زینک

زینک

بررسی اجمالی خواص زینک


زینک یک فلز است که به آن عنصر کم مقدار ضروری گفته میشود زیرا مقادیر کمی از آن برای سلامت بدن انسان نیازاست.

زینک برای درمان و جلوگیری از کمبود زینک و عواقب آن مورد استفاده قرار میگیرد مانند بازماندن از رشد، اسهال حاد در کودکان و بهبود دیرهنگام زخم.

همچنین برای تقویت سیستم ایمنی، درمان سرماخوردگی و عفونت راجعه گوش و جلوگیری از عفونت های سیستم تنفسی تحتانی استفاده میشود. همچنین در مالاریا و سایر بیماریهای انگلی نیز کاربرد دارد.

بعضی از مردم از زینک برای درمان بیماری چشمی تخریب شبکیه، شب کوری و آب مروارید استفاده میکنند. همچنین برای آسم، دیابت، فشارخون بالا، سندروم اکتسابی نقص سیستم ایمنی (AIDS) و شرایط پوستی مانند پسوریازیس(بیمار صدف)، اگزما و آکنه نیز کاربرد دارد.

سایر موارد استفاده عبارتند از: درمان اختلال کم توجهی- بیش فعالی(ADHD)، حس چشایی ضعیف، وزوز گوش، آسیب های شدید به سر، بیماری کرون، آلزایمر، سندروم داون، بیماری هانسن، کولیت اولسراتیو، زخم های گوارشی، همچنین برای افزایش وزن در بیماران مبتلا به کم اشتهایی عصبی

بعضی از مردم از زینک برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، نازایی در مردان، اختلالات نعوظ، پوکی استخوان، روماتیسم مفصلی و گرفتگی ماهیچه ناشی از مشکلات کبدی استفاده میکنند. همچنین در کم خونی داسی شکل و بیماری های ارثی مانند آکرودرماتیت آنتروپاتیک، تالاسمی و بیماری ویلسون.

بعضی از ورزشکاران از زینک جهت بهبود عملکرد ورزشی و افزایش قدرت استفاده میکنند.

زینک همچنین بصورت پوستی برای درمان آکنه، پیری پوست، تبخال های هرپسی و برای افزایش سرعت بهبود زخم استفاده میشود.

شکل دارویی از زینک وجود دارد که برای بهبود سرماخوردگی میتوان آن را به داخل سوراخ های بینی اسپری کرد. 

زینک سولفات در محصولات چشمی برای کاهش سوزش چشم استفاده میشود.

زینک سیترات در خمیر دندان و دهان شویه ها حهت جلوگیری از تشکیل پلاک دندانی و التهاب لثه استفاده میشود.

توجه شود که بسیاری ا محصولات دارای زینک حاوی یک فلز دیگر به نام کادمیم نیز هستند. زیرا زینک و کادمیم بسیار شبیه به هم هستند و در طبیعت همزمان با هم به وجود میایند. قرار گرفتن طولانی در معرض کادمیم میتواند سبب نارسایی کلیه شود. غلظت کادمیم در مکمل های حاوی زینک بسیار متفاوت است  و تا 37 بار میرسد. به دنبال محصولات حاوی زینک گلوکونات باشید زیرا کمترین میزان کادمیم را داراست.

چگونه عمل میکند؟

زینک برای رشد مناسب و حفظ بدن انسان نیاز است. در بسیاری از واکنش ها و سیستم های بیولوژیک پیدا میشود و برای عملکرد سیستم ایمنی، بهبود زخم، لخته شدن خون، عملکرد تیروئید، و سایر شرایط نیاز است. گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات، مغزیجات، حبوبات و همه ی غلات حاوی مقادی بالای زینک هستند.

کبود زینک در دنیا رایج است اما در امریکا به ندرت رخ میدهد. علائم کمبود زینک عبارتند از: کاهش رشد، کاهش سطح انسولین، عدم اشتها، زود رنجی، ریزش مو، پوست سخت و خشک، کاهش بهبود زخم، حس چشایی و بویایی ضعیف، اسهال و تهوع. کمبود متوسط زینک با مشکلات روده ای مرتب است زیرا با جذب غذا تداخل دارد(سندروم نقص جذب غذا)، الکلیسم، نارسایی مزمن کلیوی و بیماری های مزمن ناتوان کننده.

زینک نقش مهمی در حفظ بینایی ایفا میکند و با غلظت زیادی در چشم وجود دارد. کمبود زینک میواند بینایی را تغییر دهد و سبب تغییر در شبکیه ی چشم شود.

زینک همچنین ممکن است که اثراتی علیه ویروس ها دا شته باشد. بنظر میرسد که علائم رینو ویروس (سرماخوردگی) را کم کند اما محققین هنوز نتوانسته اند توضیح دهند که دقیقا چگ.نه این کار را انجام میدهد. بعلاوه مدارکی دال بر اثر زینک علیه ویروس هرپس نیز وجود د ارد.

مقادیر کم زینک میتواند سبب نازایی در مردان، کم خونی داسی شکل، HIV، افسردگی شدید، نوع 2 دیابت، شود که با دریافت مکمل زینک میتوان با آن ها مقابله کرد.

موارد استفاده زینک


موثر:

کمبود زینک، کمبود زینک ممکن است در افراد با اسهال شدید، شرایطی که جذب غذا از روده را سخت میکند، سیروز کبدی، الکلیسم، بعد از جراحی بزرگ، طی مصرف طولانی مدت غذا از طریق لوله در بیمارستان رخ دهد. مصرف خوراکی زینک یا بصورت داخل وریدی به بازیابی سطح زینک در بیمارانی کمبود زینک دارند، کمک میکند. هرچند، مصرف مکمل زینک بصورت منظم توصیه میکند.

احتمالا موثر:

اسهال، مصرف خوراکی زینک مدت زمان و شدت اسهال اسهال در کودکانی که با سوء تغذیه مواجه اند یا کمبود زینک دارند، را کاهش میدهد. کمبود زینک شدید در کودکان کشورهای در حال توسعه، شایع است. 

بیماری ارٍثی به نام ویلسون، مصرف خوراکی زینک علائم بیماری ویلسون را بهبود میبخشد. بیماران دارای ویلسون میزان زیادی مس در بدن خود دارند. زینک میزانی ا مسی که جذب میشود را مهار میکند و میزان مس دفع شده را افزایش میدهد.

ممکن است موثر باشد:

آکنه، مطالعات نشان داده است که بیماران دارای آکنه، سطح زینک کمی در خون و پوست خود دارند. بنظر میرسد که مصرف خوراکی زینک به درمان آکنه کمک کند. اما مصرف موضعی پماد زینک به تنهایی به درمان آکنه کمک نمیکند مگراینکه همزمان با داروی آنتی بیوتیک اریترومایسین ترکیب شود. 

بیماری ارثی که جذب زینک را تحت تاثیر قرار میدهد(آکرودرماتیت آنتروپاتیک)، بنظر میرسد که مصرف خوراکی زینک علائم آکرودرماتیت آنتروپاتیک را بهبود ببخشد. 

کاهش بینایی ناشی از افزایش سن(تخریب شبکیه ناشی از پیری)،مصرف خوراکی زینک ممکن است که خطر بروز کاهش بینایی در سنین بالا را کاهش دهد. هم چنین بنظر میرسد که مصرف همزمان زینک با ویتامین های آنتی اکسیدانت روند بروز این مشکل را کند کند. اما بنظر نمیرسد که مصرف خوراکی زینک به تنهایی در افرادی که هنوز دچار نوع پیشرفته ی کاهش بینایی ناشی از پیری نشده اند مفید باشد. 

آنمی، بنظر میرسد که مصرف مخلوطی از زینک و ویتامین ها و مواد معدنی در کودکان، ریسک انمی را کم کند.

بی اشتهایی عصبی،مصرف خوراکی مکمل زینک ممکن است به افزایش وزن و بهبود علائم افسردگی در بیماران دارای بی اشتهایی عصبی کمک کند.

درمان اختلال کم توجهی- بیش فعالی(ADHD)، مصرف خوراکی زینک همزمان با درمانهای موجود ممکن است به صورت ناچیزی باعث بهبود بیش فعالی، تکانشگری و مشکلات اجتماعی بچه های مبتلا به ADHD شود. اما ممکن است باعث بهبود محدوده ی توجه و دقت نشود. بعضی از مطالعات نشان داده اند که میزان زینک درخون بچه های مبتلا به بیش فعالی کمتر از سایر کودکان است. سایر مطالعا نشان داده اند که در بیماران مبتلا به بیش فعالی که کمبود زینک دارن ممکن است به داروهای نسخه شده(محرک ها) برای بیش فعالی پاسخ کافی ندهند. مطالعاتی که از زینک برای بیش فعالی استفاده کرده اند درخاور میانه انجام شده است که در آنجا کمبود زینک نسبت به سایر کشورهای غربی شایع است. مشخص نیست که مصرف زینک در افراد بیش فعال ساکن در کشورهای غربی هم موثر است یا نه.

سوختگی ها، مصرف وریدی زینک به همرا سایر مواد معدنی ممکن است به بهبود زخم در بیماران دارای سوختگی کمک کند. اما مصرف زینک به نظر نمیرسد که مصرف زینک به تنهایی بتواند به ببود زخم کند هرچند که مدت زمان بهبودی را کاهش میدهد.

سرماخوردگی، بنظر میرسد که مصرف قرص های مکیدنی حاوی زینک گلوکونات و زینک استات باعث کاهش مدت زمان سرماخوردگی در بزرگسالان شود. اما مدارکی متنقاضی وجود دارد. مصرف خوراکی زینک از سرماخوردگی در بزرگسالان جلوگیری نمیکند. اما ممکن است در کودکان و نوجوانان مصرف قرص مکیدنی زینک گلوکونات از بروز سرماخوردگی جلوگیری کند. بنظر نمیرسد که مصرف اسپری بینی زینک از سرماخوردگی جلوگیری کند.

شوره سر، بنظر میرسد که مصرف شامپوی پیریتیون زینک باعث کاهش شوره سر شود. 

افسردگی، مصرف همزمان زینک خوراکی با داروهای ضد افسردگی ممکن است سبب بهبود افسردگی در افراد مبتلا به افسردگی ماژور و افرادی که به داروهای ضد افسردگی به تنهایی پاسخ نمیدهند، شود. 

زخم پای دیابتی، مطالعات نشان داده اند که مصرف موضعی ژل زینک هیالورونات ممکن است نسبت به درمانهای موجود به بهبود سریعتر زخم پای دیابتی کمک کند.

بثورات پوشک، مصرف زینک گلوکونات خوراکی یا خمیر زینک اکساید ممکن است در نوزادان به بهبود بثورات پوشک کمک کند.

سرطان مری، مطالعات اخیر مصرف کم زینک را به ابتلا به سرطان مری مرتبط دانسته اند.

التهاب لثه، بنظر میرسد مصرف خمیردندان های حاوی زینک با یا بدون آنتی باکتریال از بروز پلاک دندانی و التهاب لثه جلوگیری کند. بعضی از مدارک نیز نشان میدهند که مصرف خمیردندان حاوی زینک ممکن است میزان پلاک های موجود را کاهش دهد. اما روشهای درمانی موجود موثرتر هستند.

بوی بد دهان، مطالعات نشان داه اند که جویدن آدامس های حاوی زینک ممکن است بوی بد دهان را کاهش دهد.

ویروس هرپس سیمپلکس، بنظر میرسد که مصرف پوستی زینک سولفات یا زینک اکساید به تنهایی یا همزمان با داروهای دیگر در کاهش شدت و مدت زمان تبخال دهانی یا تناسلی موثر باشد. اما زینک برای عفونت های راجعه ی هرپسی موثر نیست. 

اختلال چشایی، در افرادیکه به دلیل کمبود زینک یا سایر دلایل دچار اختلال چشایی هستند، مصرف خوراکی زینک ممکن است مفید باشد.

زخم سالک، مطالعات نشان داده اند که مصرف خوراکی زینک سولفات یا تزریق آن به درون زخم سالک ب بهبود آن کمک میکند. اما زینک به اندازه ی درمان های موجود موثر نیست.

جذام، مصرف خوراکی زینک با سایر داروی ضد جذام ممکن است به بهبود آن کمک کند.

گرفتگی عضلات، مصرف خوراکی زینک در افرادی که دچار سیروز و کمبود زینک هستند ممکن است به درمان گرفتگی عضلات کمک کند.

التهابات و زخم های دهانی ناشی از پرتو درمانی، ممکن است مصرف خوراکی زینک به بهبود آن کمک کند.

پوکی استخوان، بنظر میرسد که مصرف کم زینک با میزان کم توده استخوان مرتبط باشد. مصرف همزمان زینک با منیزیم و مس و کلسیم ممکن است پوکی استخوان ناشی از یائسگی را در خانمها کاهش دهد. 

زخم گوارشی، مصرف خوراکی زینک اکسازامات ممکن است باعث بهبود یا جلوگیری از ایجاد زخم گوارشی شود. این فرم از زینک در امریکا موجود نیست.

ذات الریه، بعضی از مطالعات نشان داده اند که مصرف زینک در کودکان مبتلابه سوئ تغذیه ممکن است از خطر ابتلا به ذات الریه را کاهش دهد. اما اثرات زینک برای درمان ذات الریه پیشرفته متناقض است. 

مشکلات دوران بارداری، مصرف خوراکی زینک ممکن است که خطر زایمان زودرس را کاهش دهد. اما بنظر نمیرسد که مصرف زینک در کاهش خطر تولد نوزاد مرده مفید باشد.مصرف همزمان زینک با ویتامین آ ممکن است در شب کوری ناشی از بارداری مفید باشد. اما زینک به تنهایی این اثر را ندارد.

زخم بستر، بنظر میرسد که مصرف خوراکی زینک یا مصرف موضعی خمیر آن در بهبود زخم بستر موثر باشد. 

بزرگ شدن پروستات، مطالعات نشان داده اند که مصرف زینک و سلنیم و ید همزمان با درمان های موجود نسبت به درمان ها به تنهایی به بهبود علائم بزرگ شدن پروستات مانند درد و کیفیت زندگی بیشتر کمک میکند.

مشکلات شدید عفونتی(سپسیس)مطالعات نشان داده اند که مصرف محصول خاصی از زینک(Intestamin) ممکن است خطر نارسایی اعضای بدن در افراد مبتلا به سپسیس را کاهش دهد.

مسمومیت غذایی(شیگلوز)،مطالعات نشان داه اند که مصرف مولتی ویتامین های حاوی زینک همزمان با درمانهای موجود به بهبود اسهال در کودکان دچار سوء تغذیه که مسموم شده اند کمک کرده و مدت زمان بهبودی را کاهش میدهد. 

کم خونی داسی شکل، مصرف خوراکی زینک ممکن است که به بهبود علائم کم خونی داسی شکل در بیماران مبتلا به کمبود زینک کمک کند. مصرف زینک همچنین ممکن است در کاهش خطر مشکلا و عفونتهای ناشی از کم خونی داسی شکل مفید باشد. 

زخم پا، مصرف خوراکی یا خمیر موضعی زینک ممکن است باعث بهبود سریعتر زخم پا شود.

کمبود ویتامین آ، مصرف زینک همزمان با ویتامین آ نسبت به مصرف هریک به تنهای در کودکان دچار سوء تغذیه ممکن است به بهبود سطح ویتامین آ کمک کند.

زگیل، 

زگیل، مطالعات اخیر نشان داه است که مصرف موضعی محلول زینک سولفات باعث بهبود زگیل صاف میشود ولی برای زگیل برجسته اثری ندارد. بنظر میرسد پماد زینک اکساید به اندازه ی سایر روشهای موجود برای درمان زگیل موثر است. بنظر میرسد که مصرف خوراکی زینک سولفات نیز موثر باشد.

امکان دارد غیرموثر باشد:

سندروم اسهال ناشی از AIDS، بنظر نمیرسد که مصرف خوراکی زینک همزمان با ویتامینها برای بهبود اسهال ناشی از AIDS موثر باشد. 

ریزش مو، علی رغم اینکه مدارک جدید نشان داده اند که مصرف زینک به همراه بیوتین ممکن است ه ریزش م کمک کند اما بسیاری از مطالعات نشان میدهند که زینک برای ریزش مو  غیر موثر است.

خارش و خشکی پوست(اگزما): بنظر نمیرسد که مصرف خوراکی زینک اثری بر قرمزی و خارش پوست کودکان دارای اگزما داشته باشد.

آب مروارید، بنظر نمیرسد که مصرف همزمان زینک با سایر ویتامین های آنتی اکسیدانت باعث بهبود یا جلوگیری از آب مروارید شود.

سیستیک فیبروزیس، بنظر نمیرسد که مصرف زینک سولفات باعث بهبود عملکرد ریه در کودکان و نوجوانان مبتلا به سیستیک فبروزیس شود. اما ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک را کاهش دهد.

HIV، مصرف همزمان زینک همزمان با داروهای ضد رتروویروس باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی نمیشود و خطر مرگ را در کودکان و بزرگسالان کاهش نمیدهد.

مشکلات بارداری در خانمهای مبتلا به HIV، مصرف خوراکی زینک نمیتواند خطر انتقال HIV به نوزاد را کاهش دهد.

مشکلات بارداری در خانمهای مبتلا به HIV، مصرف خوراکی زینک نمیتواند خطر انتقال HIV به نوزاد را کاهش دهد. همچنین بنظر نمیرسد که مصرف زینک بتواند از مرگ جنین واز بین رفتن مادر مبتلا به HIV جلوگیری کند.

رشد نوزاد، دادن زینک به نوزادان باعث بهبود رشد مغزی و حرکتی نمیشود.

بیماری التهابی روده(IBD)،بنظر نمیرسد که مصرف خوراکی زینک باعث درمان بیماری التهابی روده شود.

آنفولانزا، غیر محتمل است که مصرف خوراکی زینک در افرادی که کمبود زینک ندارند سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی شود.

عفونت گوش، بنظر نمیرسد که مصرف زینک از عفونت گوش در کودکان جلوگیری کند.

کمبود آهن در دوران بارداری، بنظر نمیرسد که مصرف خوراکی زینک همزمان با مکمل های آن و فولیک اسید  باعث بهبود سطح آهن در خانمهای باردار شود.

سرطان پروستات، مطالعات اخیر نشان داده ند که مصرف همزمان زینک با مکمل ها و مواد معدنی دیگر ممکن است از سرطان در بعضی از مردان جلوگیری کتد. اما مطالعات دیگری نشان داده اند کهمصرف خوراکی زینک میتواند خطر پیشرفت سرطان پروستات و مرگ ناشی از آن را افزایش دهد.

پوست قرمز و آسیب دیده(پسوریازیس)، مصرف خوراکی زینک بنظر نمیرسد که تاثری در درمان پسوریازیس داشته باشد.

التهاب مفصل ناشی از شرایط خاص پوستی(آرتروز پسوریاتیک)،مصرف خوراکی زینک به تنهایی یا در کنار داروهای ضد درد تاثیری بر درمان آرتروز پسوریاتیک ندارد.

التهاب مفصل(روماتیسم مفصلی)، مصرف خوراکی زینک بنظر نمیرسد باعث درمان روماتیسم مفصلی شود.

اختلالات جنسی، مطالعات نشان داده اند که مصرف خوراکی زینک در مردانی که اختلال جنسی ناشی از مشکلات کلیوی دارند کمکی به بهبود عملکرد جنسی نمیکند.

صدای وزوز گوش، مصرف خوراکی زینک بنظر نمیرسد باعث درمان وزوز گوش شود.

عفونت ها، مصرف خوراکی زینک بنظر نمیرسد باعث کاهش عفونت های فوقانی ریه شود.

احتمالا غیر موثر:

مالاریا، بنظر نمیرسد که مصرف خوراکی زینک در کودکان دچار سوئ تغذیه ساکن در کشورهای در حال توسعه کمکی به جلوگیری یا بهبود مالاریا کند.

اطلاعات ناکافی است:

 عفونتهای ناشی از AIDS بدلیل سیستم ایمنی ضعیف شده. مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف همزمان زینک با زیدووودین میتواند خطر عونت های ناشی از ضعیف شدن سیستم ایمنی را کاهش دهد.

مشکلات کبدی ناشی از مصرف الکل،مصرف زینک سولفات ممکن است باعث بهبود عملکرد کبد در افراد با مشکلات کبدی نای از مصرف الکل شود.

آلزایمر، مطالعات جدید نشان داده اند که مصرف زینک ممکن است سرعت پیششرفت علائم آلزایمر را کاهش دهد.

مسمومیت با آرسنیک، مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف زینک همزمان با اسپیرولینا(نوعی جلبک خوراکی) ممکن است سطح آرسنیک را در ادرار و موی افرادی که طولانی مدت در معرض ارسنیک بوده اند را کاهش دهد.

آسم، بنظر نمی رسد که مصرف زینک در کودکان ارتباطی به بیماری آسم داشته باشد.

مشکل خونی به نام بتا تالاسمی،مطالعات خیر نشان داده اند که مصرف همزمان زینک سولفات همراه با تزریق خون نسبت به تزریق خون به تنهایی، باعث افزایش رشد در کودکان مبتلا به بتا تالاسمی میشود.

تومور مغزی، مطاعات اخیر نشان داده است که مصرف زینک ربطی به کاهش خطر سرطان مغزی ندارد.

 آفت دهانی، مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف زینک سولفات باعث بهبود آفت دهانی شده و از بازگشت دوباره ان جلوگیری میکند. اما بعضی از مطالعات اقری نشان نداده اند.

مرگ در دوران کودکی، یک مطالعه نشان داده است که مصرف زینک، فولیک اسید، ویتامین A و آهن در زنان باردار نپالی نسبت به مصرف ویتامین A به تنهایی کمکی به کاهش مرگ در کودکان تا سن 7 سال نکرده است.

انسداد مزمن ریوی(COPD)، یک مطالعه جدید نشان داده است که مصرف روزانه زینک در سالمندان پس از بهبود بیماری عفونی ناشی از انسداد مزمن ریوی، ریسک ابتلا به سایر عفونت ها را کاهش میدهد.

گرفتگی عروق خونی(مشکلات عروق کرونر)، مطالعه ای نشان داده است که مصرف زینک در افراد دارای گرفتگی عروق، کلسترول را کاهش میدهد ولی تری گلیسیرید را کاهش نمیدهد.

کاهش حافظه، مطالعات نشان داده اند که مصرف زینک سولفات سبب بهبود اخلاق و عملکرد اجتماعی در افرادی شود که از فراموشی و کاهش حافظه رنج میبرند.

پلاک دندانی، مطالعه ای جدید نشان داده است که مسواک زدن با خمیر دندان حاوی زینک احتمال تشکیل پلاک دندانی را کاهش میدهد. 

آسیب عصب ناشی از دیابت(نوروپاتی دیابتی)، مطالعه ای نشان داده است که مصرف زینک سولفات باعث بهبود عملکرد اعصاب و کاهش سطح قند در افراد با نوروپاتی دیابتی میشود.

سندروم داون، مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف زینک میتواند سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی شود و کاهش عفونت در افراد مبتلا به سندروم دوان و دارای سیستم ایمنی ضعیف شود. اما سایر مطالعات نتایج متضادی نشان داده اند.

سرطان سر و گردن، مطالعه ای نشان داده است که مصرف زینک احتمال زنده ماندن سه سال بعد از ابتلا به سرطان سر و گردن را بیشتر نمیکند. اما زینک ممکن است احتمال زنده ماندن را بعد از 5 سال افزایش دهد.

اختلالات مغزی ناشی از مشکلات کبدی(انسفالوپاتی کبدی). مطالعات نشان داده اند که مصرف زینک استات عملکرد مغزی ناشی از انسفالوپاتی کبدی را بهبود میبخشد. اما سایر مطالعات نشان داده اند که مصرف زینک سولفات کمکی به بهبود مغز افراد دارای این شرایط نمیکند.

اسهال ناشی از HIV، مطالعه ای نشان داده است که مصرف زینک میتواند خطر اسهال در کودکان و بزرگسالان مبتلا به  HIV را کاهش دهد. اما مطالعات دیگر نشان داده ان که مصرف زینک در بزرگسالانی که بالای 7 روز اسهال داشته اند ممکن است موثر نباشد.

ناتوانی جنسی و نازایی در آقایان، مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف زینک تعداد اسپرم و حرکات آن را بهبود نمیبخشد. اما سایر مطالعات نشان داده اند که مصرف خوراکی زینک  تعداد اسپرم و سطح تستترون را در افراد دارای نازایی و سطح پایین تستسترون، افزایش میدهد.

عفونت معده و هجوم انگل ها، مصرف مکمل زینک به همراه ویتامین A ممکن است در درمان عفونت انگلی در کودکان کشورهای در حال توسعه موثر باشد. اما همگی مطالعات هم نظر نیستند. بعضی از مطالعات بیان میکنند که زینک احتمال عفونت را کاهش میدهد اما سایر مطالعات بیان میکنند که زینک اثری بر کاهش عفونت ندارد.

ترومای سر، مصرف زینک بلافاصله بعد از ضربه خوردن سر در بهبود سریعتر موثر است.

لنفومای غیر هوچکینی، مطالعات نشان داده اند که مصرف زینک با بروز لنفومانی غیرهوچکینی مرتبط است.

 نوزادان کامل متولد شده با اندازه ی خیلی کوچک، مطالعات نشان داد ه اند که مصرف زینک در بارداری خطر تولد نوزاد دارای وزن کم را کاهش نمیدهد. اما اضافه کردن زینک به غذای نوزادان با وزن کم در کشورهای در حال توسعه از مرگ انها جلوگیری میکند. اما برخی از مطالعات اثری نشان نداده اند.

بهبودی بعد از جراحی، مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف خوراکی زینک زمان بهبودی بعد از عمل جراحی را کاهش میدهد.

عفونت قارچی پوست(تینا ورسیکالر)، مطالعات نشان داده اند که مصرف شامپوی زینک روزانه و به مدت 14 روز ممکن است عفونت پوستی قارچی را کاهش دهد.

پوست چروکیده، بنظر میرسد که مصرف کرم حاوی 10 درصد ویتامین سی بصورت ال- اسکوربیک اسید، استیل تیروزین، زینک سولفات، سدیم هیالورونات و بیوفلاوونوئید (Cellex-C High Potency Serum) به مدت 3 ماه روی پوست پیر و در معرض افتاب سبب بهبود چروک های مسطح و عمیق، زردی، خشکی پوست شود.

بیماری کرون  و کولیت اولسراتیو و سایر شرایط.

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان زینک را برای موارد ذکر شده موثر شمرد. 

 

 

 

 

عوارض جانبی زینک


 برای اکثر بزرگسالان در صورت استفاده پوستی و خوراکی کمتر از 40 میلی گرم روزانه، احتمالا بی خطر است.مصرف مرتب مکمل های زینک بدون راهنمایی فرد حرفه ای نظام سلامت توصیه نمیشود.در بعضی از افراد زینک ممکن است سبب حالت تهوع، استفراغ، اسهال، مزه ی فلزی در دهان و آسیبهای گوارشی و سایر عوارض شود. اعمال زینک بر روی پوست زخم شده ممکن است سبب سوزش، خارش، تیر کشیدن شود.

در صورت مصرف خوراکی دوز بالای 40 میلی گرم روزانه امکان دارد بی خطر باشد. یک مسئله وجود دارد که مصرف دوز بالای 40 میلی گرم روزانه زینک ممکن است سبب کاهش جذب مس شود. کاهش جذب مس سبب کم خونی میشود.

در صورت مصرف استنشاقی زینک از طریق بینی امکان دارد خطرناک باشد زیرا ممکن است سبب از دست رفتن دائمی حس بویایی شود. در ماه جوئن 2009 سازمان غذا و داروی آمریکا بعد از دریافت 100 گزارش مبنی بر از دست رفتن حس بویایی، به مصرف کنندگان توصیه کرد که از اسپری های بینی حاوی زینک(Zicam) استفاده نکنند. همچنین شرکت سازنده نیز صدها گزارش از دست رفتن حس بویایی دریافت کرد. از مصرف اسپری بینی حاوی زینک خودداری کنید.

مصرف میزان زیاد زینک احتمالا خطرناک است.  دوز بالای میزان توصیه شده ممکن است سبب تب، سرفه، درد شکم، خستگی و مشکلات دیگر شود.

مصرف روزانه 100 میلی گرم زینک و یا مصرف مکمل های زینک بالای 10 سال، خطر ابتلا به سرطان پروستات را 2 برابر میکند. همچنین این مسئله وجود دارد که مصرف میزان زیاد مولتی ویتامین ها اضافه بر مکملهای حاوی زینک شانس مرگ در اثر سرطان پروستات را افزایش میدهد.

مصرف 450 میلیگرم یا بیشتر زینک در طول روز سبب بروز مشکلاتی در آهن خون میشود. مصرف تک دوز 10 تا 30 گرم از زینک میتواند کشنده باشد.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

نوزادان و کودکان: در صورت مصرف خوراکی در دوزهای توصیه شده احتمالا بی خطر است. در دوزهای بالا امکان دارد خطرناک باشد.

بارداری و شیردهی:  در صورت مصرف به میزان توصیه شده ی روزانه(RDA)  در بارداری و شیردهی احتمالا بی خطر است. اما مصرف دوز بالا در شیردهی امکان دارد خطرناک باشد و در دوران بارداری احتمالا خطر ناک است. خانم های باردار بالای 18 سال نباید بیشتر از 40 میلی گرم روزانه دریافت کنند. خانم های باردار 14 تا 18 سال نباید بیشتر از 34 میلی گرم روزانه دریافت کنند. خانم های شیرده بالای 18 سال نباید بالای 40 میلی گرم دریافت کنند. خانم های شیرده 14 تا 18 سال نباید بیشتر از 34 میلی گرم روزانه دریافت کنند.

الکلیسم: مصرف طولانی مدت و بیش از حد الکل با جدب ضعیف زینک مرتبط است.

دیابت: دوزهای زیاد زینک ممکن است میزان قندخون را در افراد دیابتی کاهش دهد. مردم مبتلا به دیابت باید محصولات زینک را با احتیاط مصرف کنند.

همودیالیز: مردمی که همودیالیز میشوند بنظر میرسد در خطر کمبود زینک باشند و ممکن است نیاز به مکمل های زینک داشته باشند.

HIV/AIDS : در صورت ابتلا به HIV/AIDS ، زینک را با احتیاط مصرف کنید. زینک با کوتاه شدن مدت زمان زندگی در افرا  مبتلا به HIV/AIDS  مرتبط است.

نشانگانی که در آن جذب مواد مغذی با مشکل روبرو میشود: افرا د دارای اختلالات جذب ممکمن است دچار کمبود زینک شوند.

روماتیسم مفصلی: افراد دارای روماتیسم مفصلی میزان کمی زینک جذب میکنند.

 

 

تداخلات زینک


تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید

آنتی بیوتیک های کینولونی با زینک تداخل میکنند. زینک ممکن است میزان جذب این آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد. مصرف همزمان زینک با بعضی از انتی بوتیک ها ممکن است اثربخشی آنتی بیوتیک را کاهش دهد. برای جلوگیری از این تداخل زینک را حداقل یک ساعت بعد از آنتی بیوتیک مصرف کنید.

آنتی بیوتیک های تتراسایکلینی با زینک تداخل میکنند. زینک در معده میتواند به تتراسایکلین متصل شود. این میزان جذب تتراسایکلین را کاهش میدهد. مصرف همزمان زینک با تتراسایکلین ها ممکن است اثربخشی آنها را کاهش دهد. برای جلوگیری از این تداخل، زینک را 2 ساعت قبل یا 4 ساعت بعد از تتراسایکلین دریافت کنید.

سیس پلاتین (Platinol-AQ) با زینک تداخل میکند. سیس پلاتین برای درمان سرطان میباشد. مصرف همزمان زینک با سیس پلاتین و EDTA ممکن است اثرات و عوارض جانبی سیس پلاتین را افزایش دهد.

پنیسیلامین با زینک تداخل میکند. پنی سیلامین برای درمان ویلسون و روماتیسم مفصلی کاربرد دارد. زینک ممکن است میزان جذب پنی سیلامین و اثربخشی آن را کاهش دهد.

تداخلات جزئی، در صورت مصرف همزمان مراقب باشید

آمیلوراید  (Midamor) با زینک تداخل میکند. آمیلورید یک داروی ادرار آور است که برای کاهش آب زیاد بدن استفاده میشود. اثر دیگر آن این است که میتواند سبب ازدیاد میزان زینک در بدن شود. مصرف همزمان این دو باعث تجمع میزان زیادی زینک در بدن میشود.

مقدار مصرفی مجاز زینک


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر فاطمه عمادی
دکتر فاطمه عمادی