سنبل الطیب

سنبل الطیب

سنبل الطیب یک گیاه بومی اروپا و بخش هایی از آسیا می باشد، اما در آمریکای شمالی نیز می روید. از ریشه آن دارو تهیه می شود. 

سنبل الطیب جهت درمان اختلالات خواب (خصوصا بی خوابی) استفاده می شود. سنبل الطیب بصورت خوراکی جهت اضطراب، اختلالات روانی نیز استفاده می شود، اما اطلاعات علمی محدودی جهت اثبات کاربرد آن در این موارد موجود است. 

در صنایع، روغن و عصاره سنبل الطیب به عنوان طعم دهنده و عطر دهنده در تولید مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟ 

سنبل الطیب مشابه آرام بخش بر روی مغز و سیستم عصبی عمل می کند. 

سنبل الطیب ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

بی خوابی: نتایج تحقیقات در خصوص این اثر متناقض است. بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که مصرف سنبل الطیب زمان به خواب رفتن را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کاهش می دهد. سنبل الطیب کیفیت خواب را بهبود می بخشد. به نظر می رسد مصرف دزهای ۴۰۰ تا ۹۰۰ میلی گرم سنبل الطیب، ۲ ساعت قبل از خواب بهترین اثر را داشته باشد. ممکن است نیاز به مصرف مداوم آن، حتی تا ۴ هفته، باشد تا اثر کامل آن ظاهر شود. برخی از تحقیقات نشان می دهد که ترکیب سنبل الطیب با سایر گیاهان مثل رازک یا بادرنجبویه باعث بهبود کیفیت خواب می شود. مصرف سنبل الطیب همچنین ممکن است سبب بهبود کیفیت خواب در افرادی شود، که قرص های خواب را ترک می کنند. البته سایر تحقیقات نشان می دهد که سنبل الطیب به سرعت قرص های خواب اثر نمی کند. 

علایم یائسگی: تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۲۲۵ میلی گرم ریشه سنبل الطیب ۳ بار در روز و به مدت ۸ هفته، شدت و دفعات گرگرفتگی را در خانم های یائسه کاهش می دهد. 

شواهد کافی جهت مصرف سنبل الطیب در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

اضطراب: شواهد متناقضی در مورد اثربخشی سنبل الطیب در اضطراب وجود دارد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف سنبل الطیب ممکن است اضطراب را کاهش دهد. البته سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی دهند. نتایج متناقض ممکن است به علت تفاوت در دز، نوع و شدت اضطراب تحت درمان باشد. 

افسردگی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف سنبل الطیب و هوفاریقون علایم افسردگی را بهبود می بخشد. مصرف دزهای بالای سنبل الطیب (۱۰۰۰ میلی گرم) و هوفاریقون (۵۰۰ میلی گرم) بیش از دزهای پایین موثر می باشد. 

اختلالات قاعدگی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ۲۲۵ میلی گرم سنبل الطیب ۳ بار در روز و به مدت ۲ سیکل، درد و نیاز به مصرف مسکن را در دوران قاعدگی کاهش می دهد. 

بی قراری: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ۱ یا ۲ قرص حاوی ۱۶۰ میلی گرم ریشه سنبل الطیب و ۸۰ میلی گرم بادرنجبویه، ۱ یا ۲ بار در روز، ممکن است علایم بی قراری شدید را در کودکان زیر ۱۲ سال کاهش دهد. 

استرس: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم سنبل الطیب به مدت ۷ روز قبل از استرس فکری، فشار خون، ضربان قلب، احساس فشار تحت استرس را کاهش می دهد. سایر تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۱۰۰ میلی گرم سنبل الطیب قبل از سخنرانی، احساس اضطراب را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان می دهد که یک تک دز فرآورده ترکیبی حاوی ۳۶۰ میلی گرم سنبل الطیب و ۲۴۰ میلی گرم بادرنجبویه، اضطراب را کاهش می دهد. البته در صورت افزایش دز اجزای آن (۱۰۸۰ میلی گرم سنبل الطیب و ۷۲۰ میلی گرم بادرنجبویه) باعث افزایش اضطراب می شود. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارد: 

  • اختلال بیش فعالی
  • سندروم خستگی مزمن
  • تشنج
  • صرع
  • سردرد
  • لرزش خفیف
  • درد مفاصل و عضلانی 
  • معده درد
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی