گندنای کوهی (یا فراسیون سفید)

گندنای کوهی (یا فراسیون سفید)

بررسی اجمالی خواص گندنای کوهی (یا فراسیون سفید)


گندنای کوهی (یا فراسیون سفید) یک گیاه است که از اندام هایی که بالای سطح زمین رشد می کند، برای ساخت دارو استفاده می شود.

از این گیاه برای مشکلات گوارشی از جمله از بین رفتن اشتها، سوء هاضمه، ومر (پف کردن)، نفخ، اسهال، یبوست و مشکلات کبد و کیسه صفرا استفاده می شود. همچنین در مشکلات تنفسی و ریوی از جمله سرفه (whooping cough)، آسم، سل، برونشیت و التهاب مجاری تنفسی کاربرد دارد.

خانم ها از این گیاه برای دوره های قاعدگی دردناک استفاده می کنند.

مردم همچنین برای پوست زرد شده (زردی)، کشتن کرم های انگلی، ایجاد عرق (عرق کردن) و افزایش تولید ادرار استفاده می کنند.

گندنای کوهی بعضی مواقع بر روی پوست برای آسیب های پوستی، زخم و جراحت اعمال می شود.

در صنعت، عصاره این گیاه به عنوان طعم دهنده در غذاها و نوشیدنی ها و به عنوان خلط آور در شربت های سرفه و آبنبات های مکیدنی (که برای درمان سرفه کاربرد دارند) کاربرد دارد. خلط آورها موادی هستند که بیرون راندن خلط از گلو را آسان تر می کنند.

 

چگونه عمل می کند؟

مواد شیمیایی موجود در این گیاه می تواند ترشحات مخاطی را رقیق کند، اسپاسم های معده و روده را کاهش دهد و باعث کاهش ورم (التهاب) شود.

موارد استفاده گندنای کوهی (یا فراسیون سفید)


اطلاعات ناکافی برای:

 • دیابت: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف چایی آماده شده از گندنای کوهی قبل از وعده غذایی در کنار مصرف داروهای دیابت به مدت 3 هفته، به آهستگی قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد.
 • مشکلات کبد و کیسه صفرا
 • یبوست
 • احتباس آب (ادم)
 • از بین رفتن اشتها
 • سوء هاضمه
 • ورم (پف کردن)
 • نفخ شکم
 • سرفه و سرماخوردگی
 • آسیب های پوستی
 • زخم ها
 • جراحت ها
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی گندنای کوهی (یا فراسیون سفید)


گندنای کوهی برای بیشتر افراد وقتی به صورت خوراکی در مقادیر غذایی مصرف شود، احتمالا بی خطر باشد و همچنین وقتی به صورت خوراکی به عنوان دارو مصرف می شود، امکان دارد بی خطر باشد. البته مصرف این گیاه به صورت خوراکی در مقادیر خیلی زیاد امکان دارد خطرناک باشد و می تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود. مصرف موضعی این گیاه نیز روی پوست می تواند باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود.

اطلاعات کافی درباره ی امنیت این گیاه در مصرف موضعی روی پوست وجود ندارد.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی این گیاه هنگام بارداری احتمالا خطرناک است و ممکن است باعث شروع قاعدگی شود و سقط جنین اتفاق بیفتد.

اگر درحال شرایط شیردهی هستید، فقط در مقادیر غذایی از این گیاه استفاده کنید. اطلاعات کافی درباره ی امنیت مصرف این گیاه در مقادیر دارویی وجود ندارد.

استفاده موضعی از این گیاه در هنگام بارداری و شیردهی ممنوع است. اطلاعات کافی درباره ی مصرف موضعی این گیاه وجود ندارد.

دیابت: این گیاه ممکن است قند خون را کاهش دهد و مصرف آن همران با داروهای مصرفی برای دیابت ممکن است باعث شود قند خون شما بیش از حد کاهش یابد. قند خون خود را در حین مصرف به دقت کنترل کنید.

اختلالات قلبی: نگرانی هایی وجود دارد که این گیاه ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم در افراد مبتلا به مشکلات قلبی شود. بهتر است از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری شود.

فشار خون پایین: این گیاه ممکن است فشار خون را کاهش دهد و مصرف آن ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود. افراد مبتلا به فشار خون پایین یا افرادی که درحال مصرف داروهای ضد فشار هستند، باید این گیاه را با احتیاط مصرف کنند.

عمل جراحی: این گیاه ممکن است قند خون را کاهش دهد و اختلالاتی در کنترل قند خون هنگام عمل جراحی یا بعد از آن ایجاد کند. از مصرف آن حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات گندنای کوهی (یا فراسیون سفید)


درحال حاضر هیچگونه اطلاعاتی درباره ی تداخلات این گیاه وجود ندارد.

مقدار مصرفی مجاز گندنای کوهی (یا فراسیون سفید)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری