گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

بررسی اجمالی خواص گوجه فرنگی


گوجه فرنگی یک گیاه است. میوه آن از سبزیجات آشنا می باشد اما میوه، برگ و تاک آن برای دارو استفاده می شود.

گوجه فرنگی برای موارد زیر استفاده می شود: 

پیشگیری از سرطان سینه، مثانه، گردن رحم، کولون و رکتوم، معده، ریه، تخمدان، پانکراس و پروستات، جلوگیری از دیابت، بیماری های قلب و عروق خونی (بیماری قلبی عروقی)، آب مروارید و آسم.

برخی از افراد برای درمان فشار خون بالا، استئوآرتریت، سرماخوردگی، لرز و اختلالات گوارشی از آن استفاده می کنند.

چگونه عمل می کند؟

گوجه فرنگی حاوی یک ماده شیمیایی به نام لیکوپن می باشد که به نظر می رسد نقش مهمی در جلوگیری از سرطان داشته باشد. برای بدن استفاده از لیکوپن موجود در محصولات گوجه فرنگی مانند رب یا آب آن، نسبت به گوجه فرنگی تازه آسان تر است.

محققان وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) و دانشگاه پوردو در حال رشد یک گوجه فرنگی هستند که حاوی بیش از دو برابر لیکوپن می باشد و عمر قفسه ای طولانی تری نسبت به گوجه فرنگی موجود دارد. گوجه فرنگی که هنوز در حال توسعه می باشد، با یک ژن مخمر اصلاح شده است که روند رسیدن را کندتر می کند تا زمان بیشتری برای انباشته شدن لیکوپن وجود داشته باشد. محققان بر این باورند که چندین سال طول خواهد کشید که این گوجه فرنگی در قفسه مغازه ها ارائه شود.

موارد استفاده گوجه فرنگی


امکان دارد بی اثر باشد برای:

 • جلوگیری از سرطان مثانه 
 • جلوگیری از سرطان پستان
 • جلوگیری از دیابت

شواهد نا کافی برای:

 • سرطان دهانه رحم. برخی شواهد محدود نشان می دهد که خوردن گوجه فرنگی زیاد با پایین آمدن احتمال پیشرفت سرطان سرویکس همراه است.

 

 • سرطان کولون و رکتوم (سرطان کولورکتال). یافته های تحقیقاتی در مورد اثر گوجه فرنگی بر روی سرطان کولورکتال اختلاف نظر دارند. بعضی از مطالعات نشان می دهد که گوجه فرنگی یا محصولات آن ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به این نوع سرطان کمک کند، اما مطالعات دیگری که برخی از دانشمندان فکر می کنند بهتر طراحی شده اند، هیچ مزیتی ندارند.

 

 • سرطان معده. تا کنون، مطالعات انجام شده در مورد اینکه آیا گوجه فرنگی یا محصولات مبتنی بر آن می تواند به جلوگیری از سرطان معده کمک کند، توافق نظر ندارند.

 

 • سرطان ریه. یافته های در هم ریخته در مورد تاثیر خوردن گوجه فرنگی بر سرطان ریه وجود دارد. برخی تحقیقات نتیجه می گیرند که گوجه فرنگی یا محصولات مبتنی بر آن می تواند به پیشگیری از سرطان ریه کمک کند. اما این مطالعات مورد انتقاد قرار گرفته اند زیرا رفتار مصرف دخانیات مردم را در نظر نگرفته اند. تحقیقات در مقیاس بزرگ با کیفیت بالا، هیچ ارتباطی بین مصرف گوجه فرنگی و خطر ابتلا به سرطان ریه نشان نمی دهند.

 

 • سرطان تخمدان. برخی تحقیقات نشان می دهد که خوردن گوجه فرنگی زیاد یا نوشیدن فراوان آب آن به نظر نمی رسد که از سرطان تخمدان جلوگیری کند؛ با این حال مصرف سس گوجه فرنگی دو بار یا بیشتر در هفته به نظر می رسد خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد. شواهد دیگر نشان می دهد که افزایش رژیم مصرف لیکوپن، به ویژه از سس گوجه فرنگی، با کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان جوان (قبل از یائسگی) همراه است.

 

 • سرطان پانکراس. نتایج مطالعه در مورد اثربخشی گوجه فرنگی بر خطر سرطان پانکراس اختلاف نظر دارند. یک مطالعه در مقیاس بزرگ نشان می دهد که خوردن گوجه فرنگی یا محصولات آن به نظر نمی رسد که از سرطان پانکراس جلوگیری کند. با این حال، مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف گوجه فرنگی خام و مصرف زیاد آن به طور کلی با کاهش احتمال پیشرفت سرطان پانکراس در ارتباط می باشد.

 

 • سرطان پروستات. نتایج مطالعه در مورد اثربخشی گوجه فرنگی بر خطر سرطان پروستات اختلاف نظر دارند. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که یک بار یا بیشتر در هفته محصولات گوجه فرنگی شامل گوجه، سس گوجه فرنگی، پیتزا یا آب آن را مصرف می کنند، نسبتا کاهش می یابد. با این وجود، تحقیقات دیگر هیچ مزیتی پیدا نکردند.

 

 • بیماری های قلب و عروق خونی (بیماری قلبی عروقی). برخی تحقیقات نشان می دهد که خوردن بیشتر غذاهایی با پایه ی گوجه فرنگی با کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته در زنان همراه است.

 

 • فشار خون بالا. شواهد اولیه نشان می دهد که یک عصاره گوجه فرنگی خاص (Lyc-O-Mato) ممکن است فشار خون را در افرادی که دارای فشار خون بالا خفیف و درمان نشده هستند، مقداری کاهش دهد.

 

 •  آب مروارید. خوردن بیش از ۳ وعده گوجه فرنگی هر هفته ممکن است به جلوگیری از آب مروارید کمک کند.

 

 • آسم. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک عصاره گوجه فرنگی خاص (Lyc-O-Mato)  به نظر می رسد علائم را در افراد مبتلا به حملات آسم بعد یا در طی ورزش کاهش می دهد.

 

 • آرتروز 
 • سرماخوردگی
 • لرزش
 • اختلالات گوارشی
 • سایر مشکلات

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان گوجه فرنگی را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی گوجه فرنگی


گوجه فرنگی هنگامی که به عنوان غذا استفاده شود، بی خطر می باشد. عصاره گوجه فرنگی خاص (Lyc-O-Mato) نیز ممکن است در هنگام استفاده تا هشت هفته، بی خطر باشد.

برگ گوجه فرنگی خطرناک است. در مقادیر زیاد، برگ های آن می توانند باعث مسمومیت شوند. علائم مسمومیت ممکن است شامل سوزش شدید دهان و گلو، استفراغ، اسهال، سرگیجه، سردرد، اسپاسم خفیف و در موارد شدید مرگ باشد.

در مورد بی خطر بودن تاک گوجه فرنگی اطلاعات کافی شناخته شده نیست.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

 • بارداری و شیردهی: گوجه فرنگی برای زنان باردار و شیرده در مقادیر غذایی بی خطر است. اما در مقادیر بیشتر دارویی باید قبل از اینکه اطلاعات بیشتر شناخته شود، از مصرف آن اجتناب شود.

تداخلات گوجه فرنگی


ما در حال حاضر هیچ اطلاعاتی راجع به تداخلات گوجه فرنگی نداریم.

مقدار مصرفی مجاز گوجه فرنگی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر طناز خسروی
دکتر طناز خسروی