توت فرنگی

توت فرنگی

بررسی اجمالی خواص توت فرنگی


بررسی اجمالی:

توت فرنگی یک گیاه است. میوه آن خورده می شود و به عنوان دارو نیز استفاده می شود. برگ های این گیاه نیز به عنوان دارو کاربرد دارند.

مردم در شرایط مختلفی شامل اسهال، تنبلی روده، بیماری های کبد، زردی پوست (یرقان)، درد و تورم (التهاب) لایه های مجرای تنفسی، نقرس، آرتروز و ورم مفاصل، فشار عصبی، احتباس آب (ادم)، بیماری های مزمن کلیوی مثل شن و سنگهای کلیوی، تب، تعریق شبانه و کم خونی (آنمی) از این گیاه استفاده می کنند.

این گیاه همچنین در فرآیند خالص سازی خون، تحریک متابولیسم، جلوگیری از سیکل قاعدگی و کمک به کاهش وزن طبیعی کاربرد دارد.

برخی از مردم برای بهبود جوش توت فرنگی را روی پارچه می گذارند و روی پوست قرار می دهند(به عنوان کمپرس).

چگونه اثر می کند؟

توت فرنگی شامل ترکیبات شیمیایی است که آنتی اکسیدان هستند و می توانند سلول های سرطانی از تقسیم شدن حفظ کنند. سایر ترکیبات شیمیایی این گیاه می توانند سرعت پیر شدن سیستم عصبی مرکزی را کند نمایند. به همین دلیل مطالعه این گیاه به منظور جلوگیری از ابتلا یا درمان بیماری آلزایمر یا سایر بیماری هایی که عملکرد سیستم عصبی را کاهش می دهند برای محققان جذاب است.

موارد استفاده توت فرنگی


موارد استفاده:

مدارک ناکافی برای: آرتروز. اسهال. تب. نقرس. فشارهای عصبی. تعریق شبانه. جوش. کاهش وزن. احتباس آب. تحریک متابولیسم. جلوگیری از سیکل قاعدگی. سایر شرایط.

به منظور ارزیابی اثربخشی توت فرنگی در این موارد به مستندات بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی توت فرنگی


عوارض جانبی:

توت فرنگی زمانی که در مقادیر غذا مصرف شود احتمالا بی خطر است. اما اگر با  هدف دارویی استفاده شود برای عوارض آن اطلاعات کافی در دسترس نیست.

احتیاط و هشدارهای ویژه:

بارداری و شیردهی: زمانی که این گیاه در مقادیر غذایی خورده شود برای افراد باردار و شیرده احتمالا بی خطر است. اما از مصرف مقادیر دارویی تا کسب اطلاعات بیشتر باید پرهیز شود.

مشکلات خونریزی: در مورد مصرف مقادیر زیاد توت فرنگی به خاطر احتمال طولانی شدن زمان خونریزی و افزایش ریسک کبودی و خونریزی در برخی افراد با مشکلات مربوط به خونریزی، نگرانی هایی وجود دارد.

جراحی: مصرف توت فرنگی در مقادیر بیش از غذا می تواند سبب کند شدن تشکیل لخته شود. نگرانی هایی نیز وجود دارد که این گیاه سبب افزایش شانس خونریزی در حین و بعد از جراحی شود. حداقل دو هفته قبل از جراحی از مصرف این گیاه پرهیز کنید.

 

تداخلات توت فرنگی


تداخلات:

اطلاعاتی در مورد تداخلات این گیاه در دست نیست.

مقدار مصرفی مجاز توت فرنگی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مائده براتي
دکتر مائده براتي