مهر سلیمان

مهر سلیمان

بررسی اجمالی خواص مهر سلیمان


مهر سلیمان (Solomon's seal) یک گیاه دارویی است که از آن برای ساخت دارو استفاده می شود.

این گیاه برای درمان اختلالات ریه، کاهش ورم (التهاب) و برای خشک کردن بافت و به هم پیوستن آن (به عنوان قابض) استفاده می شود.

بعضی از افراد مهر سلیمان را مستقیما روی پوست خود برای کبودی ها، زخم ها، جوش های روی انگشتان، بواسیر، قرمزی پوست و احتباس آب (اِدِم) قرار می دهند.

 

چگونه عمل میکند؟

مهر سلیمان حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است باعث کاهش سطح قند خون گردد.

موارد استفاده مهر سلیمان


اطلاعات ناکافی برای:

در صورت استفاده خوراکی:

 • اختلالات ریه
 • ورم (التهاب)
 • سایر شرایط

در صورت استفاده روی پوست (موضعی):

 • کبودی ها
 • جوش های روی انگشتان
 • بواسیر
 • قرمزی پوست
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی مهر سلیمان


مهر سلیمان برای اغلب بزرگسالان، وقتی در بازه زمانی کوتاهی مصرف شود، بی خطر می باشد. هنگامی که برای بازه زمانی طولانی یا در دوزهای بالا مصرف می شود، می تواند باعث بروز برخی عوارض جانبی مانند اسهال، شکایات (مشکلات) معده و حالت تهوع شود.

 

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی درباره ی مصرف این گیاه هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. برای اطمینان از مصرف آن خودداری کنید.

دیابت: این گیاه ممکن است باعث کاهش سطح قند خون گردد. نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است در کنترل قند خون اختلال ایجاد کند. اگر از این گیاه استفاده می کنید و همزمان تحت درمان های دیابت قرار دارید، سطح قند خون خود را به طور دقیق زیر نظر داشته باشید.

عمل جراحی: این گیاه ممکن است باعث کاهش سطح قند خون گردد. نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است این گیاه در کنترل قند خون در هنگام عمل جراحی یا بعد از آن، اختلال ایجاد کند. از مصرف مهر سلیمان حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات مهر سلیمان


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

 • تداخل با کلروپروپامید (دیابینیز:Diabinese):

از دیابینیز برای کاهش قند خون در افراد دیابتی استفاده می شود. گیاه مهر سلیمان نیز ممکن است قند خون را کاهش دهد. در نتیجه مصرف این گیاه همزمان با دیابینیز ممکن است قند خون را به بیش از حد کاهش دهد. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. دوز داروی دیابینیز در این صورت ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

 • تداخل با انسولین:

مهر سلیمان ممکن است باعث کاهش قند خون شود. انسولین نیز برای کاهش قند خون استفاده می شود. استفاده همزمان این دو ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون شود. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. دوز انسولین در این صورت ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

 • تداخل با داروهای مصرفی برای دیابت (داروهای آنتی-دیابت):

مهر سلیمان ممکن است باعث کاهش قند خون شود. داروهای دیابت هم باعث کاهش قند خون می شود. استفاده همزمان این دو ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون شود. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. دوز داروهای دیابت مصرفی شما در این صورت ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

مقدار مصرفی مجاز مهر سلیمان


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری