بادام شیرین

بادام شیرین

بررسی اجمالی خواص بادام شیرین


بادام شیرین یک گیاه است که هسته(مغز) تولید میکند که یک غذای آشنا هست.روغن بادام شیرین، تولید شده طی فشردن مغز بادام شرین، برای ساخت دارو استفاده میشود.

بادام شیرین بعنوان یک ملین ملایم کاربرد دارد، همچنین بعنوان درمان سرطان مثانه، سینه، دهان، طحال و رحم استفاده میشود.

بعضی از مردم روغن بادام شیرین را جهت نرم کردن پوست خشکیده، آرام کردن لایه های مخاطی و از بین بردن میکروب ها بصورت مستقیم روی پوست استفاده میکنند.

بادام شیرین همچنین برای حل کردن داروهای مشخصی در مایع استفاده میشود تا بصورت جرعه ای بتوان مصرف کرد.

در صنعت لوازم آرایشی بصورت گسترده ای مصرف میشود.

چگونه اثر میکند؟

بدلیل وجود تعداد زیادی اسیدهای چرب به عنوان یک ملین عمل میکند. و بدلیل وجود همین ترکیبات در صورت استفاده روی پوست میتواند به نرمی پوست خشکیده و تسکین لایه ی مخاطی آسیب دیده کمک کند.

موارد استفاده بادام شیرین


اطلاعات ناکافی:

  • کلسترول بالا، مطالعات اخیر اظهار داشته اند که مصرف روزانه بادام خام در بیماران با کلسترول بالا به مدت 4 تا 9 هفته ممکن است کلسترول کل و کلسترول بد(لیپوپروتئین با چگالی کم یا LDL) را کاهش دهد. اما بنظر نمیرسد که مصرف بادام بتواند کلسترول خوب (لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL) و یا چربی خون(تری گلیسیرید) را بهبود بخشد. 
  • آسیب های پوستی ناشی از پرتو درمانی سرطان، مطالعات اخیر اظهار داشته اند که مصرف موضعی پماد بادام بر روی پوست در خانم های مبتلا به سرطان سینه نمیتواند پوست را آسیبهای ناشی از پرتو درمانی محافظت کند.
  • یبوست
  • پوست خشکیده و آسیب دیده
  • سرطان مثانه، سینه، دهان، طحال و رحم
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان بادام شیرین را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی بادام شیرین


اطلاعات کافی در دسترس نیست تا بتوان فهمید که بادام شیرین برای مصارف دارویی بی خطر است.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اگر باردار یا شیرده هستید، اطلاعات کافی قابل اعتماد برای مصرف بادام شیرین در دسترس نیست. در موضع امن بمانید و از مصرف خودداری کنید.

دیابت: بادام شیرین ممکن است قند خون را در بعضی از افراد کاهش دهد. اگر دیابت دارید و بادام شیرین مصرف میکنید، علائم کاهش قندخون(هایپوگلایسمیا) و میزان قند خون را به دقت مورد پایش قرار دهید.

جراحی: بادام شیرین ممکن است قند خون را در بعضی از افراد کاهش دهد. بصورت تئوریک، ممکن است با کنترل قند خون در طی و بعد از پروسه های جراحی مداخله کند. حداقل دو هفته قبل از هر عمل جراحی برنامه ریزی شده ای، مصرف بادام شیرین را متوقف کنید.

تداخلات بادام شیرین


ما در حال حاضر اطلاعاتی در زمینه ی تداخلات بادام شیرین نداریم.

مقدار مصرفی مجاز بادام شیرین


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر فاطمه عمادی
دکتر فاطمه عمادی