ها را كنترل مي كند اما نه همه ي آن ها.

بيفيدوباكتري ها در صورتي كه در تركيب با لاكتوباسيلوس و لسترپتوكوكوس استفاده شوند بسيار موثرتر عمل ميكند.اما تمام فراورده هايي كه حاوي اين تركيب مي باشند به خوبي عمل نمي كنند.

اگزما (خارش پوست)

برخي تحقيقات نشان داده اند كه استفاده از بيفيدوباكتري در نوزادان باعث كمك به درمان اگزما در آن ها مي شود. اما هنوز دلايل و شواهد كافي موجود نمي باشد.

برخي تحقيقات ديگر نشان مي دهد كه تجويز بيفيدوباكتري در تركيب با لاكتوباسيلوس در خانم هاي باردار در دوماهي آخر بارداري و سپس تجويز به نوزاد براي ٢ ماه اول پس از تولد باعث كمك به جلوگيري از اگزما مي شود.اما در اين رابطه بحث هاي زيادي موجود است.

تجويز تركيب بيفيدوباكتر و لاكتوباسيلوس در ٦ ماه اول تولد ،تنها در نوزاداني كه در ريسك اگزما قرار دارند از بروز اگزما جلوگيري نمي كند.

بيماري سلياك

تحقيقات به تازگي نشان داده اند كه استفاده از بيفيدوباكتر به عنوان جزيي از رژيم بدون گلوتن باعث بهبود علايم  شكمي و روده اي  در كودكاني كه تازه مبتلا به سلياك شده اند در مقايسه با رژيم  به تنهايي نمي شود.

عفونت هاي ناشي از شيمي درماني

تحقيقات اوليه نشان داده است كه استفاده از تركيب بيفيدوباكتر و لاكتوباسيلوس و يا بيفيدوباكتر و لاكتوباسيلوس و انتروكوموس، از عفونت هاي قارچي در افراد با لوكميا كه تحت شيمي درماني قرار دارند جلوگيري نمي كند.

ديابت

تحقيقات اوليه نشان داده است كه استفاده تركيبي از بيفيدوباكتر و لاكتوباسيلوس باعث كاهش سطح قندخون ناشتا و سطح انسولين در افراد مبتلا به ديابت در طول بارداري مي شود.اما اين تركيبات باعث كاهش سطح كلسترول و ساير چربي هاي خوني در افراد با اين شرايط نمي شود.

دردهاي ماهيچه ناشي از ورزش

تحقيقات به تازگي استفاده از تركيبات حاوي بيفيدوباكتر و استرپتوكوك ، آسيب ماهيچه اي ناشي از برداشتن وزنه هاي سنگين را برطرف نمي كند. اما باعث بهبود محدوده حركت در پيگيري كردن ورزش و جدا از دردهاي ماهيچه اي مي شود.

بالا بودن كلسترول

تحقيقات نشان داده است كه خوردن شيري كه حاوي بيفيدوباكتر به همراه لاكتوباسيل باشد مي تواند باعث كاهش چربي غيرمفيد(LDL)، در افراد با سطح كلسترول بالا مي شود. اما به نظر مي رسد كه همچنين باعث كاهش چربي مفيد(HDL) نيز مي شود.

آلرژي ناشي از گرده سدر ژاپني

برخي تحقيقات نشان مي دهد كه استفاده از بيفيدوباكتر در فصول گرده افشاني باعث كاهش علائم بيني و چشمي اين نوع آلرژي مي شود.اما بحث هاي زيادي در اين رابطه وجود دارد. اما بيفيدوباكتر نميتواند باعث بهبود علائم خس خس و سرفه ي اين آلرژي شود.

جلوگيري از عفونت بعد مواجهه با اشعه

برخي تحقيقات نشان داده اند كه محصولات حاوي بيفيدوباكتر مقاوم به آنتي بيوتيك ميتواند به درمان كوتاه مدت افراد در هنگام روبرو شدن با اشعه كمك كند.

بيفيدوباكتر در تركيب با آنتي بيوتيك ها به جلوگيري از رشد و بيماري زايي باكتري ها كمك مي كند.

التهاب مفاصل

تحقيقات اوليه نشان مي دهد كه بيفيدوباكتر در تركيب با لاكتوباسيلوس از پيشرفت و كاهش درد مفاصل در اين افراد جلوگيري نمي كند .

استفاده از بيفيدوباكتر براي : پير شدن، درد سينه به دليل عفونت، سرطان،عدم تحمل لاكتوز،لايم، مشكلات كبدي، جايگزين كردن فلور نرمال از دست رفته در اثر اسهال، درد هاي شكمي و ... به شواهد بيشتري براي اثبات نياز دارند.

 

عوارض جانبی باكتري بيفيدو


عوارض جانبي

محصولات حاوي بيفيدو باكتر براي كودكان و بزرگسالان در صورت استفاده خوراكي، تقريبا بي خطر هستند. اما در بعضي افراد استفاده از بيفيدوباكتر باعث سوهاضمه،نفخ و احتباس گاز مي شود.

توصيه هاي خاص و هشدارهاي ويژه

بارداري و شيردهي

اطلاعات كافي و قابل اعتماد در راستاي استفاده از اين محصولات در بارداري و شيردهي موحود نمي باشد پس بهتر است كه جانب احتياط را رعايت كرده و از مصرف آن ها در اين دوره ها جلوگيري شود.

ضعيف بودن سيستم ايمني

يك سري بحث در راستاي اين كه پروبيوتيك ها به خوبي مي توانند در افراد با سيستم ايمني ضعيف رشد كنند و باعث بيماري شوند وجود دارد. نه تنها اين حالت فقط با بيفيدوباكتر ايجاد نمي شود بلكه با ساير پروبيوتيك ها از جمله گونه ي لاكتوباسيل هم به ندرت ايجاد مي شود.

اگر سيستم ايمني ضعيفي داريد مثل بيماران درگير با ايدز و يا افراد تحت درمان با شيمي درماني ، قبل از استفاده از اين محصولات بهتر است با مراقب سلامت خود مشورت كنند.

انسداد روده ها

دو مورد عفونت خوني در نوزاداني كه پروبيوتيك بيفيدوباكتر استفاده مي كردند گزارش شده است، در هر دو مورد نوزاد جراحي شكم داشته است. در اين راستا به اين نتيجه رسيدند   كه عفونت خوني آن ها ناشي از انسداد روده اي ان ها در پي جراحي و ورود بيفيدوباكتر استفاده شده براي آن ها به جريان خون مي باشد.

در يك مورد استفاده از بيفيدو باكتر بعد از درمان انسداد روده عفونت و مشكل ديگري را در پي نداشته تست.

در نتيجه ريسك عفونت خوني براي اكثر نوزاداني كه بيفيدوباكتر مي گيرند كم مي باشد اما بهتر است در نوزادان با درد شكم و انسداد روده با احتياط مصرف شود.

تداخلات باكتري بيفيدو


تداخلات

تداخلات حد متوسط

بايد به تداخلات بيفيدوبكتر با داروهاي آنتي بيوتيك توجه شود

آنتي بيوتيك ها براي كاهش باكتري هاي مضر در بدن استفاده مي شوند اما مي توانند باكتري هاي نرمال و مفيد را نيز از بين ببرند.

بيفيدوباكتر يك فلور نرمال مي باشد، استفاده آنتي بيوتيك در كنار محصولات حاوي بيفيدوباكتر ممكن است اثربخشي اين پروبيوتيك را كاهش دهد.

براي كاهش اين تداخل بهتر است محصولات بيفيدوباكتر را دو ساعت قبل يا بعد از مصرف آنتي بيوتيك استفاده كنيد.

مقدار مصرفی مجاز باكتري بيفيدو


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مارال حق نگهدار
دکتر مارال حق نگهدار