سیب زمینی وحشی

سیب زمینی وحشی

بررسی اجمالی خواص سیب زمینی وحشی


سیب زمینی وحشی گیاهی است که حاوی ماده شیمیایی دیوسژنین می باشد که می تواند در آزمایشگاه به استروئید های مختلف مانند استروژن و دی هیدرواپیاندرواسترون تبدیل شود.

ریشه و غده ی این گیاه به عنوان منبع دیوسژنین برای تولید عصاره(مایعی حاوی دیوسژنین تغلیظ شده)استفاده می شود.

بیشتر از 600 گونه سیب زمینی وحشی داریم.برخی گونه ها مخصوصا به عنوان منبع تولید دیوسژنین در آزمایشگاه برای تولید استروئید کاشته می شوند.این گونه ها باتوجه به مزه ی تندشان خوراکی نیستند.فقط حدود12 گونه از این 600 گونه خوراکی می باشند.

دیوسژنین یا سیب زمینی وحشی اغلب به عنوان متغیر طبیعی به استروژن شناخته می شود درنتیجه آن را  جایگزین استروژن درمانی ،خشکی واژن در خانم های مسن،سندرم پیش قاعدگی،کرامپ قاعدگی،پوکی استخوان و محرک جنسی در آقایان و بانوان ،کوچک کننده سایز سینه استفاده می کنند. 

سیب زمینی وحشی احتمالا مقداری فعالیت شبه استروژنی دارد اما درواقع در بدن به استروژن تبدیل  نمی شود.این فرایند نیاز به تغییرات آزمایشگاهی دارد.

احتمالا سیب زمینی وحشی و دیوسژنین را به عنوان DHEA طبیعی هم می شناسند به خاطر اینکه در آزمایشگاه DHEA از دیوسژنین ساخته می شود اما این واکنش شیمیایی در بدن انسان اتفاق نمی افتد.پس استفاده از عصاره ی سیب زمینی وحشی سطح DHEA را در بدن انسان افزایش نمی دهد.هرکس که علاقه به استفاده از DHEA دارد نباید به محصولات سیب زمینی وحشی DHEAطبیغی بگوید.

سیب زمینی وحشی هم چنین برای درمان مشکلات روده ای که دیورتیکولوزیس نام دارد،درد کیسه صفرا،روماتیسم و افزایش انرژی استفاده می شود.

برخی بانوان کرم سیب زمینی وحشی را  روی پوست برای کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی استفاده می کنند.

چگونه عمل می کند؟

سیب زمینی وحشی حاوی موادیست که می تواند انواع استروئید ها مانند استروژن را در آزمایشگاه ساخت.اگرچه بدن نمی تواند مواد این گیاه را تبدیل به استروژن کند.

موارد استفاده سیب زمینی وحشی


احتمالا موثر برای:

 • علائم یائسگی:استفاده از کرم سیب زمینی وحشی روی پوست به مدت 3ماه علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و عرق های شبانه را کاهش نمی دهد.همچنین اثری روی سطح هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول،استرادیول با پروژسترون که در یائسگی نقش دارند،ندارد.

شواهد ناکافی برای:

 • استفاده به عنوان جایگزین طبیعی استروژن
 • خشکی واژن پس از قاعدگی
 • سندرم پیش قاعدگی
 • پوکی استخوان
 • افزایش انرژی و محرک جنسی در آقایان و بانوان
 • مشکلات کیسه صفرا
 • قاعدگی دردناک
 • روماتیسم
 • ناباروری
 • مشکلات قاعدگی

شواهد بیشتری لازم است تا از سیب زمینی وحشی در موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی سیب زمینی وحشی


سیب زمین وحشی وقتی به صورت خوراکی یا به صورت موضعی روی پوست قرار بگیرد احتمالا ایمن است.

مقدار زیاد از این گیاه می تواند باعث استفراغ شود.

ملاحظات و هشدارها:

 • بارداری و شیردهی:اطلاعات قابل اعتمادی درباره ی ایمنی استفاده از سیب زمینی وحشی در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست.بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.
 • وضعیت های حساس به هورمون مانند سرطان سینه،سرطان رحم،سرطان تخمدان،اندومتریوزیس و فیبروس رحمی:سیب زمینی وحشی ممکن است مانند استروژن عمل کند.اگر در شرایطی هستید که  با قرار گرفتن در برابر استروژن وضعیت بدتر می شود از مصرف آن خودداری کنید.
 •  کمبود پروتئین S:افراد با کمبود پروتئین S ریسک بیشتری برای لخته شدن خون دارند.این نگرانی وجود دارد که سیب زمینی وحشی ممکن است ریسک لخته شدن را در این افراد افزایش دهد برای اینکه مانند استروژن عمل می کند.

یک گزارش از بیماری با کمبود پروتئین S و لوپوس وجود دارد که پس از مصرف ترکیبی حاوی سیب زمینی وحشی ،دونگ کوئی،شبدر قرمز و توت مار به مدت 3 روز لخته ای که در سیاهرگ های شبکیه ی چشمش وجود داشت بهبود یافت.

اگر مشکل کمبود پروتئین Sدارید بهتر است از مصرف سیب زمینی وحشی خودداری کنید.

تداخلات سیب زمینی وحشی


درحال حاضر اطلاعاتی درباره ی تداخلات سیب زمینی وحشی در دسترس نیست.

مقدار مصرفی مجاز سیب زمینی وحشی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .