شاه پسند

شاه پسند

بررسی اجمالی خواص شاه پسند


شاه پسند یک گیاه است که از قسمت هایی که بالاتر از سطج زمین رشد می کند برای ساخت دارو استفاده می شود.

این گیاه برای گلودرد و بیماری های مجاری تنفسی مانند آسم و سرفه (whooping cough) و همچنین برای اختلالات قلبی مانند درد قفسه سینه و احتباس آب به دلیل نارسایی قلبی استفاده می شود.

شاه پسند همچنین برای افسردگی، تشنج (hysteria)، تشنج generalized (نوعی تشنج)، درد کیسه صفرا، آرتروز، نقرس، اختلالات متابولیسمی، "کمبود آهن خون" (کم خونی)، تب و ریکاوری (بهبود) بعد از تب استفاده می شود.

دیگر کاربردها شامل تسکین درد، اسپاسم، خستگی، اختلالات عصبی، اختلالات گوارشی، بیماری های کبد و کیسه صفرا، زردی و اختلالات کلیه و مجاری ادراری پایین تر می شود.

خانم ها از این گیاه برای درمان علائم یائسگی، قاعدگی نامنظم و افزایش جریان شیر مادر (در دوران شیردهی) استفاده می کنند.

بعضی از مردم این گیاه را مستقیما بر روی پوست برای درمان زخم، آبسه و سوختگی هایی که دیر بهبود می یابند، برای آرتروز، درد مفاصل (روماتیسم)، در رفتگی، کبودی (ساییدگی) استخوان و خارش استفاده می شود. شاه پسند همچنین برای غرغره کردن برای علائم سرماخوردگی و سایر اختلالات دهان و گلو استفاده دارد.

این گیاه در ترکیب با ریشه كوشاد (ژانسیان)، گل European elder، گل پامچال و ترشک (sorrel) برای نگه داشتن سینوس های سالم و درمان سینوس های ملتهب و ورم کرده (سینوزیت) استفاده می شود.

در صنعت، شاه پسند به عنوان طعم دهنده در نوشیدنی های الکلی کاربرد دارد.

 

چگونه عمل می کند؟

شاه پسند حاوی مواد شیمیایی بوده که ممکن است باعث کاهش التهاب شود.

موارد استفاده شاه پسند


اطلاعات ناکافی برای:

 • التهاب مجاری بینی (سینوزیت): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف محصول خاصی از شاه پسند که حاوی ریشه كوشاد (ژانسیان)، گل European elder، گل پامچال و ترشک (sorrel) به نام (SinuComp, Sinupret) به صورت خوراکی همراه با آنتی بیوتیک و احتقان زداهای بینی (برای گرفتگی بینی) برای درمان بیماری سینوزیت (که به صورت ناگهانی به وجود آمده یا از قبل وجود داشته) استفاده می شود که اثر بهتری از استفاده تنهایی از دارو دارد.
 • گلودرد
 • آسم
 • سرفه (Whooping cough)
 • درد سینه
 • آبسه
 • سوختگی
 • سرماخوردگی
 • آرتوروز
 • خارش
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی شاه پسند


شاه پسند برای بیشتر افراد وقتی به صورت خوراکی در مقادیر غذایی مصرف شود احتمالا بی خطر باشد. همچنین وقتی به صورت خوراکی در مقادیر کم به عنوان ترکیبی از یک محصول (SinuComp, Sinupret) حاوی ریشه كوشاد (ژانسیان)، گل elderflower، ترشک (sorrel) و گل پامچال مصرف شود، امکان دارد بی خطر باشد. اطلاعات کافی درباره ی امنیت مصرف این گیاه در مقادیر دارویی به جز به عنوان قسمتی از محصولات ترکیبی وجود ندارد. محصولات ترکیبی می تواند باعث ایجاد ناراحتی های گوارشی و گاها واکنش های حساسیتی پوستی ایجاد کنند.

بخش های توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی قابل اعتمادی درباره ی امنیت مصرف شاه پسند در زمان بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض احتیاط از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید.

تداخلات شاه پسند


در حال حاضر هیچگونه اطلاعاتی درباره ی تداخلات این گیاه وجود ندارد.

مقدار مصرفی مجاز شاه پسند


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری