خارخاسک

خارخاسک

خارخاسک نوعی گیاه میوه دار است که میوه ی آن از خار پوشیده شده است.

شایعه است که از خارخاسک به عنوان سوراخ کننده برگ انگور شناخته می شود به دلیل اینکه خارهای آن بسیار تیز است و می تواند چرخ یک دوچرخه را پنچر کند.

از میوه، برگ و ریشه ی آن به عنوان دارو استفاده می شود.

از خارخاسک برای درد قفسه سینه، اگزما، بزرگ شدن پروستات، اختلالات جنسی، ناباروری و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود اما دلایل علمی ثابت شده ای برای این مصارف وجود ندارد.

چگونه عمل می کند؟

خارخاسک دارای موادی است که ممکن است باعث افزایش برخی هورمون ها می شود هرچند به نظر می رسد که روی هورمون های مردانه(تستوسترون) در انسان موثر نباشد

 

احتمالا غیر موثر باشد برای:

  • بهبود عملکرد ورزشکاران.

به نظر نمی رسد که مصرف خوراکی خارخاسک به تنهایی یا به همراه سایر مکمل های گیاهی باعث بهبود ترکیبات بدنی یا عملکرد ورزشی ورزشکاران شود.

اطلاعات ناکافی:

  • درد قفسه سینه( پکتوریس آنژین):

بررسی های اولیه نشان می دهد که مصرف خوراکی خارخاسک ممکن است بتواند علایم آنژین را کاهش دهد.

  • اگزما (آتوپیک درماتیت):

مصرف خوراکی این گیاه به همرا 9 گیاه دیگر ممکن است باعث کاهش قرمزی و کهیرهای پوستی در بزرگسالان و کودکانی که دچار نوع خاصی از اگزما هستند شود؛ هرچند در برخی از مطالعات هیچ تاثیری نشان داده نشده است.

بزرگی پروستات (بزرگی خوش خیم پروستات):

  • مطالعات اولیه نشان می دهد که مصرف همزمان خارخاسک و برگ کاری(Murraya koenigii) برای مدت 12 هفته باعث بهبود علایم مشابهی که با تجویز داروی تامسولوسین در مردان با مشکل بزرگی پروستات صورت می گیرد می شود.

در مطالعه دیگری نشان داده شده که مصرف همزمان خارخاسک، جلبک قهوه ای، کایتوزان و نخل اره ای برای 2 ماه باعث بهبود  علایم و کیفیت زندگی در مردان با مشکلات قسمت پایینی مجاری ادراری با بزرگی خوش خیم پروستات یا بدون آن می شود.

  • اختلال در نعوض:

مطالعات اولیه نشان می دهد که مصرف این گیاه به مدت 3 ماه باعث بهبود نعوض در مردان با مشکل کمبود نسبی آندروژن می شود.

در مطالعه دیگری نشان داده شده که مصرف همزمان خارخاسک، جلبک قهوه ای و کایتوزان به مدت 3 ماه باعث بهبود رضایت جنسی، تمایل، توانایی نعوض و بهبود کیفیت زندگی جنسی در مردان با مشکل نعوض می شود؛ هرچند در مطالعه دیگری نشان داده شده که مصرف خارخاسک به تنهایی برای مدت 30 روز باعث بهبود نعوض در این مردان نمی شود. 

  • ناباروری:

بررسی های صورت گرفته برای تاثیر این گیاه بر روی ناباروری مجادله برانگیز(متناقض) بوده است؛ در برخی از مطالعات نشان داده شده است که مصرف خارخاسک به مدت 60 روز باعث افزایش تعداد اسپرم در مردانی که تعداد اسپرم آنها کم است نمی شود، اما مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف این گیاه به مدت 30 روز باعث افزایش حجم مایع منی در هر نعوض افزایش غلظت اسپرم و بهبود حرکت اسپرم در مردانی با مشکل کمبود اسپرم و کمی حرکت اسپرم هستند می شود. 

در مطالعه دیگری نشان داده که مصرف این گیاه به مدت 1 تا 2 ماه باعث افزایش تمایل جنسی و نعوض در مردانی می شود که به دلیل پایین بودن توستسترون  با مشکل ناباروری روبه رو هستند.

  • مشکلات جنسی در زنان:

مطالعات اولیه نشان می دهد که مصرف خارخاسک به مدت 4 هفته در زنان با تمایل جنسی کم، باعث بهبود تمایل جنسی، برانگیختگی، رضایت، ارگاسم، درد و روان کنندگی می شود.

در مطالعه دیگری نشان داده شده که مصرف 90 روز این گیاه باعث بهبود تمایل جنسی، برانگیختگی،احساسات، روان کنندگی، توانایی رسیدن به ارگاسم و آسودگی جنسی در دوران بعد از یائسگی در زنان با مشکلات جنسی می شود.

  • "خون خسته"(کم خونی):
  • سرطان
  • نفخ دستگاه گوارش( نفخ شکمی)

شواهد بیشتری نیاز است تا بتوان خارخاسک را برای موارد استفاده ذکر شده موثر شمرد.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر رويا مدرسى