عصاره تیموس

عصاره تیموس

بررسی اجمالی خواص عصاره تیموس


عصاره تیموس ماده شیمیایی می باشد که ساخته دست انسان است یا از غده ی گاو تولید می شود.

عصاره تیموس برای عفونت هایی مانند عفونت های تنفسی برگشت پذیر،سرماخوردگی،آنفولانزا،بیماری H1N1،انفولانزای خوکی،هپاتیت B,C،هرپس، مونونوکلئوز عفونی،زونا،سینوزیت و ایدز کاربرد دارد.

این عصاره هم چنین برای آسم،تب یونجه،آلرژی به غذا ،سرطان،آرتریت روماتید،سندرم خستگی مزمن و لوپوس استفاده می شود.

دیگر کاربردهای عصاره تیموس:حفظ تولید سلول های سفید در بیماران مبتلا به سرطان تحت درمان با اشعه یا شیمی درمانی  و پیشگیری از اثرات پیری

کیفیت و قدرت عصاره تیموس تولیدی می تواند متفاوت باشد.

چگونه عمل می کند؟

عصاره ی تیموس با بهبود و افزایش سیستم ایمنی عمل می کند

موارد استفاده عصاره تیموس


احتمالا موثر برای:

 • تب یونجه:شواهدی وجود دارد که درمان برای 4 ماه با عصاره غده تیموس گوساله ممکن است تعداد اپیزود های آلرژی را در افراد مبتلا به تب یونجه کاهش دهد.
 • آسم: استفاده از عصاره غده تیموس گوساله ممکن است حمله های حاد آسم را در بچه های رده سنی تا 1 سال مبتلا به آسم را کاهش دهد.
 • بیماری مربوط به ماهیچه قلب(کاردیو میو پاتی):تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از عصاره تیموس گوساله همزمان با درمان های معمول توانایی فعالیت کردن ،عملکرد قلب،علائم بیماری و احتمال نجات از بیماری را در افرادی که به بیماری خاصی از قلب به نام کاردیومیوپاتی مبتلا هستند ،بهبود می بخشد.
 • آلرژی به غذا:استفاده از عصاره غده تیموس گوساله همزمان با پیروی از رژیم غذایی ممکن است از واکنش های آلرژیک به غذا جلوگیری کند .
 • عفونت ریه:استفاده از عصاره غده تیموس گوساله از راه خوراکی نسبتا تعداد عفونت ها و حمله های سرفه ای را در افرادی که به طور متعدد مبتلا به عفونت ریه می شوند کاهش می دهد.عصاره غده تیموس گوساله به تنهایی یا به همراه واکسن  احتمالا موثر تر از واکسن به تنهایی یا آنتی بیوتیک در کاهش تعداد و دوره ی عفونت در بزرگسالان مبتلا به این بیماری است.

شواهد ناکافی برای:

 • ایدز
 • آرتریت
 • سرطان
 • هرپس
 • زونا

شواهد بیشتری مورد نیاز است تا از عصاره تیموس در موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی عصاره تیموس


عصاره تیموس وقتی به صورت خوراکی مصرف شود در اکثر افراد احتمالا ایمن است.

برای اینکه تیموس از حیوانات به وجود می آید این نگرانی وجود دارد که با اجزای دیگر حیوان آلوده شده باشد .هر محصولی که از اجزای آلوده و بیمار حیوان تولید شده باشد برای سلامت انسان خطرناک است.اگرچه تا کنون هیچ گزارشی از انتقال بیماری به انسان از طریق استفاده عصاره تیموس آلوده وجود نداشته است.

ملاحظات و هشدارها:

 • بارداری و شیردهی:اطلاعات قابل اعتمادی درباره ی ایمنی استفاده از عصاره تیموس در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد.بهتر است از مصرف ان جلوگیری کنید.
 • سیستم ایمنی ضعیف:افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند(برای مثال افراد مبتلا به ایدز)یا افرادی که از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی بدنشان را ضغیف کرده است (برای مثال گیرنده های عضو)احتمال آلودگی بیشتری دارند.این افراد باید از مصرف این عصاره خودداری کنند تا از میکروب ها زدوده شود.

تداخلات عصاره تیموس


تداخلات متوسط (هنگام استفاده همزمان هوشیار باشید.):

 • داروهایی که سیستم ایمنی را ضعیف می کنند:داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند می توانند شانس احتمال بیماری را افزایش دهند .عصاره تیموس از حیوانات ساخته شده .این نگرانی وجود دارد که محصولاتی که از حیوانات تولید شده اند ممکن است حاوی بیماری های خطرناکی باشند و باعث عفونت شوند.استفاده از داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند همزمان با عصاره تیموس ممکن است شانس ابتلا به بیماری را افزایش دهند.اگر از داروهایی استفاده می کنید که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند از عصاره تیموس استفاده نکنید.

برخی داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند:آزاتیوپرین،باسیلیکسیمب،سیکلوسپورین،داکلی زومب،مورامونب سیدی3،میکوفنولات،تاکرولیموس،سیرولیموس،پردنیزون،کورتیکواستروئید و...

مقدار مصرفی مجاز عصاره تیموس


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .