وینپوستین

وینپوستین

وینپوستین ماده شیمیایی ساخت انسان که مشابه مواد شیمیایی موجود در گیاه پروانش کوچک  می باشد.

محصولات وینپوستین نیازمند مراقبت های آزمایشگاهی می باشند.

این ماده توسط کشور آلمان تحت برندی به نام کاوینتون به فروش می رسد.هم چنین نام ژنریک آن کاوینتون می باشد.

با این وجود وب سایت تبلیغاتی ادعا کرده است که بیش از هزار مطالعه روی ایمنی و اثربخشی این ماده که توسط تولید کننده  مجارستانی "ژدئون ریچتر" پیدا شده است.هم چنین تعداد کمی مطالعه ی کنترلی double _blindاز این ماده منتشر شده است.این گونه مطالعات ،مطالعاتی هستند که بهترین نوع استاندارد برای تفهیم اثربخشی و ایمنی محصولات می باشند.

برخی افراد تصور می‌کنند که وینپوستین موجب افزایش جریان خون در مغز شده و به همین دلیل این مکمل برای تقویت حافظه و جلوگیری از بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌هایی که به یادگیری، حافظه و مهارت پردازش اطلاعات آسیب می‌رسانند، مفید است.

وینپوستین همچنین برای جلوگیری و کاهش ناتوانی و مرگ ناشی از سکته مغزی ایسکمیک  استفاده می‌شود. این نوع سکته مغزی، زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون ، باعث می‌شود که سلول‌های مغز (نورون‌ها) از بین بروند زیرا اکسیژن دریافت نمی‌کنند.

مردم از این ماده برای پیشگیری و درمان سکته دقیقا بعد از اینکه اتفاق افتاد استفاده می کنند زیرا آنها تصور می کنند وینپوستین ممکن است خون را از لخته شدن حفظ کرده و هم چنین باعث محافظت نورون ها در برابر اثرات خطرناک کمبود اکسیژن می شود.

دیگر کاربرد های وینپوستین: برای درمان علائم یائسگی، سندرم خستگی مزمن و مشکلات تشنج و جلوگیری از بیماری بدماشینی

 پزشکان  گاهی اوقات این دارو را به صورت داخل وریدی برای درمان اختلالات تشنج و سکته مغزی استفاده می‌شود.

چگونه عمل می کند؟

دقیقا مشخص نیست که وینپوستین چگونه عمل می کند اما ممکن است جریان خون به مغز را افزایش داده و از سلول های مغزی در برابر جراحت محافظت کند.

احتمالا موثر برای:

 • بیماری هایی نظیر آلزایمر که باعث تداخل با روند تفکر می شود:این ماده ممکن است اثرات کمی بر از دست دادن مهارت تفکر به دلایل مختلف داشته باشد اما تفسیر بیشتر تحقیقات منتشر شده از سال 1990 و نتایج آن  بسیار سخت است چون در آنها انواع مختلفی واژگان و ویژگی ها برای مشکلات شناختی و فراموشی به کار رفته است.

شواهد ناکافی برای:

 • بیماری چشمی به نام تخریب ماکولای وابسته به سن(AMD):این بیماری وضعیتی است که باعث از بین رفتن بینایی در برخی افراد پیر می شود.تحقیقات اخیر نشان می دهد که استفاده از وینپوستین به صورت خوراکی تا 2ماه ممکن است بینایی را در افراد مبتلا به این بیماری بهبود ببخشد.
 • ازبین رفتن شنوایی:تحقیقات اخیر نشان می دهد که تجویز وریدی این ماده به مدت 10 روز باعث بهبود شنوایی در افراد ناشنوا نمی شود.
 • دیالیز:تحقیقات اخیر نشان می دهد که استفاده از این ماده به صورت روزانه تا 1 سال باعث کاهش ساخت کلسیم اطراف مفاصل در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی که نیاز به دیالیز دارند می شود.
 • تقویت حافظه:تحقیقات اخیر نشان می دهند که وینپوستین ممکن است حافظه را در افراد نرمال بهبود ببخشد .استفاده از این ماده همزمان با جینکگو هم چنین باعث تقویت حافظه کوتاه مدت در افراد نرمال می شود.
 • سکته مغزی:شواهدی وجود دارد که وینپوستین ممکن است روند تخریب مغز مرتبط به کمبود اکسیژن را کم کند .تعداد کمی مطالعات بالینی وجود دارد که پیرامون استفاده از این ماده برای سکته مغزی می باشد که اغلب به زبان غیر از انگلیسی می باشند.مطالعه علمی این تحقیقات نشان می دهد که توافقی بین این تحقیقات برای اثربخشی وینپوستین برای سکته مغزی وجود ندارد
 • وزوزگوش:برخی تحقیقات  نشان می دهند که استفاده از این ماده به صورت خوراکی یا وریدی همزمان با فیزیوتراپی ممکن است وزوزگوش را کم کند اگرچه استفاده وریدی این ماده ممکن است کم اثرتر از داروی نیسرگولین برای کاهش وزوزگوش به وجود آمده از صدای بلند باشد.
 • شب ادراری و مشکلات مرتبط با کنترل ادرار:تحقیقات اخیر نشان می دهند که استفاده از وینپوستین به مدت 2 هفته تعداد دفعاتی که شخص نیاز به ادرار کردن در طول روز یا شب دارد را کم می کند.
 • جلوگیری از بیماری آلزایمر
 • بیماری بدماشینی
 • علائم یائسگی
 • تشنج
 • سندرم خستگی مزمن

شواهد بیشتری مورد نیاز است تا از وینپوستین در موارد بالا استفاده شود.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر سپیده صالحی