غلاف باقلا

غلاف باقلا

بررسی اجمالی

غلاف باقلا یک گیاه می باشد که غلاف لوبیا یا باقلا ایجاد می کند.

دانه ها از غلاف جدا می شوند و از پوسته باقی مانده برای تولید عصاره استفاده  می کنند و از این عصاره در مصارف دارویی استفاده می کنند.

غلاف باقلا یا لوبیا برای بالا بودن کلسترول ، چاقی ، عفونت مجاری ادراری ، سنگ کلیه یا مثانه ، دیابت و سرطان ریه. همچنین از آن به عنوان مدر استفاده می شود.

نحوه عملکرد

غلاف باقلا یا لوبیا یک منبع برای فیبر موجود در مواد غذایی می باشد. فیبر ممکن است به جلوگیری از جذب شدن کلسترول و افزایش دفع چربی کمک کند.

محصولات حاوی عصاره غلاف باقلا معمولا ادعا می شود که باعث بلاک شدن نشاسته می شود.

محققان استفاده از این محصولات را ببرای کاخش وزن راهی منطقی دانستند.

اما تحقیقات نشان می دهد که این محصولات به نظر نمی رسد که باعث کاهش جذب نشاسته شود.

 

موارد استفاده

براي موارد زير مي تواند موثر باشد :

١.چاقي  برخي تحقيقات نشان مي دهند كه استفاده از عصاره  ي غلاف نوع خاصي از لوبيا سفيد ممكن است به كاهش وزن و كاهش دور كمر در افراد با اضاف وزن كمك كند.

اما در اين رابطه بحث هاي زيادي وجود دارد. اين اختلاف نظر ها ممكن است به علت ميزان كربوهيدرات دريافتي در افرادي كه اين محصولات را استفاده مي كنند،باشد.

اين محصولات به نظر مي رسد كه وزن را به صورت واضحي در افرادي كه مقادير بالاي كربوهيدرات مصرف مي كنند، كاهش مي دهند. 

همچنين به نظر نمي رسد كه در افرادي كه ميزان مصرف كربوهيدرات پاييني دارند موثر باشد .

براساس آناليز هاي مطالعات مربوط به عصاره غلاف لوبيا سفيد و غلاف ساير دانه ها، غلاف دانه ها به نظر نمي رسد كه به كاهش وزن در افراد كمك كند اما ممكن است چربي بدن را كاهش دهد.

محصولات حاوي عصاره غلاف لوبيا سفيد به همراه ساير مواد ممكن است ميزان كاهش وزن در افراد چاق را افزايش دهد.

استفاده از محصولات حاوي عصاره غلاف لوبيا سفيد به همراه كروميوم در رژيم هاي غذايي باعث افزايش كاهش وزن تقريبي ٦ پوند در طول يك ماه مي شود.

استفاده از محصول حاوي لوبيا سفيد و ريشه چيكوري و عصاره گارسينيا باعث ٣/٥ كيلو كاهش وزن  و كاهش شاخص توده ي بدني به ميزان ١/٣ كيلوگرم بر متر مربع و ٢/٣٪؜ كاهش چربي بدن نسبت به قبل از درمان مي شود.

شواهد نا كافي براي :

١.ديابت : تحقيقات به تازگي نشان داده اند كه استفاده از غلاف دانه ها به همراه مل بري و بيل بري سه بار در روز و به مدت دو ماه ممكن است ميزان قند خون را تقريبا ٢٥٪؜ در افراد با ديابت نوع دو كاهش دهد.

٢.بالا بودن كلسترول  :تحقیقات به تازگی نشان داده اند که استفاده از غلاف  دانه ها و عصاره ی خرنوب سطح کلسترول را کاهش می دهد و همچنین میزان دفع چربی را از طریق مدفوع نیز افزایش می دهد.

۳.سرطان ریه:  برخی تحقیقات به تازگی نشان میدهد، افرادی که مقادیر زیادی فیتو استروژن  مثل ایزوفلاون موجود در دانه و سویا استفاده می کنند ۴۴ تا ۷۲ درصد نسبت به افرادی که کمتر استفاده می کنند،کمتر در معرض ابتلا و پیشرفت سرطان ریه هستند.

آقايان بيشتر از خانم ها از اين مزيت بهره مند مي شوند.

نياز به شواهد بيشتري  براي اثبات اثربخشي اين محصولات در عفونت مجاري ادراري ، سنگ كليه و ....مي بلشد.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر مارال حق نگهدار