اسفناج

اسفناج

بررسی اجمالی خواص اسفناج


اسفناج یک سبزی است. برگ‌های آن به عنوان غذا و دارو استفاده می‌شوند.

به عنوان دارو اسفناج برای درمان مشکلات دستگاه گوارش (معده و روده) و خستگی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک خون‌ساز و محرک اشتها استفاده می‌شود.

برخی افراد از آن برای تقویت رشد در کودکان و بهبود از بیماری استفاده می‌کنند.

-چگونه اثر می‌کند؟

اسفناج حاوی ویتامین‌ها و بقیه مواد مغذی است.

موارد استفاده اسفناج


اطلاعات ناکافی برای: 

  • مشکلات معده و روده
  • خستگی
  • تحریک رشد در کودکان
  • کمک به بهبود پس از بیماری‌ها
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان اسفناج را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی اسفناج


برای اکثر افراد اسفناج در صورت مصرف غذایی احتمالا بی‌خطر است. با این وجود ایمنی آن در مقادیر بزرگتر دارویی شناخته شده نیست.

احتیاطات خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: مصرف اسفناج در مقادیر غذایی طی دوران بارداری و شیردهی احتمالا بی‌خطر است. اما ایمنی دوزهای بزرگتر دارویی شناخته شده نیست.

کودکان: دادن اسفناج به نوزادان زیر 4 ماه احتمالا خطرناک است. نیترات موجود در اسفناج گاهی می‌تواند باعث یک اختلال خونی (مت‌هموگلوبینمی) در نوزادان کوچک شود.

آلرژی: افرادی که به برخی کپک‌ها یا لاتکس حساسیت دارند، می‌توانند به اسفناج واکنش حساسیتی نشان بدهند.

دیابت: اسفناج می‌تواند سطح قند خون را کاهش بدهد. برخی پزشکان ابراز نگرانی میکنند که مصرف اسفناج همراه با داروهای دیابت، می‌تواند سطح قند خون را خیلی پایین بیندازد. در صورتی که شما اسفناج را در مقادیر دارویی مصرف میکنید و از داروهای دیابت نیز استفاده می‌کنید، قند خون خود را به دقت پایش کنید. دوز داروهای دیابت شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد. با یک متخصص حوزه سلامت مشورت کنید.

بیماری‌های کلیه: اسفناج ممکن است باعث تشکیل کریستال‌های سخت در کلیه شود. این کریستال‌ها حل نمی‌شوند و می‌توانند بیماری‌های کلیه را بدتر کنند.

جراحی: اسفناج می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد. برخی پزشکان ابراز نگرانی می‌کنند که این موضوع ممکن است با کنترل قند خون طی عمل و بعد از آن تداخل داشته باشد. بنابراین حداقل 2 هفته قبل از جراحی از پیش تعیین شده، مصرف اسفناج در مقادیر دارویی را قطع کنید.

تداخلات اسفناج


تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

  • داروهای ضد دیابت: اسفناج میتواند قند خون را پایین بیاورد. داروهای دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده میشوند. مصرف اسفناج همراه با داروهای دیابت میتواند قند خون شما را خیلی پایین بیندازد. قند خون خود را به دقت پایش کنید. ممکن است داروهای دیابت شما نیاز به تغییر داشته باشد.

                برخی داروهایی که برای دیابت استفاده میشوند، شامل گلیمپیرید، گلیبوراید، انسولین، پیوگلیتازون، رزیگلیتازون، کلرپروپامید، گلیپیزید، تولبوتامید و ...

  • وارفارین. اسفناج حاوی مقادیر زیادی ویتامین کا است. ویتامین کا در بدن به لخته شدن خون کمک میکند. وارفارین (کومادین) لخته شدن خون را آهسته میکند. بنابراین اسفناج، با کمک به تشکیل لخته، میتواند اثربخشی وارفارین را کاهش دهد. آزمایش‌های خون خود را به طور منظم انجام دهید. ممکن است دوز وارفارین شما نیاز به تغییر داشته باشد.

مقدار مصرفی مجاز اسفناج


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر زهره عمرانی
دکتر زهره عمرانی