پرتقال

پرتقال

بررسی اجمالی خواص پرتقال


از پوست و آب پرتقال جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

پرتقال به طور رایج جهت کلسترول بالا، بالا بودن فشار خون و پیشگیری از سکته قلبی استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

پرتقال حاوی مقادیر زیاد ویتامین C می باشد. برخی از محققین بر این باورند که پرتقال به دلیل داشتن ویتامین C به عنوان آنتی اکسیدان، می تواند به درمان آسم کمک کند. 

پرتقال همچنین حاوی مقادیر زیاد پتاسیم می باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که پتاسیم به تنظیم فشار خون کمک می کند و از سکته قلبی جلوگیری می کند. 

پرتقال و آب آن جهت پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه استفاده می شوند، زیرا دارای مقادیر بالای سیترات هستند. سیترات به کلسیم متصل می شود و از تشکیل سنگ کلسیمی جلوگیری می کند. 

موارد استفاده پرتقال


پرتقال ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

پیشگیری از بالا رفتن فشار خون: به نظر می رسد نوشیدن آب پرتقال خطر بالا رفتن فشار خون را کمتر می کند. سازمان غذا و داروی آمریکا به تولید کنندگان آب پرتقالی که محصول آنها دارای شرایط ذیل باشد، اجازه داده است تا محصول خود را به عنوان یک فرآورده کاهنده خطر ابتلا به پرفشاری خون اعلام کنند: حاوی حداقل ۳۵۰ میلی گرم پتاسیم در هر وعده، مقادیر اندک سدیم، مقادیر اندک اسید چرب اشباع و مقادیر کم کلسترول. 

بالا بودن کلسترول: به نظر می رسد که نوشیدن آب پرتقال سطح کلسترول خون را تنظیم می کند. مصرف مقادیر زیاد آب پرتقال (۷۵۰ میلی لیتر روزانه و به مدت ۴ هفته) باعث افزایش چربی خوب (HDL) و کاهش نسبت چربی بد (LDL) به چربی خوب، در افراد مبتلا به چربی خون شده است. 

پیشگیری از سکته: به نظر می رسد نوشیدن آب پرتقال خطر سکته را کاهش دهد. سازمان غذا و داروی آمریکا به تولید کنندگان آب پرتقالی که محصول آنها دارای شرایط ذیل باشد، اجازه داده است تا محصول خود را به عنوان یک فرآورده کاهنده خطر سکته اعلام کنند: حاوی حداقل ۳۵۰ میلی گرم پتاسیم در هر وعده، مقادیر اندک سدیم، مقادیر اندک اسید چرب اشباع و مقادیر کم کلسترول. 

پرتقال ممکن است در موارد زیر موثر نباشد

سرطان پروستات: مصرف مقادیر زیاد آب پرتقال در رژیم غذایی ارتباطی با کاهش خطر سرطان پروستات ندارد

شواهد کافی جهت مصرف پرتقال در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در موارد زیر می باشد: 

آسم: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف پرتقال و یا سایر فرآورده های غنی از ویتامین c می تواند باعث بهبود عملکرد ریه ها در افراد مبتلا به آسم شود. البته همه مطالعات چنین نتیجه ای را نشان نمی دهند. 

سرماخوردگی: برخی از مطالعات نشان می دهند که نوشیدن ۱۸۰ میلی لیتر آب پرتقال بصورت روزانه، از بروز علایم سرماخوردگی جلوگیری می کند. 

سنگ کلیه: برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف ۴۰۰ میلی لیتر آب پرتقال، مقدار سیترات را در ادرار افزایش می دهد. این اثر می تواند از تشکیل سنگ های کلسیمی جلوگیری کند. 

چاقی: تحقیقات اولیه نشان داده اند که نوشیدن آب پرتقال می تواند باعث کاهش کلسترول و فشار خون در افراد چاق و دارای اضافه وزن شود. البته اثری بر سطح قند خون ندارد و وزن را کم نمی کند. 

استرس: تحقیقات اولیه نشان داده اند که بوییدن اسانس پرتقال در شرایط استرس زا می تواند باعث کاهش اضطراب و فشار شود. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر دارد: سرفه، اختلالات خوردن، زخم های سینه سرطانی. 

عوارض جانبی پرتقال


مصرف پرتقال و آب آن در مقادیر خوراکی احتمالا در عمده بزرگسالان بی خطر است. در صورتی که به عنوان دارو استفاده شود، ممکن است بی خطر باشد.

مصرف پرتقال و آب آن در مقادیر خوراکی احتمالا در عمده کودکان بی خطر است. اما در صورتی که به عنوان دارو استفاده شود، احتمالا خطرناک باشد. می تواند باعث کولیک، توهم و مرگ شود. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: مصرف پرتقال در مقادیر خوراکی در بارداری و شیردهی به نظر بی خطر می رسد. 

تداخلات پرتقال


تداخلات شدید: از این دسته ترکیب دارویی اجتناب کنید: 

سلیپرولول (سلیکارد): مصرف مقادیر زیاد پرتقال می تواند باعث کاهش جذب سلیپرولول شود. بنابرین کارایی سلیپرولول کاهش می یابد. در صورت مصرف سلیپرولول، از مصرف مقادیر زیاد پرتقال اجتناب کنید. 

ایورمکتین: نوشیدن آب پرتقال می تواند باعث کاهش جذب ایورمکتین شود. بنابرین مصرف همزمان ایورمکتین و آب پرتقال باعث کاهش کارایی ایورمکتین می شود. 

پاراوستاتین (پاراواکل): نوشیدن آب پرتقال ممکن است باعث افزایش جذب پاراواستاتین شود. مصرف همزمان پاراوستاتین و پرتقال می تواند باعث افزایش سطح پارواستاتین و احتمالا افزایش عوارض جانبی آن شود. 

تداخلات متوسط: در خصوص این دسته از تداخلات دارویی هوشیار باشید: 

آنتی بیوتیک کینولونی: آب پرتقال غنی شده با کلسیم می تواند جذب آنتی بیوتیک کینولونی را کاهش دهد. کاهش جذب آنتی بیوتیک، توانایی آن را در مبارزه با عفونت کم می کند. البته به نظر نمی رسد، آب پرتقال بدون کلسیم چنین تاثیری بر جذب آنتی بیوتیک داشته باشد. 

فکسوفنادین: آب پرتقال جذب فکسوفنادین را کاهش می دهد. مصرف همزمان آب پرتقال و فکسوفنادین باعث کاهش کارایی فکسوفنادین می شود. 

داروهایی که توسط پمپ در سلول جا به جا می شوند (سوبسترای p-glycoprotein هستند): برخی از داروها توسط پمپ در سلول جا به جا می شوند. آب پرتقال می تواند کارایی پمپ را تغییر دهد و در نتیجه بر جذب دارو اثر بگذارد. در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص اهمیت این تداخل موجود نیست؛ بنابرین بهتر است آب پرتقال با احتیاط همراه این دسته از داروها مصرف شود. 

برخی از داروهایی که توسط پمپ جا به جا می شوند: پکلی تاکسل، اتوپوزاید، وین بلاستین، وین کریستین، کتوکونازول، سایمتیدین، رانیتیدین، دیلتیازم، وراپامیل، سیساپراید، فکسوفنادین، سیکلوسپورین، کینیدین و ...

مقدار مصرفی مجاز پرتقال


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲