یونجه زرد

یونجه زرد

بررسی اجمالی خواص یونجه زرد


 یونجه زرد یک گیاه است. شاخه های گل و برگ برای تهیه دارو استفاده می شود. مراقب باشید که شبدر شیرین را با شبدر قرمز اشتباه نکنید.

یونجه زرد برای کاهش پروسه از دست دادن آب  بدن از طریق ادرار (به عنوان یک دیورتیک) استفاده می شود. همچنین برای رگ های واریسی و برای از بین بردن علائم گردش خون ضعیف (نارسایی مزمن وریدی) از جمله درد و سنگینی پا، گرفتگی شبانه، خارش و احتباس مایع (ادم) استفاده می شود.

یونجه زرد گاهی همراه با داروهایی که به طور معمول برای درمان لخته های خون در رگ ها استفاده می شود، قابل استفاده است.

دیگر موارد استفاده شامل درمان هموروئید و انسداد سیستم لنفاوی است. سیستم لنفاوی مایع را از بافتها تخلیه می کند.

برخی از مردم یونجه زرد را برای درمان کبودی به طور مستقیم به پوست می زنند.

چگونه عمل می کند؟

یونجه زرد شامل مواد تشکیل دهنده ای است که می تواند خون را رقیق و به درمان زخم کمک کند.

موارد استفاده یونجه زرد


امکان دارد موثر باشد:

مشکلات گردش خون شامل گرفتگی و تورم پا. رگهای واریسی.

اطلاعات ناکافی:

  • احتباس آب (ادم)
  • هموروئید
  • کبودی هنگامی که به پوست اعمال می شود.
  • سایر شرایط

برای ارزیابی اثربخشی یونجه زرد برای این استفاده ها، شواهد بیشتری لازم است.

عوارض جانبی یونجه زرد


به نظر می رسد یونجه زرد برای اکثر مردم در صورتی که به درستی استفاده شود، بیخطر باشد. اما، وقتی که در مقادیر زیاد استفاده می شود، می تواند باعث آسیب کبدی و خونریزی شود.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در مورد استفاده از یونجه زرد در دوران بارداری و شیردهی در دست نیست. با اینکه یک مطالعه کوچک نشان داده است که این گیاه در طول 6 ماه آخر بارداری اثرات مضر نداشته است، بهتر است جانب احتیاط رعایت شود و تا زمانی که اطلاعات بیشتری به دست آید  از آن استفاده نکنید.

بیماری کبد: نگرانی وجود دارد که یونجه زرد ممکن است بیماری کبد را بدتر کند. اگر مشکلات کبدی دارید، قبل از شروع مصرف یونجه زرد، از مشاوره پزشکی استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که آزمایشات عملکرد کبدی انجام شده است.

جراحی: یونجه زرد ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. بعضی از پزشکان نگران هستند که در صورت مصرف آن امکان دارد خونریزی در طول یا بعد از عمل افزایش یابد. استفاده از یونجه زرد را حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی برنامه ریزی شده متوقف کنید.

تداخلات یونجه زرد


تداخلات متوسط. در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید.

  • داروهایی باعث آسیب کبدی می شوند. مقدار زیادی از یونجه زرد ممکن است به کبد آسیب برساند. مصرف یونجه زرد همراه با دارویی که می تواند به کبد آسیب برساند می تواند خطر آسیب کبدی را افزایش دهد. اگر از داروهایی استفاده می کنید که می توانند به کبد آسیب برسانند، از یونجه زرد استفاده نکنید.
  • داروهایی که باعث آهسته شدن احتمال لخته شدن خون می شوند. (ضد انعقادها/ ضد پلاکتها). یونجه زرد ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد. مصرف یونجه زرد همراه با داروهایی که باعث آهسته شدن روند لخته شدن خون می شوند، ممکن است احتمال کبود شدن و خونریزی را افزایش دهد.

مقدار مصرفی مجاز یونجه زرد


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر درنا دوانی
دکتر درنا دوانی