پوست بید

پوست بید

بررسی اجمالی خواص پوست بید


پوست بید از ساقه گونه های مختلف درخت بید مثل بید سفید، بید اروپایی، بید سیاه، بید مشک، بید خشت، بید بنفش و ... بدست می آید. از پوست آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

پوست بید مشابه آسپیرین عمل می کند، بنابرین جهت درد، سردرد، درد عضلانی، درد قاعدگی، روماتیسم مفصلی، التهاب مفاصل و استخوان، نقرس، نوعی بیماری ستون فقرات به نام انکیلوزینگ اسپوندیلیتیس استفاده می شود. 

اثرات ضد درد پوست بید در طول تاریخ شناخته شده است، در زمان بقراط، پوست بید به طور رایج جهت درمان درد و تب جویده می شود. 

پوست بید همچنان جهت تب، سرماخوردگی، آنفولانزا، کاهش وزن استفاده می شود. 

سالیسین، جز فعال پوست بید می باشد که موجب مرگ بتوون موسیقیدان شده است. بتوون مقادیر خیلی زیاد پوست بید قبل از مرگ خورده است. اتوپسی گرفته شده از او اولین مورد گزارش شده از سمیت کلیوی ناشی از مصرف سالیسین می باشد. 

چگونه عمل می کند؟

پوست بید حاوی مواد شیمیایی به نام سالیسین می باشد که مشابه آسپیرین عمل می کند. 

موارد استفاده پوست بید


پوست بید ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

کمردرد: پوست بید ممکن است درد کمر را کاهش دهد. دزهای بالای پوست بید ممکن است موثرتر از دزهای پایین باشد. ممکن است یک هفته زمان ببرد تا نتیجه قابل توجه ایجاد شود. 

شواهد کافی جهت مصرف پوست بید در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

کاهش وزن: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف پوست بید در ترکیب با دانه کولا و افدرا ممکن است اندکی سبب کاهش وزن در افراد چاق و دارای اضافه وزن شود. البته مصرف این ترکیب به دلیل خطرات احتمالی ناشی از افدرا عاقلانه نمی باشد.مصرف افدرا در ایالات متحده به دلیل عوارض جانبی شدید ممنوع شده است. 

التهاب مفاصل و استخوان: نتایج تحقیقات بر روی عصاره پوست بید متناقض است. برخی از تحقیقات نشان می دهند که عصاره پوست بید ممکن است درد ناشی از التهاب مفاصل و استخوان را کاهش دهد، اما سایر تحقیقات چنین اثری نشان نمی دهند. 

روماتیسم مفصلی: تحقیقات اولیه نشان می دهند که عصاره پوست بید ممکن است در درمان روماتیسم مفصلی موثر نباشد. 

عوارض جانبی پوست بید


مصرف خوراکی پوست بید در عمده افراد در کوتاه مدت (تا ۱۲ هفته) ممکن است بی خطر باشد. 

ممکن است موجب معده درد و مشکلات هضم شود. همچنین می تواند موجب خارش، راش، واکنش های حساسیتی بخصوص در افراد حساس به آسپیرین شود. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف پوست بید در دوران بارداری موجود نیست. بهتر است از مصرف آن اجتناب شود. 

مصرف پوست بید در دوران شیردهی ممکن است خطرناک باشد. پوست بید حاوی موادی است که می تواند وارد شیر شود و اثرات زیان باری بر روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. در دوران شیردهی از مصرف پوست بید اجتناب کنید. 

کودکان: مصرف خوراکی پوست بید جهت عفونت های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان، ممکن است خطرناک باشد.  این نگرانی وجود دارد که آسپیرین ممکن است سبب افزایش خطر سندروم ری شود. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

اختلالات خون ریزی دهنده: پوست بید ممکن است سبب افزایش خون ریزی در افراد مبتلا به اختلالات خون ریزی دهنده شود. 

مشکلات کلیوی: پوست بید ممکن است جریان خون در کلیه ها را کاهش دهد که ممکن است سبب نارسایی کلیوی در برخی افراد خاص شود. در صورت ابتلا به مشکلات کلیوی، از مصرف پوست بید اجتناب کنید. 

حساسیت به آسپیرین: افراد مبتلا به آسم، زخم معده، دیابت، نقرس، هموفیلی، کاهش سطح پروترومبین، مشکلات کلیوی یا کبدی ممکن است به آسپیرین و پوست بید حساس باشند. مصرف پوست بید ممکن است عوارض حساسیتی شدید ایجاد کند. از مصرف آن اجتناب کنید. 

جراحی: پوست بید ممکن است سرعت انعقاد خون را کم کند. این نگرانی وجود دارد که ممکن است سبب خون ریزی شدید در طول جراحی و پس از آن شود. از مصرف پوست بید حداقل ۲ هفته قبل از جراحی اجتناب کنید. 

تداخلات پوست بید


تداخلات شدید: از این دسته ترکیب دارویی اجتناب کنید: 

داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد/ضد پلاکت): پوست بید ممکن است انعقاد خون را آهسته کند. مصرف پوست بید به همراه داروهای رقیق کننده خون ممکن است خطر خون ریزی و کبودی را افزایش دهد. 

برخی از داروهای این دسته شامل موارد زیر می باشند: 

آسپیرین، کلوپیدوگرل، دیکلوفناک، ایبوبروفن، ناپروکسن، دلتاپرین، انوکساپرین، هپارین، وارفارین،...

تداخلات حد متوسط: در خصوص این دسته از تداخلات دارویی هوشیار باشید: 

آسپیرین: پوست بید حاوی موادی مشابه آسپیرین می باشد. مصرف همزمان پوست بید و آسپیرین ممکن است سبب افزایش اثرات و عوارض جانبی آسپیرین شود. 

کولین منیزیم تری سالیسیلات: پوست بید حاوی موادی مشابه کولین منیزیم تری سالیسیلات می باشد. مصرف همزمان پوست بید و کولین منیزیم تری سالیسیلات ممکن است سبب افزایش اثرات و عوارض جانبی کولین منیزیم تری سالیسیلات شود. 

سالسالات: سالسالات یک سالسیلات است. سالسالات مشابه آسپیرین می باشد. پوست بید حاوی سالسیلات مشابه آسپیرین می باشد. مصرف همزمان پوست بید و سالسالات ممکن است سبب افزایش اثرات و عوارض جانبی سالسالات شود. 

مقدار مصرفی مجاز پوست بید


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی