زمستان سبز

زمستان سبز

بررسی اجمالی خواص زمستان سبز


بررسی اجمالی

زمستان سبز یک گیاه است. روغن زمستان سبز از طریق اعمال یک فرآیند وابسته به بخار بر روی برگ های گرم و غوطه ور در آب گیاه استخراج می گردد. از برگ ها و روغن این گیاه در ساخت دارو استفاده می شود.
از برگ زمستان سبز برای رفع سردرد، دردهای با منشا عصبی (مخصوصا عصب سیاتیک)، آرتریت، درد تخمدان و دردهای قاعدگی استفاده می شود. برگ ها همچنین در برطرف کردن مشکلات مربوط به هضم غذا مثل درد معده و نفخ، مشکلات ریوی مثل آسم و التهاب پرده ی جنب، درد و تورم (التهاب)، تب و مشکلات کلیوی کاربرد دارند.
برخی از مردم از مقادیر کم روغن این گیاه برای افزایش شیره ی معده و بهبود هضم غذا استفاده می کنند.
گاهی اوقات جهت رفع درد مفاصل (در شرایطی مثل روماتیسم)، درد عضلات و دردهای قسمت های تحتانی کمر نیز برگ های زمستان سبز را به طور مستقیم بر روی پوست قرار می دهند.
از روغن این گیاه همچنین به صورت موضعی (به عنوان ضد درد) برای تسکین دردهای ماهیچه ای استفاده می شود. مکانیسم عمل این ضد دردها به این صورت است که با ایجاد تحریک و سوزش، موجب کاهش درد و تورم بافت مورد نظر می شوند. روغن این گیاه توانایی از بین بردن میکروب های پوست را نیز دارد.
در صنعت از این گیاه به عنوان طعم دهنده در غذا، آبنبات، چای و محصولات دارویی استفاده می شود.
مکانیسم اثر این گیاه چیست؟
برگ زمستان سبز حاوی یک ماده شیمیایی شبه آسپیرین است که می تواند تب، التهاب و درد را کاهش دهد.

موارد استفاده زمستان سبز


موارد استفاده

شواهد کافی مبنی بر کاربرد این گیاه در درمان سردرد، دردهای خفیف، دردهای شکمی، نفخ، تب، مشکلات کلیه، آسم، دردهای عصبی، نقرس، آرتروز، دردهای قاعدگی، درد مفاصل (روماتیسم) وجود ندارد. برای اثبات اثربخشی این گیاه در موارد ذکر شده نیاز به شواهد بیشتری می باشد.

 

 

عوارض جانبی زمستان سبز


عوارض جانبی

گیاه زمستان سبز در مقادیری که در غذا یافت می شود فاقد عارضه می باشد. همچنین به نظر می رسد زمانی که به عنوان دارو توسط بزرگسالان مصرف می شود عارضه ی خاصی ندارد.

روغن این گیاه نباید خورده شود. خوردن روغن و مقادیر زیاد برگ این گیاه می تواند منجر به زنگ زدن گوش، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، درد شکم و گیجی گردد.

زمانی که این گیاه مستقیما روی پوست قرار می گیرد می تواند موجب تحریک پوست شود.

موارد احتیاط و هشدارهای خاص:

کودکان: برگ و روغن زمستان سبز می تواند برای کودکان سمی باشد. خوردن 4-10 میلی لیتر از روغن این گیاه گشنده است. روغن این گیاه در کودکان زیر دو سال نباید با پوست تماس داشته باشد.

بارداری و شیردهی: مصرف زمستان سبز در مقادیر موجود در غذا خطری ندارد. اما در مقادیر بالاتر که به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد، در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن آن وجود ندارد. در صورتی که باردار هستید، از خوردن و قرار دادن این گیاه روی پوست خودداری کنید.

در صورت شیردهی، از خوردن و قرار دادن این گیاه روی پوست خودداری کنید. زیرا این فرآورده ممکن است برای نوزاد سمی باشد.

التهاب روده و معده: مصرف این گیاه می تواند این شرایط را بدتر کند.

حساسیت به سالیسیلات یا آسپیرین، آسم یا پولیپ های بینی: افرادی که به آسپیرین یا دیگر ترکیبات سالیسیلات حساسیت دارند، آسم یا پولیپ بینی دارند، ممکن است به این گیاه نیز حساسیت داشته باشند. بنابراین در چنین شرایطی می بایست این گیاه با احتیاط مصرف شود.

تداخلات زمستان سبز


تداخلات

تداخل شدید: از مصرف این دارو با وارفارین اجتناب شود. 

وارفارین (کومادین) از لخته شدن خون جلوگیری می کند. روغن زمستان سبز نیز می تواند جلوی لخته شدن خون را بگیرد. مصرف همزمان این دو می تواند ریسک کبودی و خونریزی را افزایش دهد. بنابراین به طور منظم می بایست آزمایش خون انجام گیرد. دوز آسپیرین ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

تداخل متوسط: در مصرف همزمان زمستان سبز و داروی آسپیرین باید احتیاط شود. 

روغن این گیاه دارای یک ساختار شیمیایی مشابه آسپیرین است. مصرف زیاد این روغن بر روی پوست و مصرف همزمان آسپیرین می تواند ریسک عوارض جانبی را افزایش دهد. بنابراین از مصرف همزمان مقادیر بالای روغن زمستان سبز و آسپیرین خودداری شود.

مقدار مصرفی مجاز زمستان سبز


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
مریم فیروزی
مریم فیروزی