هوفاریقون

هوفاریقون

بررسی اجمالی خواص هوفاریقون


علف چای گیاهی است با گلهای زرد ، ستاره ای شکل به همراه پنج گلبرگ که در اروپا ، آمریکای شمالی و جنوبی ، استرالیا ، نیوزیلند و آسیای شرقی رشد می کند. این گیاه در مناطقی آفتابی به خوبی رشد می کند و طول آن به 50 تا 100 سانتی متر می رسد.

علف چای ممکن است باعث تداخل  جدی با برخی داروها شود. به همین دلیل کشور فرانسه استفاده از این گیاه را در محصولات ممنوع اعلام کرده است. چندین کشور دیگر ، از جمله ژاپن ، انگلستان ، و کانادا در حال به روزرسانی برچسب های هشدار دهنده بر روی محصولات علف چای هستند.

علف چای  بیشتر برای افسردگی و شرایطی مانند اضطراب ، خستگی ، کاهش اشتها و مشکلات خواب استفاده می شود. شواهد علمی قوی وجود دارد که نشان می دهد برای افسردگی خفیف تا متوسط ​​مؤثر است.

موارد استفاده گیاه علف چای:

موارد استفاده شامل تپش قلب ، احساس بد خلقی و سایر علائم یائسگی ، اختلالات روانی که علائم جسمی به همر، سندرم قبل از قاعدگی  ، اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD) ، اختلال وسواس-اجباری (OCD) ، هراس اجتماعی و اختلال عاطفی فصلی 

کمک به ترک سیگار فیبرومیالژیا ، سندرم خستگی مزمن (CFS) ، احساس سوزش در دهان ، میگرن و انواع دیگر سردردها ، درد عضلات ، درد اعصاب و آسیب اعصاب در سراسر بدن ، درد ناشی درد عصب سیاتیک در پا و سندرم روده تحریک پذیر. همچنین برای سرطان (از جمله سرطان مغز) ، ایدز ، هپاتیت C ، تبخال، به منظور کمک برای رفع انسداد شریان ها ، کاهش وزن ، و برای درمان بیماری که باعث از بین رفتن رنگ پوست می شود 

از علف چای می توان روغن تهیه کرد. برخی افراد این روغن را به صورت خوراکی برای  سوء هاضمه مصرف می کنند.

برخی دیگر روغن را برای موارد زیر به صورت موضعی روی پوست خود استفاده می کنند

 • بهبود کبودی و خراش
 •  التهاب و درد عضلات
 •  پوسته  پوسته شدن و خارش ناشی از پسوریازیس 
 •  سوختگی درجه یک
 •  بهبود زخم 
 • بهبود التهاب و درد ناشی از  کشیدن دندان
 • نیش های گزاف
 •  بواسیر و هموروئید
 •  درد عصب و درمان بیماری هایی که باعث از بین رفتن رنگ پوست می شوند

 اما استفاده از علف چای به طور مستقیم روی پوست خطرناک است. و  می تواند باعث ایجاد حساسیت جدی در برابر نور خورشید شود.

درصنایع  ، از عصاره ی علف چای  در نوشیدنی های الکلی نیز استفاده می شود.

مواد فعال موجود در علف چای با نور  غیرفعال می شوند. به همین دلیل بسیاری از محصولات این گیاه در ظروف کهربایی را لسته بندی می شوند. کهربا کمک می کند ، اما محافظت کاملی در برابر عوارض جانبی نور ندارد و همچنان فراورده می تواند در برابر نور تخریب شود.

مکانیزم اثر علف چای:

 مدت ها محققان فکر می کردند که یک ماده شیمیایی در علف چای به نام هایپیرسین مسئول تأثیر آن در برابر افسردگی است. اطلاعات جدیدتر حاکی از وجود ماده شیمیایی دیگر ، هایپرفورین ، و همچنین آدیپرفورین و چندین ماده شیمیایی مشابه دیگر می تواند در افسردگی نقش بیشتری داشته باشد. هایپرفورین و ادیپرفورین روی پیام رسان های شیمیایی در سیستم عصبی که تنظیم کننده خلقی است عمل می کنند.

موارد استفاده هوفاریقون


علف چای ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

افسردگی:مصرف عصاره ی علف چای باعث بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب و بی خوابی ناشی از افسردگی می شود. به نظر می رسد که مشابه بسیاری از داروهای تجویز شده در درمان افسردگی مؤثر است. در حقیقت ، گایدلاین های بالینی  انجمن پزشکی  آمریکا نشان می دهد که علف چای می تواند گزینه ای در کنار داروهای ضد افسردگی برای درمان کوتاه مدت افسردگی خفیف محسوب شود. با این حال ، از آنجا که  به نظر نمی رسد  علف چای مؤثرتر یا اثر قابل توجه تری  از داروهای ضد افسردگی داشته باشد ، و از آنجا که علف چای باعث بسیاری از تداخلات دارویی می شود ، دستورالعمل ها حاکی از آن است که ممکن است برای بسیاری از افراد ، به ویژه برای افرادی که  داروهای دیگر مصرف می کنند علف چای گزینه مناسبی نیست. علف چای ممکن است در  افسردگی شدیدتر مؤثر نباشد.

 علائم یائسگی: برخی شواهد نشان می دهد که برخی ترکیبات خاص از علف چای به علاوه کوهوش سیاه(ریشه مارپیچ) می توانند به بهبود علائم یائسگی مانند گرگرفتگی کمک کنند.

تأثیرات علف چای بر علائم یائسگی مغایرت دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد که علف چای ممکن است گرگرفتگی را کاهش دهد. با این حال ، به نظر نمی رسد که علف چای وقتی به تنهایی استفاده شود بتواند به بهبود خواب ، کیفیت زندگی یا سایر علائم یائسگی کمک کند.

اختلالات جسمانی:استفاده از یک محصول خاص از علف چای  به مدت 6 هفته علائم اختلال جسمانی را کاهش می دهد.

التیام زخم: به نظر می رسد استفاده از پماد حاوی علف چای سه بار در روز به مدت 16 روز به بهبود زخم و کاهش اسکار بعد از عمل سزارین کمک می کند.

علف چای ممکن است در موارد زیر بی اثر باشد: 

سندرم سوزش دهان: مصرف علف چای سه بار در روز به مدت 12 هفته ، درد ناشی از سندرم سوزش دهان را کاهش نمی دهد.

عفونت ویروس هپاتیت C: به نظر نمی رسد مصرف علف چای برای درمان بزرگسالان مبتلا به عفونت ویروس هپاتیت C موثر باشد.

HIV / AIDS:به نظر نمی رسد که مصرف خوراکی علف چای در بزرگسالان مبتلا به ایدز مؤثر باشد.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS):تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک عصاره خاص از علف چای (عصاره Wort Extreme Strength ، آنزیم درمانی) برای کاهش علائم IBS مؤثر نیست.

آسیب عصبی در خارج از مغز یا نخاع (پلی نوروپاتی): به نظر نمی رسد که مصرف خوراکی علف چای درد ناشی از پلی نوروپاتی را در افراد دیابتی یا غیر دیابتی تسکین دهد.

ترس از حضور در اجتماع:به نظر نمی رسد که مصرف روزانه زعلف چای باعث بهبود هراس یا اضطراب اجتماعی شود.

شواهد کافی جهت مصرف علف چای در موارد زیر موجود نیست و مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد نیاز است: 

 روشی برای باز کردن شریان های مسدود شده (آنژیوپلاستی):تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف علف چای سه بار در روز به مدت 2 هفته پس از انجام عمل برای باز شدن شریان های مسدود شده  باعث بهبود نتایج این روش در افرادی که داروهای رقیق کننده خون  مصرف می کنند ، می شود. تصور می شود که علف چای ممکن است به برخی از داروهای رقیق کننده خون کمک کند.

اضطراب: برخی گزارش ها حاکی از آن است که مصرف علف چای به تنهایی یا همراه با والرین باعث افزایش اختلال اضطراب می شود. همچنین مصرف یک کپسول از یک محصول خاص که حاوی علف چای هست روزانه به مدت یک هفته  ، به دنبال آن یک یا دو کپسول دو بار در روز به مدت یک هفته دیگر ، اضطراب را بیشتر از داروی دیازپام کاهش می دهد.

اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD):برخی تحقیقات حاکی از آن است که مصرف روزانه علف چای  به مدت 4 هفته ممکن است باعث افزایش توجه و فعالیت در نوجوانان مبتلا به ADHD شود. اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف عصاره علف چای به مدت 8 هفته علائم ADHD را در کودکان 6 تا 17 ساله بهبود نمی بخشد.

تومور مغزی (گلیوما): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف هایپریسین ،که یک ماده شیمیایی درعلف چای است ، به صورت خوراکی تا 3 ماه ممکن است باعث کاهش اندازه تومور و بهبود بقا در افراد مبتلا به تومورهای مغزی شود.

تبخال: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که استفاده از یک ترکیب خاص از  علف چای و سولفات مس پنتا هیدرات (Dynamiclear) در کاهش علائم ، از جمله لرز ، سوزش و درد در مبتلایان به زخمهای سرد یا تبخال دستگاه تناسلی کمک می کند.

سردرد میگرنی: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف یک محصول خاص از علف چای (پرفوران ، گودارو ، ایران) روزانه سه بار شدت درد میگرن را بهبود می بخشد اما باعث کاهش میزان بروز میگرن نمی شود.

اختلال وسواس و اجبار (OCD): شواهد متناقضی در مورد اثربخشی علف چای برای OCD وجود دارد. دلیل یافته های متناقض می تواند ناشی از تفاوت در طراحی مطالعه ، تفاوت در محصولات علف چای ، استفاده آن یا سایر عوامل باشد.

قرمزی و تحریک پوست (پسوریازیس پلاک):تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از مایع یا پماد علف چای بر روی پوست ، شدت و اندازه لکه های پسوریازیس را کاهش می دهد.

سندرم قبل از قاعدگی (PMS): شواهد متناقضی در مورد استفاده از علف چای برای درمان PMS وجود دارد. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که علف چای باعث کاهش علائم PMS از جمله مشکلات خواب ، هماهنگی ، سردرگمی ، گریه ، سردرد ، خستگی ، تمایل به غذا و تورم می شود حتی در بعضی از خانم ها اثرش به 50٪. هم میرسد با این حال ، تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف علف چای باعث کاهش اضطراب یا سایر علائم PMS نمی شود.

اختلال عاطفی فصلی (SAD): مطالعات اولیه نشان می دهد که علف چای  ممکن است به SAD کمک کند. به نظر می رسد علائم اضطراب ، کاهش میل جنسی و اختلالات خواب مرتبط با SAD را بهبود می بخشد. که به تنهایی یا همراه با نور درمانی مفید است.

ترک سیگار: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف یک عصاره خاص از علف چای  یک یا دو بار در روز با شروع یک هفته قبل از ترک سیگار و ادامه آن به مدت 3 ماه پس از ترک سیگار ، میزان ترک طولانی مدت را بهبود نمی بخشد.

کشیدن دندان: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که استفاده از محلول آماده ای از علف چای ، باعث درد دندان بعد از کشیدن دندان یا بعد از جراحی دندان نمی شود.

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی شیرین بیان دارند: 

 •  ناراحتی معده
 •  کبودی
 •  درد عصبی سیاتیک
 • تحریک پذیری
 • فیبرومیالژیا
 • سندرم خستگی مزمن (CFS)
 •  درد عضلانی
 •  سرطان
 •  کاهش وزن
 •  

عوارض جانبی هوفاریقون


علف چای وقتی به صورت خوراکی تا 12 هفته مصرف شود به احتمال زیاد بی خطر است حتی برخی شواهد نشان می دهد که می توان آن را بدون مشکل برای بیش از یک سال استفاده کرد.اما باز هم  می تواند برخی از عوارض جانبی مانند  مشکل در خوابیدن ، کابوس ، بی قراری ، اضطراب ، تحریک پذیری ، ناراحتی معده ، خستگی ، خشکی دهان ، سرگیجه ، سردرد ، بثورات پوستی ، اسهال و سوزن سوزن شدن ایجاد کند.

اگر احساس میکنید مصرف علف چای باعث ایجاد مشکلات خواب می شود ، آن را صبح ها مصرف کنید یا دوز آن را پایین بیاورید.

علف چای به احتمال بسیار وقتی که با دوزهای بالا به صورت خوراکی مصرف شود ایمن نیست. هنگامی که به صورت خوراکی در دوزهای زیادی مصرف می شود ، ممکن است باعث واکنش شدید وقتی در معرض آفتاب هستید ، شود بنابراین بهتر است در خارج از منزل ، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید ، به خصوص اگر پوست حساسی دارید.

علف چای با بسیاری از داروها تداخل دارد اگر می خواهید  علف چای را مصرف کنید ، به پزشک معالج خود اطلاع دهید تا داروهایتان را بررسی کند.

اطلاعات موثق و كافی در دسترس نیست تا بدانید كه آیا علف چای هنگام استفاده بر روی پوست بی خطر است یا خیر. این گیاه ممکن است باعث واکنش شدید در معرض آفتاب شود.

توصیه ها و هشدارهای مخصوص:

بارداری و شیردهی: علف چای احتمالاً  به صورت خوراکی در دوران بارداری بدون عارضه است .شواهدی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد نقص هنگام تولد در موش های متولد نشده شود. هنوز کسی نمی داند که آیا در انسان های متولد نشده اثر مشابهی دارد؟ نوزادان شیرخواری که مادرانشان علف چای مصرف می کنند  می توانند قولنج ، خواب آلودگی و بی قراری را تجربه کنند. تا زمانی که اطلاعات بیشتری از این گیاه به دست آید بهتر است در دوران بارداری و شیردهی از آن  استفاده نکنید.  

کودکان: علف چای وقتی به صورت خوراکی  به مدت 8 هفته  در کودکان 6 تا 17 ساله استفاده شود بسیار ایمن است .

بیماری آلزایمر: این نگرانی وجود دارد که علف چای در افراد مبتلا به آلزایمر منجر به زوال عقل شود.

بیهوشی: استفاده از بیهوشی در افرادی که به مدت 6 ماه از علف چای استفاده کرده اند ممکن است منجر به عوارض جدی قلبی در حین جراحی شود بنابراین حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده استفاده از علف چای را متوقف کنید.

اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD): نگرانی وجود دارد که ممکن است علف چای علائم ADHD را به ویژه در افرادی که از داروی ریتالین برای ADHD استفاده می کنند ، بدتر کند. تا زمان مشخص شدن بیشتر ، اگر ریتالین مصرف می کنید از علف چای استفاده نکنید.

اختلال دوقطبی: این افراد یک فاز چرخشی بین حالت افسردگی و جنون را در زندگی تجربه می کنند استفاده از علف چای در این افراد می تواند  در این افراد جنون ایجاد کند و همچنین می تواند باعث افزایش سرعت چرخه ی  بین افسردگی و جنون شود.

افسردگی: در مبتلایان به افسردگی جدی ، علف چای ممکن است جنون (حالتی که با فعالیت بدنی بیش از حد و رفتار تکانشی ایجاد می شود)،بیاورد ، 

ناباروری: نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است علف چای در روند باروری اختلال ایجاد کند. اگر قصد بارداری دارید، از علف چای استفاده نکنید ، به خصوص اگر مشکلات باروری از پیش شناخته شده ای دارید.

اسکیزوفرنی: علف چای ممکن است در برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی روان پریشی ایجاد کند.

جراحی:  علف چای ممکن است روی سطح سروتونین در مغز تأثیر بگذارد و در نتیجه در عمل جراحی اختلال ایجاد کند. حداقل دو هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده ، استفاده از علف چای را متوقف کنید.

 

 

 

 

 

تداخلات هوفاریقون


تداخلات شدید: از مصرف این ترکیب دارویی اجتناب کنید:

آلپرازولام(زاناکس): آلپرازولام معمولاً برای اضطراب استفاده می شود. بدن برای خلاص شدن از دست این دارو، آلپرازولام  را تجزیه می کند. علف چای می تواند سرعت تجزیه این دارو توسط بدن را بیشتر کند مصرف علف چای همراه با آلپرازولام ممکن است اثر دارو را کاهش دهد.

اسید آمینولوولینیک: اسید آمینولوولینیک می تواند پوست شما را در برابر نور خورشید حساس کند. همچنین ممکن است علف چای حساسیت شما را در برابر نور خورشید افزایش دهد. مصرف علف چای به همراه اسید آمینولوولینیک ممکن است احتمال آفتاب سوختگی ، تاول زدگی یا بثورات در مناطقی از پوست در معرض نور خورشید را افزایش دهد. هنگام گذراندن وقت در برابر آفتاب ، حتماً از کرم ضد آفتاب و لباس آستین بلند استفاده کنید.

آمیتریپتیلین (Elavil):بدن برای خلاص شدن از دست آمیتریپتیلین ،آن را تجزیه می شود. علف چای با افزایش سرعت تجزیه آمی تری پتیلین  می تواند اثر آمی تری پتیلین  را کاهش دهد.

قرص های ضدبارداری: برخی از قرص های ضد بارداری حاوی استروژن هستند. بدن برای خلاص شدن از  آن ، استروژن را در قرص های ضد بارداری تجزیه می کند. علف چای ممکن است تجزیه استروژن را افزایش دهد. مصرف علف چای به همراه قرص های ضد بارداری ممکن است اثر قرص های ضد بارداری را کاهش دهد. اگر قرص های ضد بارداری را همراه با علف چای مصرف می کنید ، از یک روش کنترل کننده بارداری ا مانند کاندوم استفاده کنید.

برخی از قرص های ضد بارداری شامل: اتینیل استرادیول و لوونورژسترل (قرص های تری فازیک)، اتیلین استرادیول و نورنتیندرون

(Ortho-Novum) و ...

سیکلوسپورین :بدن برای خلاص شدن از آن سیکلوسپورین را تجزیه می کند. علف چای ممکن است سرعت تجزیه شدن سیکلوسپورین بدن را افزایش دهد . با افزایش تجزیه سیکلوسپورین علف چای باعث کاهش کارایی سیکلوسپورین  می شود. در صورت مصرف سیکلوسپورین بهتر است علف چای را مصرف نکنید.

دیگوکسین:دیگوکسین  به قلب کمک می کند تا با قدرت بیشتری خون را پمپ کند. علف چای ممکن است میزان دیگوکسین جذب شده توسط  بدن را کاهش دهد. با کاهش میزان دیگوکسین بدن   به تبع آن اثرات دیگوکسین کاهش میابد.

فنفلورامین (Pondimin):فنفلورامین  باعث افزایش سروتونین در مغز می شود.. علف چای هم باعث افزایش سروتونین می شود. مصرف فنفلورامین با علف چای ممکن است باعث افزایش بیش از حد سروتونین در مغز شود. که می تواند عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی ، لرز ، حالت تهوع ، سردرد و اضطراب ایجاد کند.

ایماتینیب: بدن برای خلاص شدن از  این دارو آن را متلاشی می کند. علف چای ممکن است سرعت خلاص شدن بدن از ایماتینیب را افزایش دهد. مصرف عبف چای به همراه ایماتینیب  ممکن است اثربخشی ایماتینیب  را کاهش دهد. در صورت مصرف ایماتینیب  ، علف چای مصرف نکنید.

ایرینوتکان(Camptosar): ایرینوتکان  برای درمان سرطان استفاده می شود. بدن برای خلاص شدن از دست آن،آن را تجزیه می کند. علف چای ممکن است سرعت تجزیه شدن این دارو در بدن را افزایش داده و اثر بخشی دارو را کاهش دهد.

داروهای متابولیزه شونده توسط CYP3A4:برخی از داروها توسط کبد تغییر یافته و تجزیه می شوند. علف چای ممکن است سرعت تجزیه برخی از داروها را افزایش دهد. مصرف علف چای به همراه برخی از داروهایی که توسط کبدمتابولیزه می شوند می تواند اثر برخی داروها را کاهش دهد. اگر داروهای متابولیزه شده توسط کبد مصرف می کنید ، قبل از مصرف علف چای با پزشک معالج خود صحبت کنید.

برخی از داروهای متابولیزه شده توسط کبد شامل لوواستاتین  ، کتوکونازول  ، ایتراکونازول  ، فکسوفنادین ،تریازولام و...

داروهای ضد افسردگی: علف چای  ماده شیمیایی مغز به نام سروتونین را افزایش می دهد. برخی از داروهای ضد افسردگی باعث افزایش سروتونین مغز نیز می شوند. مصرف علف چای به همراه این داروها برای افسردگی ممکن است سروتونین را بیش از حد افزایش داده و باعث عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی ، لرز و اضطراب شود. اگر داروهای افسردگی مصرف می کنید ، علف چای را مصرف نکنید.

برخی از این داروها برای افسردگی عبارتند از: فلوکستین  ، پاروکستین، سرترالین ، آمی تریپتیلین، کلومیپرامین ، ایمی پرامین و....

داروها برای HIV / AIDS (مهارکننده های معکوس رونوشت نازوکلئوزید معکوس (NNRTIs)) با ST در تعامل هستند. WORT JOHN
بدن داروهای مورد استفاده برای HIV / AIDS را تجزیه می کند. زگیل سنت جان می تواند سرعت تجزیه این داروها را افزایش دهد. مصرف زگیل سنت جان باعث کاهش برخی از داروهای مورد استفاده در HIV / AIDS می شود.

برخی از این داروهای مورد استفاده برای HIV / AIDS عبارتند از: nevirapine (Viramune) ، delavirdine (Rescriptor) و efavirenz (Sustiva).

داروها برای HIV / AIDS (مهارکننده های پروتئین) با ST در تعامل هستند. WORT JOHN
بدن داروهای مورد استفاده برای HIV / AIDS را برای خلاص شدن از شر آنها تجزیه می کند. مصرف زگیل سنت جان ممکن است سرعت تجزیه بدن این داروها را افزایش دهد. این می تواند اثربخشی برخی از داروهای مورد استفاده برای HIV / AIDS را کاهش دهد.

برخی از این داروهای مورد استفاده برای HIV / AIDS عبارتند از: آمپناویر (Agenerase) ، نلفیناویر (ویروسپت) ، ریتوناویر (نوروایر) ، و ساکیناویر (Fortovase ، Invirase).

مقدار مصرفی مجاز هوفاریقون


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .