چغندر

چغندر

بررسی اجمالی خواص چغندر


چغندر یک گیاه است. ریشه آن در داروهای طبیعی استفاده می شود.

این گیاه در کنار داروها در درمان بیماری های کبدی و کبد چرب استفاده می شود. همچنین برای کمک به کاهش سطح تری گلیسیرید (یک نوع چربی) در خون، کاهش فشار خون و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

شواهدی وجود دارد که یک ماده شیمیایی موجود در چغندرها میتواند به مبارزه با چربی در کبد کمک کند. همچنین حاوی یک ماده شیمیایی است که ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد. بعلاوه می تواند نیتریک اکساید را در بدن افزایش دهد. این ماده شیمیایی می تواند رگهای خونی را تحت تاثیر قرار دهد.

موارد استفاده چغندر


شواهد ناکافی برای:

  • کاهش سطح تری گلیسیرید در خون. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک محصول خاص (Neo40-DailyNeogenis) حاوی ریشه چغندر و توت زالزالک دو بار در روز به مدت ۳۰ روز ممکن است نوعی از چربی موجود در خون به نام تری گلیسیرید را در افرادی که در معرض خطر بیماری قلبی هستند کاهش دهد.

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده‌ی زیر موثر شمرد:

  • درمان حمایتی برای کبد چرب و سایر بیماری های کبدی 
  • کاهش فشار خون
  • بهبود عملکرد ورزشی

عوارض جانبی چغندر


عوارض جانبی

چغندر برای بسیاری از افراد زمانی که در مقادیری که معمولا در غذاها یافت می شود، مصرف شود، احتمالا بی خطر است. چغندر برای بسیاری از افراد زمانی که بصورت خوراکی و در مقادیر دارویی باشد، امکان دارد بی خطر باشد.

چغندر می تواند باعث کاهش سطح کلسیم و آسیب کلیه شود.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

  • بارداری و شیردهی: این موضوع شناخته شده نیست که آیا استفاده از چغندر در مقادیر زیاد دارویی در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است. در مقادیر غذایی مصرف کنید.
  • بیماری کلیه: مصرف زیاد چغندر ممکن است بیماری کلیوی را بدتر کند.

تداخلات چغندر


ما در حال حاضر هیچ اطلاعاتی راجع به تداخلات چغندر نداریم.

مقدار مصرفی مجاز چغندر


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر طناز خسروی
دکتر طناز خسروی