عناب، کنار

عناب، کنار

بررسی اجمالی:

زیزیفوس یک درختچه یا بوته است. میوه‏ آن به عنوان غدا و برای تولید دارو استفاده می شود. 

این گیاه به منظور بهبود قدرت ماهیچه و وزن، جلوگیری از ابتلا به بیماری های مثانه و کبد، زخم های ناشی از استرس و آرامبخش استفاده می شود.

این گیاه همچنین جهت کاهش یبوست و عوارض ناشی از مصرف سایر داروها کاربرد دارد.

زیزیفوس جوجوبا در مشکلات پوستی از قبیل خارش، خشکی پوست،  خونریزی های زیرپوستی و زخم استفاده می شود. همچنین در مشکلات گوارشی مانند بی اشتهایی و اسهال و در مشکلات گردش خون از قبیل فشار خون بالا، کلسترول بالا و کم خونی کاربرد دارد. 

از سایر موارد مصرف زیزیفوس می توان به دیابت، خستگی، حملات عصبی، اضطراب، بی خوابی، تشنج، تب، چاقی، سرطان، التهاب، آسم و سایر ناراحتی های مرتبط با ریه و بیماری های چشمی اشاره کرد. 

(در نوزادان نیز به منظور درمان یرقان (زرد شدن پوست) کاربرد دارد.)

به عنوان غذا در بسیاری از دستورالعمل های آشپزی به چشم می خورد. 

در صنعت نیز عصاره زیزیفوس در فرآورده های مراقبت از پوست به منظور کاهش قرمزی و تورم، چروک و خشکی پوست و بهبود آفتاب سوختگی استفاده می شود. 

چگونه اثر می کند؟

زیزیفوس شامل ترکیبات شیمیایی است که می توانند مانند آنتی اکسیدان ها عمل کنند و سبب کاهش تورم (التهاب) شوند. 

این مکانیسم می تواند بدن را از انواع آسیب های مخرب به کبد و سایر ارگان ها حفظ کند. 

موارد استفاده:

مدارک ناکافی برای: یبوست. تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف زیزیفوس علائم یبوست از قبیل نفخ، درد شکم و اختلال در حرکات روده را کاهش می دهد. در یبوست بزرگسالان. کلسترول بالا. مطالعات اخیر نشان می دهد مصرف زیزیفوس سبب کاهش کلسترول تام و لیپوپروتئین های با دانسیته کم (LDL یا کلسترول بد) در نوجوانان می شود. اما به نظر نمی رسد که این گیاه بر افزایش سطح لیپوپروتئین های با دانسیته بالا (HDL یا کلسترول خوب) موثر باشد. زرد شدن پوست کودکان (یرقان نوزادان). به نظر نمی رسد که مصرف زیزیفوس در کودکان مبتلا به یرقان سبب کاهش بیلی روبین (ماده شیمیایی در خون که سبب زردی پوست می شود) شود اما می تواند طول مدت بستری شدن نوزادان را کاهش دهد. اضطراب. دیابت. اسهال. خشکی پوست. خستگی. بیماری های کبد. مشکلات عضلانی. زخم معده. سایر زخم ها. به منظور ارزیابی اثربخشی این گیاه برای این موارد مصرف به مستندات بیشتری نیاز است. 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر مائده براتي