درخت ترمیناله

درخت ترمیناله

بررسی اجمالی خواص درخت ترمیناله


ترمیناله یک درخت است که 3 گونه ی آن مصرف دارویی دارد:ترمیناله ارجون،هلیله سیاه و گونه بالریکا 

در طب سنتی آیورودا ،ارجون برای تعادل 3 مزاج کافا،پیتا و واتا استفاده می شد.هم چنین این درخت برای آسم،مشکلات مجرای صفرا ،نیش عقرب و مسموم شدن استفاده می شد.

پوست درخت ارجون در هند حدود 3000سال پیش ابتدا به عنوان درمان بیماری قلب استفاده می شد.یک پزشک هندی به نام واگباتا برای اولین بار این محصول را برای مشکلات قلبی در قرن 7 پس از میلاد پیشنهاد کرد.

تحقیقات روی ترمیناله از سال 1930 آغاز شده است اما نتایج ناسازگار هستند.نقش آن حتی روی بیماری های قلبی هنوز دقیق نیست.

با این حال مردم امروزه از ارجون برای مشکلات قلبی و رگ های خونی مانند بیماری قلبی و وابسته به قفسه سینه ،فشارخون بالا و کلسترول بالا استفاده  می کنند.

هم چنین این درخت به عنوان دیورتیک ،برای گوش درد ،اسهال خونی ،بیماری های مقاربتی ،بیمار یهای مرتبط با مجرای ادرار و افزایش میل جنسی استفاده می شود.

ارجون و ترمیناله بالریکا هر دو برای کلسترول بالا و مشکلات هضم غذا مانند اسهال و یبوست وسوء هاضمه استفاده می شوند.هم چنین برای ایدز هم مورد استفاده قرار می گیرند.

ترمیناله بالریکا برای محافظت از کبد و مجرای تنفسی مانند عفونت مجرای تنفسی ،سرفه  و سوزش گلو مورد استفاده قرار می گیرد.

هلیله سیاه برای اسهال خونی مورد استفاده قرار می گیرد.

هلیله سیاه و ترمیناله بالریکا هردو به عنوان لوسیون برای جراحت چشم استفاده می شود.

هلیله سیاه به صورت موضعی به عنوان دهانشویه و غرغره کردن استفاده می شود.

هلیله سیاه به صورت داخل واژنی برای شستشوی واژن  در عفونت های واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

در طب سنتی آیورودا ترمیناله بالریکا به  همراه هلیله سیاه و آمله به عنوان هماهنگ کننده سلامت مورد استفاده قرار می گرفت.این ترکیب هم چنین برای کاهش کلسترول و جلوگیری از تخریب بافت مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه عمل می کند؟

ترمیناله حاوی اجزایی است که کمک می کند قلب تحریک شود .هم چنین ممکن است با کم کردن کلسترول و فشار خون به عملکرد قلب کمک کند.

موارد استفاده درخت ترمیناله


احتمالا موثر برای:

 • درد قفسه سینه(آنژین):برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از ترمیناله از راه خوراکی به همراه درمان های متداول علائم را در افرادی که درد قفسه سینه بعد از حمله قلبی تجربه کرده اند بهبود می بخشد
 • نارسایی احتقانی قلبی:برخی تحقیقات نشان می دهند که استفاده از ترمیناله از راه خوراکی به مدت 2 هفته علائم بیماری را  در این افراد بهبود می بخشد.

شواهد ناکافی برای:

 • گوش درد
 • عفونت ایدز
 • مشکلات ریه
 • اسهال شدید
 • مشکلات ادراری
 • احتباس مایعات

شواهد بیشتری نیاز است تا از ترمیناله در موارد بالا استفاده شود. 

عوارض جانبی درخت ترمیناله


ارجون وقتی به صورت خوراکی به مدت 3 ماه یا کمتر مورد استفاده قرار بگیرد احتمالا ایمن است.اما بدون نظارت پزشکی آن را مصرف نکنید ممکن است به قلب آسیب برساند.

اطلاعات کافی درباره ی ایمنی ترمیناله بالریکا و هلیله سیاه در دسترس نیست.بهتر است تا به دست آمدن اطلاعات بیشتر از مصرف آن خودداری کنید.

ملاحظات و هشدارها:

 • بارداری:تعدادی شواهد وجود دارد که ارجون احتمالا در دوران بارداری خطرناک است.ایمنی 2 گونه دیگر در دوران بارداری نامشخص است .بهتر است از مصرف هر3 گونه خودداری کنید.
 • شیرهی:اطلاعات کافی درباره ی ایمنی این گیاه وجود ندارد یهتر است از مصرف آن خودداری کنید.
 • دیابت:ترمیناله ممکن است سطح قند خون را پایین بیاورد.دارودرمانی دیابت شما ممکن است توسط پزشکتان نیاز به تغییر داشته باشد.
 • عمل جراحی:ترمیناله ممکن است قند خون را پایین بیاورد و با تنظیم قند خون حین جراحی ممانعت کند.استفاده از ترمیناله را حداقل 2هفته قبل از عمل متوقف کنید.

تداخلات درخت ترمیناله


در حال حاضر اطلاعاتی درباره تداخلات ترمیناله در دسترس نیست.

مقدار مصرفی مجاز درخت ترمیناله


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .