پرتقال

پرتقال

از پوست و آب پرتقال جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

پرتقال به طور رایج جهت کلسترول بالا، بالا بودن فشار خون و پیشگیری از سکته قلبی استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

پرتقال حاوی مقادیر زیاد ویتامین C می باشد. برخی از محققین بر این باورند که پرتقال به دلیل داشتن ویتامین C به عنوان آنتی اکسیدان، می تواند به درمان آسم کمک کند. 

پرتقال همچنین حاوی مقادیر زیاد پتاسیم می باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که پتاسیم به تنظیم فشار خون کمک می کند و از سکته قلبی جلوگیری می کند. 

پرتقال و آب آن جهت پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه استفاده می شوند، زیرا دارای مقادیر بالای سیترات هستند. سیترات به کلسیم متصل می شود و از تشکیل سنگ کلسیمی جلوگیری می کند. 

پرتقال ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

پیشگیری از بالا رفتن فشار خون: به نظر می رسد نوشیدن آب پرتقال خطر بالا رفتن فشار خون را کمتر می کند. سازمان غذا و داروی آمریکا به تولید کنندگان آب پرتقالی که محصول آنها دارای شرایط ذیل باشد، اجازه داده است تا محصول خود را به عنوان یک فرآورده کاهنده خطر ابتلا به پرفشاری خون اعلام کنند: حاوی حداقل ۳۵۰ میلی گرم پتاسیم در هر وعده، مقادیر اندک سدیم، مقادیر اندک اسید چرب اشباع و مقادیر کم کلسترول. 

بالا بودن کلسترول: به نظر می رسد که نوشیدن آب پرتقال سطح کلسترول خون را تنظیم می کند. مصرف مقادیر زیاد آب پرتقال (۷۵۰ میلی لیتر روزانه و به مدت ۴ هفته) باعث افزایش چربی خوب (HDL) و کاهش نسبت چربی بد (LDL) به چربی خوب، در افراد مبتلا به چربی خون شده است. 

پیشگیری از سکته: به نظر می رسد نوشیدن آب پرتقال خطر سکته را کاهش دهد. سازمان غذا و داروی آمریکا به تولید کنندگان آب پرتقالی که محصول آنها دارای شرایط ذیل باشد، اجازه داده است تا محصول خود را به عنوان یک فرآورده کاهنده خطر سکته اعلام کنند: حاوی حداقل ۳۵۰ میلی گرم پتاسیم در هر وعده، مقادیر اندک سدیم، مقادیر اندک اسید چرب اشباع و مقادیر کم کلسترول. 

پرتقال ممکن است در موارد زیر موثر نباشد

سرطان پروستات: مصرف مقادیر زیاد آب پرتقال در رژیم غذایی ارتباطی با کاهش خطر سرطان پروستات ندارد

شواهد کافی جهت مصرف پرتقال در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در موارد زیر می باشد: 

آسم: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف پرتقال و یا سایر فرآورده های غنی از ویتامین c می تواند باعث بهبود عملکرد ریه ها در افراد مبتلا به آسم شود. البته همه مطالعات چنین نتیجه ای را نشان نمی دهند. 

سرماخوردگی: برخی از مطالعات نشان می دهند که نوشیدن ۱۸۰ میلی لیتر آب پرتقال بصورت روزانه، از بروز علایم سرماخوردگی جلوگیری می کند. 

سنگ کلیه: برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف ۴۰۰ میلی لیتر آب پرتقال، مقدار سیترات را در ادرار افزایش می دهد. این اثر می تواند از تشکیل سنگ های کلسیمی جلوگیری کند. 

چاقی: تحقیقات اولیه نشان داده اند که نوشیدن آب پرتقال می تواند باعث کاهش کلسترول و فشار خون در افراد چاق و دارای اضافه وزن شود. البته اثری بر سطح قند خون ندارد و وزن را کم نمی کند. 

استرس: تحقیقات اولیه نشان داده اند که بوییدن اسانس پرتقال در شرایط استرس زا می تواند باعث کاهش اضطراب و فشار شود. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر دارد: سرفه، اختلالات خوردن، زخم های سینه سرطانی. 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی